Pagina 20

Vlad Boldura (USR) a demisionat din Consiliul Local Timișoara. Cum explică decizia și cine îl înlocuiește

1

Echipa consilierilor locali USR Timișoara va avea un nou membru.

Vlad Boldura a demisonat din Consiliul Local Timișoara, iar acesta va fi înlocuit de  Mihaela Paula Rusu.

„Am demisionat vineri dimineață. Motivele nu sunt spectaculoase, sunt probleme personale și profesionale, o să devin tătic și nu mai am timp să mă ocup, așa că îl las pe următorul de pe listă, pe doamna doctor Mihaela Rusu”, a declarat, luni, Vlad Boldura, pentru PRESSALERT.ro.

Mihaela Paula Rusu este membru fondator al USR Timiș și în prezent este vicepreședinte al filialei USR Timișoara.

Este născută în Timișoara, absolventă a Liceului C.D. Loga și a Institutului de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” Timișoara. Are o experiența vastă în domeniul medical și activează în prezent în cadrul propriului cabinet de dermatologie din Timișoara.

Mihaela Paula Rusu este masterandă în cadrul programului Politici Publice, Lobby și Advocacy din cadrul UVT, este membră a Societății Române de Dermatologie, a Asociației Europene de Dermatologie și a Societății Internaționale de Dermatoscopie.

Creștere ușoară a ratei de infectare cu coronavirus în Timiș, după aproape trei luni de scădere

0

Prefectura Timiș a anunțat că, în ultimele 24 de ore, în județ au fost confirmate 138 de cazuri noi de infectare cu virusul SARS-CoV2, care provoacă boala COVID-19, din 777 teste efectuate (din care 523 teste rapide). Din totalul persoanelor identificate pozitiv în ultimele 24 ore la nivelul județului Timiș, 23 au vârsta sub 18 ani.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, este în Timiș de 4,32 (față de 4,29 ieri și 4,3 sâmbătă).

De la debutul campaniei de vaccinare și până în prezent, la nivelul județului Timiș au fost administrate 696.327 doze vaccin împotriva virusului SARS-CoV2. Numărul persoanelor vaccinate complet împotriva COVID-19, de la debutul campaniei și până în prezent, în centrele de vaccinare din județul Timiș este de 327.837. În total au fost administrate 116.693 doze de rapel Doza 3. Din totalul dozelor administrate până în prezent, s-a înregistrat un procent de 0,03% reacții post-vaccinale, de intensitate scazută spre moderată (155 reacții în total).

În această dimineață, în spitalele din județ erau internate 133 de persoane confirmate sau suspecte cu COVID 19, dintre care 28 la Terapie Intensivă. În ultimele 24 de ore au fost raportate două decese survenite în urma complicațiilor provocate de coronavirus, ceea ce înseamnă că bilanțul pe Timiș ajunge la 2.015 de morți, de la începutul pandemiei.

DSP Timiș a anunțat astăzi că șapte focare sunt active și se află în supraveghere epidemiologică, între care trei secții ale Spitalului Județean Timișoara, după cum urmează:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 7 TIMIȘOARA – 3 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
COLEGIUL NAȚIONAL „Carmen Sylva” TIMIȘOARA – 5 cazuri confirmate – Focar în supraveghere.
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 3 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 7 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CĂMIN PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE JIMBOLIA – 23 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 6 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CENTRUL EDUCATIV BUZIAȘ – 6 cazuri confirmate – Focar în supraveghere.

Autoritățile precizează faptul că în cazul focarelor din unitățile de învățământ este vorba despre una sau mai multe clase afectate, nu de întreaga unitate.

Peste 600 de mașini controlate în weekend de polițiștii timișeni. Șofer depistat drogat la Ghiroda

0

Duminică, în intervalul orar 14:30-21:30, polițiștii Serviciului Rutier Timiș au verificat mașini pe DN 59 și pe DN 6.

Polițiștii au controlat 154 de autovehicule și au aplicat 84 de amenzi pentru nerespectarea normelor rutiere.

Au fost reținute 12 permise de conducere, dintre care șapte pentru nerespectarea regimului legal de viteză, două pentru depășire neregulamentară, unul pentru conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului, unul pentru conducere agresivă și unul pentru transport ilegal de persoane.

Duminică, în jurul orei 20:00, polițiștii Serviciului Rutier Timiș au oprit pentru control, pe strada Ialomiței din localitatea Ghiroda, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 28 de ani, care era sub influența substanțelor psihotrope.

În urma testării cu aparatul Drugtest a rezultat o valoare pozitivă la THC-5. I-a fost întocmit dosar penal.

Tot duminică, în jurul orei 18:50, polițiștii Serviciului Rutier Timiș au oprit pentru control, în localitatea Parța, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 44 de ani. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule și nu avea nici autoturismul înmatriculat. Polițiștii i-au întocmit dosar penal.

De asemenea, sâmbătă, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Timișoara au făcut o razie, mai întâi în zona rurală, în intervalul orar 20:00-00:00, apoi în Timișoara, între orele 00:30-04:00.

Polițiștii au controlat 448 de  autovehicule, au legitimat 560 de persoane, au efectuat 315 testări cu aparatul alcooltest și șase testări cu aparatul drugtest.

În urma controalelor, au fost aplicate 16 amenzi pentru nerespectarea normelor rutiere.

Agenții au reținut 11 permise de conducere, dintre care opt pentru  conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului, două pentru neacordare prioritate vehiculelor și unul pentru conducere agresivă.

Lucrările tinerilor artiști ai Galeriei LogArt, disponibile și online FOTO

0

Galeria LogArt din cadrul Colegiului Național „C.D. Loga” a inițiat în acest an un nou proiect, intitulat „SHOW 10”, propus de artistul Sorin Scurtulescu, prin care se dorește prezentarea unor expoziții personale ale elevilor colegiului, cu lucrări relevante de pictură, fotografie, sculptură, film sau artă digitală.

După prezentarea expoziției personale a Ioanei Ghițoaica, prezentată în cursul lunii trecute, proiectul continuă cu cea semnată de Ana-Maria Staicu, elevă în clasa a X-a, a cărei nouă viziune picturală a fost apreciată și încurajată de profesorii liceului, cu prilejul vernisajului.

Expoziția va rămâne pe simeze până în data de 29 martie, ea fiind destinată în primul rând elevilor și profesorilor colegiului, dar poate fi vizitată și online pe site-ul galeriei Log Art, https://galerialogart.blogspot.com/.

Trenuri vechi de aproape un secol pe tronsonul Arad – Curtici, modernizat cu sute de milioane de euro

0

Automotoare Malaxa, vechi de aproape un secol, circulă pe linia de tren Arad – Curtici, o magistrală modernizată cu sute de milioane de euro, potrivit Asociației Pro Infrastructură.

Sunt automotoare Malaxa din parcul activ al CFR Călători descrise drept „epave”, al căror loc ar trebui să fie la fiare vechi și nicidecum în circulație.

Asociația Pro Infrastructură (API) reclamă, astfel, incapacitatea Ministerului Transporturilor, care nu a mai cumpărat de peste 15 ani material rulant nou și strategia CFR Călători care investește în reparațiile locomotivelor Diesel, vechi de 50 de ani, reparații care pot ajunge să coste aproape jumătate din prețul unei locomotive noi. Ultimele trenuri noi pe care le-a cumpărat CFR Călători au fost automotoarele Desiro – Săgeata Albastră acum mai bine de 15 ani.

Între Arad și Curtici linia de tren este modernizată, lucrările de reabilitare fiind avansate pe secțiunea Simeria – Arad (Valea Mureșului). Pe lângă consumul mare de carburant și lipsa dotărilor, API subliniază că astfel de trenuri ar reprezenta un pericol și pentru siguranța feroviară.

„Această epavă nu a ieșit din bombardament sau de pe o linie moartă de la fiare vechi! Acest automotor, de pe vremea Regelui Carol al II-lea (nu glumim!), circulă zilnic, cu călători, pe linia Arad-Curtici, fiind operat de CFR Călători pe o linie electrificată și modernizată acum cinci ani cu sute de milioane de euro”, a transmis Asociația Pro Infrastructură.

Compania CFR Călători are aproximativ 1.000 de locomotive, din care jumătate sunt în „parcul rece” şi pot fi reintroduse în circulaţie doar după reparaţii sau modernizări.

Totodată, șase automotoare Desiro ale CFR Călători sunt „sechestrate” la uzina de reparații Remarul 16 Februarie din cauza unui litigiu mai vechi, potrivit publicației Club Feroviar.

Foto : Asociația Pro Infrastructură

Filmul „Imaculat”, avanpremieră la Timișoara, cu regizoarea Monica Stan și actrița Ana Dumitrașcu

0

Asociaţia Pelicula Culturală organizează proiecția în avanpremieră la Timișoara a filmului românesc „Imaculat” (2021), de Monica Stan şi George Chiper-Lillemark, câştigător a trei premii la ediţia de anul trecut a Festivalului de la Veneţia, unde a fost prezent în secţiunea Giornate degli Autori.

La proiecția care va avea loc miercuri 23 martie de la ora 19 la Faber, vor participa regizoarea Monica Stan și actrița Ana Dumitrașcu, care joacă rolul principal, și vor răspunde întrebărilor publicului în cadrul sesiunii de Q&A de la finalul proiecției.

Debutul în lungmetraj al regizorilor Monica Stan și George Chiper-Lillemark, filmul „Imaculat”, a primit în 2021, în cadrul Festivalului Internațional de Film de la Veneția, premiul pentru regizori aflați la debut – „Luigi De Laurentiis Award Lion of the Future”, precum și premiul principal al secțiunii – „Giornate degli Autori Director’s Award”. De asemenea, autoarea Monica Stan, a cărei experiență a fost punctul de plecare către spunerea acestei povești, a primit premiul pentru cel mai bun scenariu intitulat „Autrici under 40” din partea „Venezia a Napoli. Il cinema esteso”. ”Abordând subiecte precum toxicitatea relațiilor și abuzul, ”Imaculat” reprezintă, în opinia noastră, tot ce trebuie să fie o operă cinematografică: o oglindă a societății, o societate în care femeile sunt împinse în claustrofobia subjugării”, a fost mesajul juriului la înmânarea premiului.

Proiecția face parte din seria de 9 proiecții warm-up dinaintea celei de-a 9-a ediții a Festivalului Ceau, Cinema!, care va avea loc între 14-17 iulie la Timișoara, fiind cofondat de Asociațiile Pelicula Culturală și Marele Ecran.

„Împreună cu partenerii de la Marele Ecran vom organiza 9 proiecții de film înaintea celei de-a 9-a ediții a Festivalului Ceau, Cinema, prin care ne dorim să reapropiem publicul de marele ecran, să-i redăm bucuria de a ieși din casă pentru a viziona un film european de calitate, alături de prieteni și alți iubitori de filme. Imaculat este cel de-al doilea film din seria celor nouă, fiind prezentat în premieră la Timișoara cu participarea a doi invitați din echipă, exact ca la festival; așa că nu ratați o experiență cinematografică autentică!”, au transmis organizatorii.

Un avion cu 133 de pasageri s-a prăbușit în sudul Chinei, anunță televiziunea de stat

0

Un avion al companiei China Eastern Airlines care transporta 133 de pasageri s-a prăbușit în apropiere de Wuzhou, sudul Chinei.

Boeing-ul 737 se deplasa de la Kunming la Guangzhou, iar imediat după ce s-a prăbușit a izbucnit un incendiu în munți.

Postul de televiziune CCTV a declarat că accidentul a avut loc în apropierea orașului Wuzhou, în Teng.

Numărul victimelor nu este cunoscut deocamdată, iar echipele de salvare sunt pe drum, a precizat CCTV.

Unele școli din Timișoara continuă să testeze elevii. Zeci de școlari și profesori, depistați pozitiv cu COVID-19 în ultima săptămână

0

În magazia Inspectoratului Școlar Județean Timiș mai sunt disponibile aproximativ 60.000 de teste covid de salivă.

Potrivit inspectorului școlar general adjunct Cosmin Hogea, în unele școli s-au testat elevii și săptămâna trecută.

În perioada 14 – 20 martie, au fost depistați pozitiv la coronavirus 50 de elevi și 13 cadre didactice.

Până acum, în Timiș, la grupa de vârstă  5 -11 ani au fost imunizați în total 447 de copii cu doza 1, dintre care 379 au și doza 2.

Conform DSP Timiș, la grupa de vârstă 12-18 ani, s-au vaccinat în total 8.988 de copii cu doza 1, dintre care 8.775 au și doza 2 și 748 au și doza 3.

Rata abandonului școlar în România, amplificată de pandemie. Cum vom primi sprijin prin PNRR

0

Reducerea abandonului școlare este un obiectiv pe care PNL îl consideră strategic pentru finanțările venite prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

„Societatea românească este puternic afectată de rata deosebit de mare a abandonului școlar prematur, care situează România la finalul clasamentului din Uniunea Europeană. Această rată a depăşit 15,5 procente în 2020 şi s-a amplificat în pandemie, reprezentând un procent de opt ori mai mare decât în alte state europene. În țări apropiate de noi, rata abandonului școlar este mult mai mică, spre exemplu în Croaţia, unde incidența abandonului şcolar este de 2,2%, sau în Grecia, unde procentul este de 3.8%”, a afirmat deputatul liberalul Marilen Pirtea.

Potrivit parlamentarului, statele membre ale UE și-au stabilit ca obiectiv reducerea ratei abandonului școlar prematur la sub 9% la nivelul UE până în 2030.

„Constatăm că și în România rata abandonului școlar prematur a scăzut de la 19,1% în 2015 la 15,3% în 2019, urcând apoi la 15,5% în 2020. Totuși, distanța față de media europeană este foarte mare, o medie situată la 9,9% în 2020, conform datelor publicate de Eurostat,

În acest context, pentru a gestiona acest fenomen prin acțiuni formative curriculare și extra-curriculare asupra generațiilor de tineri, cu obiectivul de a ameliora întreaga situație a abandonului școlar în rândul tinerilor, Guvernul României derulează, prin Ministerul Educației, Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar (PNRAS), finanțat prin PNRR”, a transmis Pirtea.

Programul vizează stimularea participării la educație a elevilor din unitățile de învățământ cu cel mai ridicat risc de abandon școlar. Este prevăzut un sprijin de până la 200.000 de euro pentru fiecare școală, dintr-un ansamblu de până la 2.500 de unități de învățământ.

„Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar (PNRAS) are deja o acoperire financiară garantată de  543 milioane de euro, un program concret al strategiei România Educată prin care este prevăzută o alocare de aproximativ 2.000 de euro pe elev. Finanțările vor asigura nu doar ore de recuperare, ci și un nou tip de bursă, alături de cheltuieli cu diverse dotări sau pentru taberele și excursiile la care participă copii care se află în situații sociale dificile.

Guvernul finanțează, astfel un program prin care se urmărește concret rezolvarea acestei probleme reale a învățământului românesc – părăsirea timpurie a școlii, care este de aproape opt ori mai mare decât în alte state europene”, a mai precizat deputatul PNL de Timiș, Marilen Pirtea.

Interviu Emeric Imre: „La cultură muzicală suntem în cădere liberă, din cauza vârtejului vieții actuale“

0

Binecunoscutul muzician Emeric Imre revine în fața publicului timișorean cu o porție consistentă de folk și poezie. Artistul s-a născut la începutul anului 1965, „dintr-o femeie aprigă şi sănătoasă, care era jumătate româncă, jumătate poloneză, şi dintr-un bărbat jumătate maghiar, jumătate evreu, în zona care astăzi este cartierul clujean Dîmbu Rotund“, după cum spune în biografia sa.

A fost îndreptat spre muzică încă de mic, începând să studieze vioara din clasa întâi, la îndemnul tatălui său. În 1984, a debutat la Cenaclul Flacăra. Pe lângă participarea la manifestări precum turneul „Folk You”, la a cărui iniţiere susţine că a avut o contribuţie însemnată, muzicianul a susţinut o serie de concerte, iar în 2006 a lansat albumul „Nebun de alb”, care a fost urmat mai apoi de discurile „Iarna mea cu ochii mari” și „Jocul vieții“.

Concertul lui Emeric Imre din Timișoara va avea loc joi 24 martie de la ora 21 la The 80s Pub, iar alături de el se va afla Marius Roje (clape), iar intrarea este liberă. Înaintea acestui eveniment, am realizat un interviu cu artistul care revine de fiecare dată cu mult drag în orașul nostru…

– De unde îți vine inspirația pentru piesele proprii și care este mesajul pe care vrei să îl transmiți?

– Nu știu dacă cei ce compun pot să spună cu exactitate sursa de inspirație… cine știe cum face conexiuni creierul în strânsă legătura cu sentimentele și sufletul… sincer de multe ori la mine e suficient să cadă umbră sau lumină cumva, dacă am chitara la mine se poate naște un cântec sau privirea sau glasul unei femei… orice poate contribui la un cântec nou. Întotdeauna am încercat să împac oamenii, să încerc să-i fac mai buni… cam ăsta ar fi mesajul la care țin… plus iubirea…

– Se poate trăi decent din muzică în țara noastră?

– Eu sunt un norocos și da, trăiesc din muzica mea. Se poate trăi decent, asta dacă nu ai pretenții de oligarh.

– Cât timp acorzi repetițiilor? Ai ritualuri? Ce te faci în momentul în care ai uitat ceva dintr-o piesă pe care trebuie să o cânți?

– De repetiții e nevoie mereu… mai ales când lucrezi și la piese noi cu colegii… în cazul meu Jimi El Laco și Marius Roje la clape. Ritualuri nu am dar un moment de calm și de stat câteva minute cu gândurile tale e nevoie. După concert mă văd cu oamenii, discuții, un pahar de vin… cam tot ce ține de normalitate. Când uit versuri clar improvizez…

– Cât de importantă este comunicarea cu publicul la un concert?

– Eu cred că publicul în mare măsura simte dacă eșți fals sau nu… eu comunic cu ușurință, poate mai un pic mai greu când sunt tare emoționat.

Foto: Facebook Emeric Imre

– Care sunt primele discuri pe care le-ai ascultat?

– Dacă vorbim de discuri de vinil cum era în anii ’80, primul a fost din folk Baniciu… mi-a plăcut „Discul galben”… am mai ascultat și Vintilă, Vali Stelian…

– Care-s diferențele între un muzician de jazz și unul de rock? Există genuri muzicale „pentru elite“ și pentru toată lumea?

– Diferențe sunt, dacă ne gândim la stăpânirea unui instrument, doar tehnic vorbind. Nu e scris nicăieri că jazzul trebuie să aibe 100 de acorduri într-un cântec și folkul doar trei. Important e ce transmiți cu cântecul respectiv și dacă rămâne în auzul celor ce ascultă. Poți fi cel mai tehnic instrumentist și să nu folosească nimănui asta, poți avea cea mai splendidă voce din univers și să nu poți să o distingi într-o matcă naturală a unui cântec. Există și elite, snobism, falsitate da… dă bine doar să fi văzut la anumite concerte… cert este că muzica poate fi frumoasă, dar nu în orice gen.

– Care este secretul unui bun muzician? Cât contează „teoria“ și cât contează practică?

– Nu cred că e nici un secret… eu cred că există destin și talentul cu care te nașți. E importantă și teoria și practica dar nici una nu ajunge la desăvârșire fără talent fără darul primit din ADN.

– Cum ți se pare scena muzicală din Timișoara?

– În Timișoara a fost, este și cred că va fi mereu o „scenă” muzicală amplă și de calitate datorită amalgamului de nații care trăiesc în spațiul bănățean. Am cântat de multe ori în Timișoara și nu numai folk. Ca paranteză am fost instrumentist în timpul armatei în ansamblul casei armatei din Timișoara cântam și la vioară și la chitară… pentru folk publicul de aici mi s-a părut întotdeauna minunat.

– Cum ți se pare cultura muzicală în general în România?

– Din păcate suntem în cădere liberă datorită vârtejului vieții actuale unde goana e după câștig imediat, facil și fără preț pe calitate.

– Vinil, CD sau streaming?

– Sincer, vinil și CD, e mai aproape de simplitatea vieții. Dar va trebui să ne adaptăm mereu la tehnicile progresiste sau nu…

– Cum ai trecut prin complicata perioadă de pandemie? Ai fost creativ? Cum vezi „revenirea”, vom ajunge la situația de dinainte de pandemie în viitorul apropiat?

– Sincer nu știu cum va fi… am compus în perioada pandemiei și lucrez la un album nou, important acum e să avem pace și sănătate.

– Unde te vezi în viitorul apropiat?

– E complicat să răspund cinstit la întrebarea aceasta .Depinde de pacea de care vorbeam, nu pot fi de-a dreptul fericit atunci când e suferință și neliniște în jurul meu. Oricum în viitor nu mă văd decât acolo unde mi-e locul: pe scenă, înconjurat de prieteni și optimist, visând la o lume mai bună și mai frumoasă!

Aproape 2.000 de apeluri la 112 în mai puțin de o săptămână, în Timiș. Care este cauza cea mai frecventă pentru care timișenii sună la Ambulanță

0

Săptămâna trecută, sute de timișeni au apelat Serviciul de Ambulanță Timiș prin numărul unic 112.

Potrivit medicului Florin Crișan, directorul acestui serviciu, doar în perioada 14 – 18 martie au fost 1.807 apeluri în județul Timiș.

„Cele mai frecvente apeluri sunt pentru dureri abdominale sau de spate, pierderea stării de conștiență, dureri toracice, temperatură și AVC”, ne-a spus doctorul Florin Crișan, directorul Serviciului Județean de Ambulanță Timiș.

Acesta ne-a mai spus că la Salvare personalul este suficient, însă mașinile cele mai noi au deja trei – patru ani vechime.

„Mașinile chiar dacă sunt uzate ne descurcăm cu ele, mai sunt și lovite în accidente, dar nu se pune problema să avem personal și să nu avem mașini”, ne-a mai spus Crișan.

 

RĂZBOI ÎN UCRAINA ziua 26 Noi atacuri la Kiev și Odesa UPDATE 7 Zelenski: Orice ”compromis” cu Rusia, supus referendumului

0

UPDATE 7 Orice „compromis” în negocierile cu Rusia menit să pună capăt conflictului va fi supus unui referendum în Ucraina, a declarat luni preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski într-un interviu pentru un site de ştiri regional ucrainean, informează AFP.

„Am explicat-o pentru toate grupurile de negocieri: atunci când vorbiţi despre toate aceste schimbări (ce vor figura într-un eventual acord, n.r.), şi ele pot fi istorice, (…) noi le vom supune unui referendum”, a spus Zelenski pentru site-ul de ştiri Suspilne.
„Poporul va trebui să se pronunţe asupra unor forme de compromis. Iar în ce vor consta ele (compromisurile) ţine de discuţiile noastre” cu Rusia, a continuat Zelenski.

În acest sens, Zelenski a revenit asupra problemei-cheie a NATO, organizaţie la care ţara sa nu va putea adera, după cum a recunoscut el recent. „Am înţeles-o deja cu toţii. Noi nu suntem acceptaţi (în NATO), pentru că lor (ţărilor membre) le este frică de Rusia. Aceasta este tot. Şi noi trebuie să ne calmăm şi să spune: ‘Ok, (sunt necesare) alte garanţii de securitate”, a subliniat preşedintele Zelenski.

„Sunt ţări în NATO care vor să fie garanţi de securitate (ai Ucrainei) (…), care sunt gata să facă tot ce această Alianţa ar fi trebuit să facă dacă noi am fi fost membri. Şi eu cred că acesta este un compromis normal”, a mai spus Volodimir Zelenski.

UPDATE 6 Un tribunal din Rusia a decis luni interzicerea reţelelor Facebook şi Instagram în această ţară după ce a ajuns la concluzia că grupul Meta Platforms Inc este ”extremist”, relatează Reuters, care citează agenţia rusă TASS.

Reţeaua Instagram a fost blocată după ce Meta a afirmat că le va permite utilizatorilor de social media din Ucraina să posteze mesaje care fac apel la violenţă împotriva preşedintelui rus Vladimir Putin şi trupelor ruse trimise în Ucraina pe 24 februarie.

Anterior în cursul zilei de luni, Serviciul federal de securitate al Rusiei (FSB) ceruse interzicerea ”imediată” a reţelelor sociale americane Facebook şi Instagram, în prima zi a unui proces pentru ”extremism”, într-un context de creştere a represiunii de la declanşarea ofensivei în Ucraina.

Potrivit agenţiei TASS, un reprezentant al companiei a declarat luni la tribunal că Meta şi-a modificat între timp regulamentul pentru a interzice ”rusofobia şi apelurile la violenţă”.

Instagram şi Facebook, la fel ca Twitter, au fost deja blocate în Rusia, unde sunt practic inaccesibile fără utilizarea unei reţele virtuale private (VPN).

De asemenea, site-urile a zeci de media ruse şi străine, printre care al BBC, au fost blocate.

UPDATE 5 Administraţia de la Moscova l-a convocat, luni, pe ambasadorul american, John Sullivan, pentru a-i înmâna o notă de protest faţă de recentele afirmaţii ale preşedintelui SUA, Joseph Biden, la adresa omologului său rus, Vladimir Putin.

„Luni, 21 martie, ambasadorul american, John Sullivan, a fost convocat la Ministerul rus de Externe şi i s-a înmânat o notă de protest în legătură cu recentele declaraţii inacceptabile făcute de liderul de la Casa Albă, Joe Biden, la adresa preşedintelui Rusiei. Afirmaţiile preşedintelui SUA, nedemne de un demnitar de un asemenea nivel, împing relaţiile americano-ruse spre a fi întrerupte”, a comunicat Ministerul de Externe de la Moscova, citat de agenţia Interfax şi de cotidianul Le Monde.

Miercurea trecută, Joseph Biden a răspuns afirmativ la o întrebare a unui jurnalist dacă îl consideră pe preşedintele rus Vladimir Putin „criminal de război”. Ulterior, Joseph Biden a declarat, cu ocazia unui eveniment desfăşurat la Capitoliu, că Vladimir Putin este un „dictator criminal”. Secretarul de Stat american, Antony Blinken, a afirmat că este de acord cu „opinia” exprimată de preşedintele SUA, Joseph Biden, privind comiterea de către Rusia a unor „crime de război” în Ucraina.

Preşedinţia Rusiei a reacţionat vehement la afirmaţiile liderului de la Casa Albă. „Considerăm inacceptabilă şi impardonabilă această retorică din partea unui şef de stat, ale cărui bombe au omorât sute de mii de oameni în întreaga lume”, a declarat joi Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului.

UPDATE 4 Militarii ruși ar fi tras asupra protestatarilor din Herson, potrivit unor imagini publicate pe Twitter, anunță Sky News.

În imagini apar mai mulți protestatari care participă la o manifestație pașnică în piața centrală din Herson. Ulterior, se aud mai multe împușcături și oamenii fug pe străzile din apropiere.

„Trupele rusești au deschis focul asupra unei mulțimi pașnice în Herson, acolo au loc proteste de când orașul a fost capturat de ruși. Se pare că s-au folosit și grenade paralizante. Sunt informații (și imagini) privitoare la cetățeni răniți”, a relatat jurnalistul Max Seddon de la Financial Times.

UPDATE 3 Preşedinţia Rusiei a respins, luni, ideea unui summit al preşedinţilor Rusiei şi Ucrainei, Vladimir Putin şi Volodimir Zelenski, cerându-le puterilor occidentale să exercite presiuni asupra Administraţiei de la Kiev pentru avansarea negocierilor.

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a afirmat în mai multe rânduri că vrea o întrevedere directă cu omologul său rus, Vladimir Putin, pentru oprirea conflictului militar.

Însă Kremlinul a transmis luni că, deocamdată, nu se pune problema unui summit Rusia-Ucraina. „Nu există nimic stabilit clar, niciun acord care să poată fi definitivat”, a declarat luni Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Preşedinţiei Rusiei, citat de agenţia Interfax şi de publicaţia Der Spiegel.

Dmitri Peskov a subliniat că este necesară avansarea negocierilor. „Cei care au această posibilitate trebuie să îşi folosească influenţa asupra Kievului pentru ca negociatorii ucraineni să aibă o atitudine constructivă la negocieri”, a insistat Dmitri Peskov.

UPDATE 2 Autoritățile din Odesa acuză forțele rusești că luni dimineața au declanșat un atac asupra unor clădiri rezidențiale din apropierea orașului. Este primul atac asupra portului de la Marea Neagră.

Consiliul orașului a anunțat că nu au fost victime în urma loviturilor care au provocat mai multe incendii.

„Este vorba despre clădiri rezidențiale unde locuiesc oameni pașnici”, a spus primarul orașului Odesa, Gennadiy Trukhanov.

Rusia a negat faptul că atacă obiective civile. Orașul Odesa este considerat a fi o țintă cheie pentru forțele lui Vladimir Putin în condițiile în care portul este principala poartă de intrare a mărfurilor în Ucraina.

Ucraina nu mai are alte porturi importante și pierderea orașului Odesa ar însemna că Rusia controlează tot țărmul Mării Negre.

De asemenea, capturarea Odesei de către ruși va avea efecte negative și asupra țărilor vecine deoarece rușii vor avea posibilitatea să deschidă un coridor terestru până în regiunea separatistă Transnistria care dorește să se desprindă de Republica Moldova. Regiunea adăpostește 1.500 de soldați ruși.

UPDATE 1 Rusia anunță că a lovit cu rachete de croazieră o unitate militară din regiunea Rivne a Ucrainei. Este vorba despre o zonă din nord-vestul țării care până în prezent nu a fost vizată de atacurile armatei ruse.

Anunțul a fost făcut de Ministerul Apărării din Rusia. Oficialii au spus că forțele aeriene ruse au lovit cu rachete de croazieră o unitate militară din regiunea Rivne, aflată în nord-vestul Ucrainei,

„Rachete de croazieră de mare precizie au lovit un centru de atrenament pentru mercenari și unitățile naționaliste din Ucraina”, a declarat Igor Konashenkov, purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării.

Știrea inițială

Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a informat că duminică seara mai multe case şi un centru comercial din cartierul Podil al capitalei ucrainene au fost lovite de obuze, atac în care şi-a pierdut viaţa cel puţin o persoană, transmite luni Reuters. „Conform informaţiilor pe care le avem în acest moment, mai multe case şi unul din centrele comerciale (au fost lovite)”, a spus Kliciko pe canalul său Telegram.

O scurgere de amoniac a apărut la o fabrică de produse chimice din orașul Sumy din nord-estul Ucrainei, asediat de trupele ruse, a declarat luni guvernatorul regional Sumy, Dmytro Zhyvytskyy, conform Reuters.

Zhyvytskyy nu a precizat care a fost cauza scurgerii raportate la ora locală 04:30 (02:30 GMT) la uzina Sumykhimprom. El a precizat că o zonă pe o rază de cinci kilometri în jurul uzinei este periculoasă.

Anterior, conducerea Ucrainei a respins categoric ultimatumul primit din partea armatei ruse de a depune armele şi de a preda oraşul Mariupol, informează luni Reuters.

„Nu va exista nicio predare, nicio depunere a armelor”, a declarat viceprim-ministrul Irina Vereşciuk pentru Ukraîinska Pravda la primele ore ale zilei de luni. Răspunsul a fost deja comunicat părţii ruse, a spus ea. Irina Vereşciuk a cerut, în schimb, ca armata rusă să deschidă coridoare umanitare în Mariupol, oraşul-port din sud-estul Ucrainei asediat de forţele ruse.

Preşedintele american Joseph Biden va călători vineri în Polonia pentru a discuta răspunsul internaţional la invazia Rusiei în Ucraina care a declanşat o „criză umanitară şi a drepturilor omului”, a anunţat duminică seara purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Jen Psaki, informează Reuters.

Biden va călători la Varşovia, unde va avea o întâlnire bilaterală cu preşedintele Andrzej Duda, a spus Casa Albă.

Peste două milioane de refugiaţi au intrat în Polonia din Ucraina de la începutul invaziei ruse pe 24 februarie.

Vizita în Polonia va avea loc la o zi după ce preşedintele american se va întâlni la Bruxelles cu aliaţii NATO, liderii G7 şi liderii Uniunii Europene pentru a discuta eforturile internaţionale de sprijinire a Ucrainei după invazia Rusiei.

Casa Albă a mai informat că Joe Biden va găzdui un apel luni, la 15:00 GMT, cu preşedintele francez Emmanuel Macron, cancelarul german Olaf Scholz al Germaniei, prim-ministrul italian Mario Draghi şi premierul britanic Boris Johnson în care va fi discutată coordonarea răspunsurilor la invadarea Ucrainei.

Joi, preşedintele SUA va participa la un summit de urgenţă al NATO privind Ucraina, precum şi la o reuniune a G7. Joe Biden se va participa, de asemenea, la un summit al Consiliului European pentru a discuta despre Ucraina,”inclusiv despre eforturile transatlantice de a impune costuri economice Rusiei, de a oferi sprijin umanitar celor afectaţi de violenţă şi de a aborda alte provocări legate de conflict”, potrivit Casei Albe.

Incendiu de proporții în zona Gării de Nord din Timișoara

0

 

Un incendiu violent a izbucnit, în această după amiază, la o clădire din zona Gării de Nord din Timișoara. Conform primelor informații, clădirea era abandonată în ultimii ani. Incendiul a cuprins acoperișul și o parte dintre încăperi.

Pompierii au intervenit de urgență pentru că exista riscul ca focul să se extindă la un depozit al CFR aflat în apropiere. După lichidare focului, se vor face cercetări pentru a se stabili care a fost cauza izbucnirii incendiului.

Brigada Antiteroristă a SRI și Jandarmeria, în alertă, în centrul Timișoarei

0

Timișorenii care au trecut, în această după amiază, prin zona pietonală de lângă Piața Unirii au putut observa concentrare de forțe în apropierea spitalului militar. Pe de o parte era un echipaj de la Brigada Antiteroristă a SRI, iar pe cealalaltă parte un echipaj al trupelor speciale de intervenție ale Jandarmeriei. Forțele de intervenție au rămas pe poziții ore întregi.

Din fericire nu a fost niciun incident, ci echipele de intervenție au asigurat securitatea în zonă pentru că, astăzi, au fost alegeri la comunitatea evreiească din Timișoara. Conform informațiilor, noul comitet director va fi condus în următorii patru ani tot de Luciana Friedmann, fostă jurnalistă.

Incendiu în Calea Buziaşului. Pompierii au intervenit de urgenţă

0

Un incendiu a izbucnit duminică după amiază pe un teren viran din Calea Buziaşului, în Timişoara. Fumul negru degajat a fost zărit de la mulţi kilometri distanţă. Se pare că focul a început de la un adăpost improvizat al oamenilor străzii.

Pompierii au intervenit de urgenţă şi au reuşit să stingă focarele apărute.

Politehnica Femina a câştigat clar cu Fair Play la Ciorogârla. Timişorencele, neînvinse în play-off-ul Ligii I

0
Foto: Politehnica Timişoara Femina / Facebook

Varianta feminină a Politehnicii Timişoara se descurcă excelent în deplasările din play-off-ul elitei. Astăzi, elevele lui Mirel Albon s-au impus cu 6-1 în fief-ul fetelor de la AFC Fair Play Joc Cinstit Bucureşti. Prin acest succes alb-violetele rămân în „careul de aşi”.

Scorul a fost deschis devreme, la Ciorogârla, unde-şi dispută echipa gazdă meciurile de acasă. În minutul 3 Teo Meluţă a transformat o lovitură de pedeapsă. Următorul gol a venit 21 de minute mai târziu şi a fost semnat de Şodinca. Tot din acţiune a marcat şi Haţegan, peste alte trei minute, stabilind totodată scorul pauzei: 0-3.

Fair Play a punctat prima la reluare, în minutul 47, dar din minutul 64 diferenţa a fost restabilită prin reuşita Andei Jivan. Până la final alb-violetele au mai punctat de două ori, prin Clara Roşu (min. 68) şi Genoveva Roşie (82).

Politehnica a început jocul cu: Câmpean – Meluţă (cpt.), Haţegan, Codrescu, Ancăş, Sucilă, Roşu, Kurja, Roşie, Şodinca şi Jivan.

Politehnica a învins la un scor mare în deplasare şi în prima rundă a play-off-ului, scor 5-0, la Vasas Femina, apoi a remizat acasă, 1-1, cu Alexandria. În urma rezultatului de azi bănăţencele au acumulat 26 de puncte şi se clasează pe 4, la două puncte de Alexandria, locu 3, formaţie care joacă peste trei zile cu Olimpia Cluj.

În play-out, Banat Girls, care joacă acasă la Comloşu Mare, a învins în deplasare la Univ. Galaţi cu 4-2 şi ocupă poziţia a patra cu zece puncte.

A lovit o copilă pe trecerea de pietoni și a fugit. Ce a pățit șoferul când a fost capturat

0
Foto: lugojinfo.ro

A lovit o fată de 12 ani pe trecerea de pietoni și a dat bir cu fugiții, ca ultimul om. A fost prins după câteva ore, a refuzat să sufle în etilotest și nici nu avea permis. Fapte făcute de un hunedorean de 43 de ani certat cu legea și bunul simț.

Sâmbătă, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Lugoj, au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană necunoscută, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Caransebeșului din municipiul Lugoj, a surprins și accidentat o minoră de 12 ani, care se afla angajată în traversarea drmului public pe trecerea pentru pietoni, după impact aceasta părăsind locul accidentului.

În urma investigațiilor efectuate a fost identificat conducătorul autoturismului, un bărbat, în vârstă de 43 de ani, din municipiul Hunedoara.

Cu sprijinul lucrătorilor din cadrul Poliției Municipiului Hunedoara, bărbatul a fost depistat și condus la sediul acestei instituții, unde acesta a refuzat testarea cu aparatul alcooltest, precum și recoltarea de probe biologice. De asemenea, în urma verificărilor efectuate în baza de date, a reieșit că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Bănuitul a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „vătămare corporală din culpă”, „părăsirea locului accidentului fără încuviințarea poliției de către conducătorul vehiculului implicat într-un accident de circulație”, „conducerea unui autovehicul fără a deține permis de conducere” și „refuzul ori sustragerea de la prelevarea de mostre biologice”, în cursul acestei zile urmând sa fie prezentat magistraților cu propunere de luarea unei măsuri preventive.

Bărbatul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul I.P.J Timiș, cercetările fiind continuate în vederea clarificări tuturor aspectelor.

Încă o zi fără niciun deces în Timiș provocat de coronavirus. Câte cazuri noi s-au înregistrat în ultimele 24 de ore

1

În judeţul Timiş, în ultimele 24 de ore, 190 de persoane (21 minore) au fost confirmate cu Sars-Cov-2. Au fost efectuate 727 teste, dintre care 351 teste rapide.

Numărul total de decese rămâne 2.013, în ultima zi nefiind înregistrat niciun deces provocat de coronavirus.

La această dată, la nivelul județului Timiș, în contextul pandemiei COVID-19, nouă focare sunt active și se află în supraveghere epidemiologică.

În ultimele 24 de ore, la nivel național, au fost înregistrate 2.241 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 927 mai puține decât în ziua anterioară.

253 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.

În intervalul 19.03.2022 (10:00) – 20.03.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 16 decese, dintre care patru anterioare intervalului de referință.

Toți pacienții decedați au prezentat comorbidități. Din totalul de 16 pacienți decedați, 14 au fost nevaccinați și doi vaccinați.

 

 

 

 

 

Razie de amploare în Lugoj. Sute de amenzi în doar câteva ore

0

Vineri și sâmbătă, timp de câteva ore, polițiștii municipiului Lugoj, ai Secțiilor 5, 6 și 7 Poliție Rurală, împreună cu jandarmi, reprezentanți I.T.M., O.P.C. și ai Gărzii de mediu, au acționat în municipiul Lugoj pentru îmbunătățirea climatului de siguranță civică, prevenirea faptelor infracționale, creșterea vizibilității elementului polițienesc și diminuarea riscului rutier.

Au fost organizate 28 de filtre rutiere, polițiștii controlând 760 de autovehicule, legitimând 822 de persoane și au efectuat 65 de testări cu aparatul etilotest. De asemenea, au fost verificate 25 de societăți comerciale.

În urma activităților desfășurate au fost aplicate 208 sancțiuni contraventionale în valoare de 77.785 de lei, dintre care 189 au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor rutiere conform OUG 195/2002 R și 19 pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 61/1991.

Au fost retrase 9 certificate de înmatriculare, 2 plăcuțe cu numere de înmatriculare și reținute, în vederea suspendării, 18 permise de conducere.

Totodată, au fost verificați 14 agenți de securitate, nefiind constatate nereguli.

Timișorenii din zona Bogdăneștilor rămân fără apă, iar abonații Aquatim din Buziaș vor avea presiune scăzută

0

În 21 martie, în intervalul orar 9-17, se va executa o conectare de conducte în cadrul proiectului „Reabilitarea liniilor de tramvai și modernizarea tramelor stradale în municipiul Timișoara, Traseu 5, Calea Bogdăneștilor”.

Pe durata lucrărilor se va opri apa pe Calea Bogdăneștilor (porțiunea dintre străzile Războieni și Cassian Munteanu) și la careul de blocuri de pe Calea Bogdăneștilor nr. 181.

În 21 și 22 martie, între orele 9 și 14, presiunea apei va fi scăzută în Buziaș pentru spălări ale rețelei de distribuție.

La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure. Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, Aquatim le recomandă clienților să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă și să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pentru perioada anunțată.