Pagina 21

România a învins Țările de Jos și merge la barajul pentru CM 2023. Un jucător de la SCM Timișoara a deschis scorul la Amsterdam

0
Foto: Gabriel Boia

România a obținut biletele pentru turneul de baraj pentru calificarea la Cupa Mondială de anul viitor după succesul obținut ieri, în deplasare, cu reprezentativa Țărilor de Jos. A fost 38-12 pentru „Stejari”, la care Gabriel Rupanu, de la SCM Timişoara, a fost titular şi a înscris primul eseu al partidei!

Rupanu a marcat în minutul 2 iar eseul său a fost transformat de ex-bănăţeanul Melinte. Jucătorul de pe Bega a fost înlocuit în minutul 56, în timp ce un alt component al SCM-ului, Vlad Neculau, a intrat pe teren din minutul 67, bifând astfel primele minute „internaţionale”.

„Ei vor primi câteva zile libere și apoi ni se vor alătura. Oricum, vin foarte bine pregătiți de la lot și în formă competițională, așa că nu le va fi greu să se adapteze în momentul când intrăm în linie dreaptă pentru pregătirea finalei de Cupă a României”, a spus Valentin Calafeteanu, antrenorul lui SCM Timișoara.

Hinckley a marcat al doilea eseu românesc la Amsterdam iar acelaşi Melinte a transformat pentru 14-0. Ecartul a crescut şi mai multe după cursa lui Dumitru, finalizată cu succes, 21-0 după formalitatea reuşită de Melinte. Iar încercarea lui Cojocaru a dus scorul la 26-0! La acest scor gazdele au replicat prin eseurile lui Spike Salman și Christopher Raymond, ultimul transformat de David Weersma, pentru 26-12 la pauză.

La reluare doar oaspeţii au mai marcat. Alexandru Bucur și Florin Surugiu au culcat din nou balonul în terenul de ţintă advers iar cu transformarea lui Melinte la cel din urmă s-a făcut 38-12!

România a încheiat competiţia pe 3 şi o aşteaptă un turneu de recalificare foarte greu. Anul acesta în Franţa va da piept cu echipe din zona America, Asia/Pacific și Africa. Cel mai probabil printre adversari vor fi naţionale puternice, precum SUA ori Tonga!

România: 1.Vasile Balan (CSA Steaua), 2. Ovidiu Cojocaru (CSM Știința Baia Mare), 3. Costel Burțilă (RCHCC), 4. Adrian Moțoc (Stade Aurillac), 5. Marius Iftimiciuc (Perigueux), 6. Mihai Macovei (C) (Colomiers), 7. Dragoș Ser (CSA Steaua), 8. Andre Gorin (RCHCC) , 9. Gabriel Rupanu (SCM Timișoara), 10. Daniel Plai (CSA Steaua), 11. Paul Popoaia (CSM Știința Baia Mare), 12. Vlăduț Popa (CSA Steaua), 13. Hinckley Vaovasa (CSA Steaua), 14. Ionuț Dumitru (CSA Steaua), 15. Ionel Melinte (RCHCC). Rezerve: 16. Florin Bărdașu (CSA Steaua) 17. Dorin Tică (CS Dinamo), 18. Alexandru Gordaș (CS Dinamo), 19. Florian Roșu (CSM Știința Baia Mare), 20. Vlad Neculau (SCM Timișoara), 21. Florin Surugiu (CSA Steaua), 22. Alexandru Bucur (CSM Știința Baia Mare), 23. Nicolas Onuțu (CS Vienne).

Nu vă lăsați lucrurile în mașină! Peste 100 de furturi din auto, în Timiș, de la începutul anului

0

Polițiștii de la IPJ Timiș atrag atenția să nu lăsaţi la vedere, în interiorul maşinii, diferite bunuri de valoare, cum ar fi dispozitive antiradar, sisteme GPS, genţi, borsete, telefoane, laptopuri, chiar dacă lipsiți pentru scurt timp.

„În primele două luni ale anului curent, la nivelul județului Timiș au fost sesizate 110 cazuri de furturi din autoturisme, dintre care 97 au fost înregistrate în Timișoara. Recomandăm în continuare cetățenilor să fie preventivi cu lucrurile personale de valoare, care sunt lăsate la vedere, în autovehicule, deoarece acestea atrag atenția hoților”, a declarat pentru Pressalert.ro Aurora Voicilă, purtător de cuvânt al IPJ Timiș.

Polițiștii ne recomandă ca, în staţiile de alimentare cu carburanţi, în timpul achitării contravalorii combustibilului, să acționăm sistemul de închidere al uşilor.

Alte sfaturi pentru șoferi din partea oamenilor legii: când părăsiţi autoturismul, geamurile trebuie să fie întotdeauna închise complet; pe toate roţile autoturismului ar fi bine să fixaţi dispozitive antifurt; inscripţionaţi numărul de înmatriculare al autoturismului pe obiecte uşor demontabile (casetofoane, baterii, componente exterioare etc.). Acestea vor fi mai dificil de valorificat de către hoţi/

Atunci când părăsiţi autoturismul şi acţionaţi închiderea centralizată, asiguraţi-vă că portiera s-a închis. Cu ajutorul dispozitivelor electronice, infractorii pot bloca închiderea centralizată, chiar dacă pare că telecomanda a activat-o.

„Pentru eventuale reparaţii, nu vă adresaţi atelierelor neautorizate  sau  meşterilor ocazionali. Se pot face mulaje după chei sau puteţi rămâne fără componente care funcţionau foarte bine”, mai recomandă polițiștii timișeni.

 

RĂZBOI ÎN UCRAINA ziua 25 Activitatea partidelor pro-ruse, suspendată UPDATE 6 Rușii dau ultimatum Ucrainei pentru predarea Mariupolului

0

UPDATE 6 Ucraina are termen până la primele ore ale zilei de 21 martie pentru preda Mariupolul, apoi, între orele 10 – 12, ora Moscovei, vor fi deschise coridoarele umanitare, garantând tuturor celor care vor ieși că nu vor fi uciși, a spus, duminică seara, generalul rus Mihail Mizintsev.

Ministerul rus al Apărării afirmă că Ucraina are termen până la primele ore ale zilei de 21 martie pentru a da un răspuns privind predarea Mariupol, potrivit agenției ruse de presă RIA.

„Depuneți armele”, a spus liderul militar rus Mihail Mizintsev rezistenței din Mariupol. El este directorul Centrului național rus pentru managementul apărării.

Comentariile sale au fost făcute într-un briefing distribuit de Ministerul Apărării, potrivit Reuters.

„S-a dezvoltat o catastrofă umanitară teribilă”, a mai spus Mizintsev.

Politicieni ucraineni și occidentali și forțele de apărare au acuzat Rusia pentru catastrofa umanitară.

„Tuturor celor care depun armele le este garantată ieșirea în siguranță din Mariupol”, a adăugat liderul militar, precizând că luni, la ora 10.00, ora Moscovei, vor fi deschise coridoarele umanitare pentru ieșirea din Mariupol.

Practic, de la 10.00 până la 12.00, se propune organizarea unei ieșiri din oraș a militarilor ucraineni și a mercenarilor străini fără arme, în acest caz fiindu-le garantată viața. Apoi ar trebui să urmeze trecerea convoaielor umanitare în oraș și evacuarea civililor.

Reprezentanții ONU, OSCE, Crucea Roșie sunt invitați să însoțească această operațiune umanitară „pe teren”.

Ministerul Apărării face apel la Kiev să manifeste prudență și să desființeze instrucțiunile emise anterior care obligau rezistența din Mariupol să se sacrifice.

Ministerul Apărării insistă să primească un răspuns scris de la Kiev la propunerile făcute pe Mariupol înainte de ora 5 dimineața, relatează agenția rusă de presă RIA.

Separat, armata rusă face apel la autoritățile locale din Mariupol spunând că acum au dreptul să facă o alegere istorică.

UPDATE 5 Un atac rusesc a ucis 56 de bătrâni rezidenți ai unui cămin din estul Ucrainei, afirmă un oficial regional, citat de CNN. Acesta spune că atacul a avut loc acum 9 zile, dar încă nu s-a reușit să se ajungă la locul atacului.

56 de rezidenți ai unui cămin pentru persoane vârstnice din orașul Kreminna, în estul Ucrainei, au fost uciși când un tanc rusesc a deschis focul asupra clădirii, potrivit șefului regiunii Luhansk, citat de CNN.

Serhii Haidai a declarat că atacul a avut loc în urmă cu nouă zile, pe 11 martie, și că alți 15 rezidenți ai căminului au fost răpiți și duși în orașul Svatove, teritoriu ocupat în prezent de ruși.

Haidai a raportat pentru prima dată atacul într-o declarație video postată pe Twitter la 12 martie, dar a spus la acel moment că nu avea informații despre victime, indicând că serviciile de urgență și oficialii ucraineni au fost atacați când au încercat să aibă acces în zonă.

„(Forțele rusești – n.r.) au deschis focul cu un tanc asupra unui azil de bătrâni. Acolo locuiau doar persoane în vârstă, multe dintre ele cu dizabilități. Nu avem idee câți oameni au murit și câți au supraviețuit. Când am încercat să ajungem la fața locului, au început să ne bombardeze”, a declarat el la 12 martie.

În declarația sa postată duminică pe Telegram, Haidai a spus că încă nu a fost posibil să ajungă la locul atacului.

Kreminna se află imediat la vest de orașele Rubizhne și Severodonetsk, două orașe în care s-au dat unele dintre cele mai intense lupte din partea de est a țării.

CNN transmite că nu a reușit să verifice în mod independent afirmația lui Haidai.

UPDATE 4 Președintele ucrainean Volodimir Zelenkski a declarat, într-un interviu acordat duminică CNN, că există „compromisuri” pe care Ucraina nu le poate face în negocierile cu Putin.

Zelenski a fost întrebat despre cererile Rusiei – inclusiv să recunoască faptul că Crimeea face parte din Rusia, că cele două republici din Donbas sunt republici independente și să garanteze că Ucraina nu va fi niciodată membră a NATO. Răspunsul a fost: „Există compromisuri pentru care nu putem fi pregătiți ca stat independent”.

Zelenski a spus că Rusia „nu poate să se impună cetățenilor unei alte țări cu forța”. „Nu poți să-l faci pur și simplu pe președintele unei alte țări să recunoască ceva prin folosirea forței”, a adăugat el.

În interviul acordat CNN, Zelensky a declarat că este pregătit să negocieze cu președintele rus Vladimir Putin, dar a avertizat că, dacă orice încercare de negociere eșuează, ar putea însemna că lupta dintre cele două țări ar putea duce la „un al treilea război mondial”.

„Sunt pregătit pentru negocieri cu el. Am fost pregătit în ultimii doi ani. Și cred că, fără negocieri, nu putem pune capăt acestui război”, a declarat Zelenski.

UPDATE 3 După nord, sud şi est, Ucraina se aşteptă la un atac în vest. Armata ucrainiană crede că Rusia va ataca regiunea Volîn aflată la granița cu Belarus.

Ucraina consideră că există un risc ridicat ca un atac asupra regiunii Volîn din vestul Ucrainei să fie lansat din Belarus, a declarat duminică biroul preşedintelui Volodimir Zelenski, citând armata.

Invazia rusă s-a concentrat în principal asupra zonelor din nordul, sudul şi estul Ucrainei. Totuși, mai multe rachete au lovit săptămâna trecută baza militară din Yavoriv, în apropiere de graniţa cu Polonia.

Nu este clar dacă Ucraina a văzut ameninţarea unui atac asupra Volîn din partea forţelor ruseşti sau a armatei belaruse, care până în prezent nu şi-a angajat public trupe pentru a sprijini Rusia, relatează Reuters.

UPDATE 2 Ministerul Apărării din Rusia susține că Ucraina a fost atacată în acest weekend cu rachete lansate de pe vapoare aflate în Marea Neagră și în Marea Azov.

Igor Konashenkov, purtătorul de cuvânt al ministerului rus, anunță că Rusia a lansat rachete hipersonice care zboară de cinci ori mai repede decât viteza sunetului.

El susține că loviturile au vizat infrastructura militară a Ucrainei. „Rachetele au fost lansate din Marea Neagră împotriva uzinei Nizhyn care repară vehicule blindate avariate în lupte”, a spus Konashenkov, potrivit Sky News.

Alte rachete, inclusiv hipersonice, au fost lansate din Crimeea pentru a distruge un depozit de carburant folosit de ucraineni.

Moscova mai pretinde că a lovit un centru ucrainen de pregătire militară unde se aflau străini care luptau alături de armata Ucrainei.

UPDATE 1 Președintele ucrainean Volodimir Zelenski susține că asediul pe care militarii ruși îl fac la Mariupol „va intra în istoria crimelor de război”. „Să faci asta unui oraș pașnic, să faci ceea ce ocupanții au făcut, este teroare care va fi amintită peste secole”, a spus Zelenski. El le-a mai spus ucrainenilor că negocierile cu Rusia nu sunt „simple sau plăcute, dar necesare”.

„Ucraina întotdeauna a dorit o soluție pașnică. Suntem intersați de pace acum, a adăugat președintele Ucrainei. Volodimir Zelenski a susținut că Rusia continuă „să trimită oameni pentru a se sacrifica” în timp ce a vorbit despre lupta din apropierea localității Ciornobaiivka. Acolo, forțele ucrainene au reușit să-și apere pozițiile și au învins de șase ori armata rusă.

„În locuri unde se dau lupte crâncene, trupurile soldaților ruși s-au adunat de-a lungul liniei noastre de apărare. Nimeni nu adună cadavrele”, a precizat Zelenski.

Știrea inițială

Consiliul naţional de securitate şi apărare al Ucrainei a interzis activitatea partidelor politice pro-ruse în perioada în care legea marţială este în vigoare, transmite dpa. Preşedintele Volodimir Zelenski a anunţat decizia într-un mesaj video sâmbătă seara. „Activităţile acelor politicieni care vizează diviziunea sau complicitatea nu vor avea succes, dar vor primi un răspuns dur”, a declarat preşedinte Zelenski, citat de ziarul Ukraîinska Pravda.

Printre partidele vizate se numără Platforma Opoziţiei – Pentru viaţă şi Blocul Opoziţiei, care sunt reprezentate în parlament.

Cele 11 partide interzise sunt considerate fie eurosceptice, fie antiliberale, fie pro-ruse.
Preşedintele Zelenski a spus că ministerul justiţiei din Ucraina a primit ordin să pună în aplicare decizia Consiliului.

Moscova a acuzat Kievul sâmbătă seara că plănuieşte să însceneze un atac asupra unor facilităţi ce găzduiesc diplomaţi occidentali în Lvov, oraş din vestul Ucrainei, transmite dpa.

Purtătorul de cuvânt al ministerului rus al apărării, Igor Konaşenkov, a susţinut că liderii ucraineni intenţionează să prezinte atacuri asupra unor facilităţi diplomatice ale Statelor Unite şi ale altor ţări occidentale ca „atac ţintit al forţelor armate ruse”.

Acest lucru ar pune presiune asupra NATO pentru a furniza mai multe livrări de arme şi pentru a conveni asupra unei zone de excludere aeriană deasupra Ucrainei. Ulterior, Moscova a mai spus că Kievul plănuieşte atacuri chimice asupra civililor din regiunile Sumî şi Mikolaiv.

Nu au fost furnizate dovezi care să susţină aceste afirmaţii. Ucraina acuză în mod repetat Rusia că răspândeşte dezinformări despre presupuse provocări pentru a-şi justifica, de fapt, propriile atacuri.

Mai multe ţări occidentale şi-au mutat personalul diplomatic din Kiev la Lvov, chiar înainte ca Rusia să invadeze Ucraina pe 24 februarie. La mai bine de trei săptămâni de la declanşarea războiului, mai multe ţări continuă să păstreze diplomaţi la Lvov, inclusiv Franţa.

Soldat atacat în post de un individ cu un cuțit și deposedat de un pistol mitralieră și un încărcător plin cu gloanțe. Atacatorul, căutat de Poliție

0

Incident extrem de grav, în această seară, la Centrul 110 Comunicații și Informatică al Ministerului Apărării Naționale din Mamaia Sat – un bărbat înarmat cu un cuțit și având fața acoperită cu o cagulă a atacat un militar care era de pază. Santinela s-a luptat cu agresorul, dar acesta a reușit să-l dezarmeze și a plecat cu un pistol mitralieră și cu un încărcător plin.

Imediat s-a dat alarma și, în acest moment, Poliția a instituit filtre pe principalele drumuri din Constanța. MApN a început o anchetă internă, iar un procuror militar conduce investigația penală legat de acest atac.

„Leii”, tot mai sus: SCM Timişoara a depăşit şi Sibiul

0
Foto: Leii din Banat – Baschet SCM OHMA Timişoara / Facebook

Luna martie devine un tur de forţă de succes pentru baschetbaliştii alb-violeţi. SCM OHMA Timişoara a ajuns astăzi la un şir de şase succese consecutive după victoria palpitantă cu CSU Sibiu, acasă, scor 73-69.

Bănăţenii au cedat strâns primul sfert: 17-19, dar au avut +6 la pauză după un sfert 2 superior. A doua jumătate a partidei s-a reluat de la 41-35 pentru „lei”, care s-au văzut însă egalaţi la finele sfertului 3: 53-53. Finalul avea să fie pe muchie iar victoria a fost asigurată după recuperea şi coşul lui Mirkovic, cu cinci secunde rămase pe ceas.

Coşgheterul partidei a fost Nikola Gajic, autor a 19 puncte, în „double double” prin cele 11 recuperări realizate. Ceilalţi realizatori ai „leilor” au fost: Strong 13 pt., Mirkovic, Olah ambii 11, Talton II 8, Komatina 4, Schipor 3, E. Petrescu 2, Mocriţchi 2. De partea cealaltă, Rareţ Uţă, cu 16 puncte, a fost principalul marcator al oaspeţilor.

Prin acest succes „leii” au acumulat 34 de puncte, la fel ca alte trei formaţii, inclusiv Sibiu, dar SCM le-a obţinut în doar 21 de meciuri, capitol la care doar Oradea stă mai bine (20 meciuri). Timişorenii figurează pe 6 în clasament şi au acum un meci important iarăşi „afară”, pe terenul Stelei miercuri, 23 martie, de la ora 20.30 (Digi).

Ripensia a pierdut cu Braşovul în play-out. Roş-galbenii au viitorul incert în Liga 2, dar nu din cauza rezultatelor

0
Foto: arhivă

Ripensia a cedat azi în primul joc din play-out-ul ediţiei 2021-22 a Ligii 2. Roş-galbenii au rămas în inferioritate numerică din prima repriză a jocului cu FC Braşov de pe „Electrica”, unde oaspeţii, care mai speră la salvare, s-au impus cu 3-2.

Lipsită teoretic de griji în privinţa retrogradării, dar şi a barajul de supravieţuire, „Ripi” a început poate mai relaxată cu un FC Braşov care încă mai speră, cel puţin la salvarea prin intermediul meciului final în două manşe. Astfel, oaspeţii au deschis scorul destul de repede, în minutul 11, când Lambrinoc a speculat poziţionarea greşită a defensivei timişorene şi a fost servit singur cu Dobre, pe care l-a învins cu un şut plasat, jos, în stânga portarului. Roş-galbenii nu au oferit o replică ofensivă bună în continuare. Mai mult, gazdele au rămas în zece oameni după ce lui Ţieranu (min. 28) i s-a acordat, poate prea uşor, direct cartonaşul roşu, în urma unei intrări mai tari asupra unui adversar. Pe acest fond s-a făcut 0-2, tot în urma unei pase filtrante, de această dată Angelov (39) a pătruns din stânga în zona centrală şi a şutat în dreapta lui Dobre.

Chiar şi aşa, înaintea pauzei, ripensiştii au redus din diferenţă. După ce şutul lui Ivancevic a fost respins de portar doar până la Golda (44), care a reluat în plasă pentru 1-2 după prima repriză. Mai mult, la reluare Vidrăsan (49) a egalat cu o reluare din cinci metri la recentrarea nou intratului V. Macriţchii. Totuşi, în minutul 67 oaspeţii au revenit în avantaj după o acţiune dusă de Angelov, care a întors balonul la Iorga, al cărui şut plasat l-a învins pe Dobre.

Pe final „Ripi” nu a fost departe de o nouă egalare, dar a cedat şi rămâne cu 25 de puncte, tot pe locul 3 al Grupei B de play-out. Braşovenii au acum 17 puncte şi sunt în cotninuare pe poziţia 5, de baraj.

Ripensia: Dobre – Sturzu, Lalic (72, Lalic), Țieranu, Gladun – Vidrăsan, T. Călin (cpt.; 46, V. Macriţchii) – Ivancevic, Mih. Ene, Mitrov (46, Piftor) – Golda (72, Matiş). Antrenor: Florin Fabian.

FC Braşov: L. Popescu – H. Popa, Maric, Gherghe, Dumbravă – Leonte (63, Andronic), Tesija – Lambrinoc (63, Iorga) , El Azzouzi (53, V. Constantin), Negrean – Angelov (89, B. Roșu).

Viitor în „C”?

Deşi „Ripi” nu are probleme în clasament, o veste neplăcută ar fi afectat vestiarul înainte de meci. Conform liga2.ro, patronul Dumitru Mihu i-ar fi anunţat pe jucători că are de gând să înscrie echipa doar în Liga 3 din sezonul viitor.

„Am omis la conferința de presă să spun faptul că băieții au fost demoralizați, după ziua de vineri, când au aflat despre intenția clubului de a nu mai înscrie Ripensia în Liga 2 din această vară. În aceste condiții, înfrângerea de astăzi nu pot să mi-o asum”, a declarat „principalul” Florin Fabian, conform sursei citate.

Naționala de fotbal în sală a Ucrainei under 17, refugiată la Timișoara

0

Echipa națională de fotbal în sală sub 17 ani se refugiază la Timișoara. Primii 15 fotbaliști au trecut, în această după amiază, granița în România pe la vama Sighetu Marmației și sunt însoțiți de mama unuia dintre ei.

”Cei care au ajuns deja sunt din vestul Ucrainei. Mai așteptăm cinci sportivi de la Odesa, dar din cauza situației de acolo nu au putut pleca. Am primit o solicitare de ajutor de la FRF și ne-am implicat. Trebuie să-i ajutăm pentru că nu au acești copii nicio vină pentru situația de acolo. În următoarele zile vom continua să strângem tot ce este nevoie pentru aceștia”, a declarat, pentru PRESSALERT.ro, Gabriel Lungu, patronul World Media Trans din Timișoara.

Tinerii sportivi ucraineni sunt așteptați să ajungă, în această seară, în orașul de pe malurile Begăi și urmează să fie adăpostiți pe perioadă nedeterminată în unul din căminele Universității Politehnica din Timișoara.

Conform aşteptărilor, Politehnica a învins Călăraşiul la debutul în play-out. Nicolae Croitoru: „Puteam să înscriem mai mult”

0
Foto: Leczki Jozsi (arhivă)

Alb-violeţii nu au avut mari probleme în a-şi apropia victoria cu tinerii Dunării Călăraşi. Gazdele pe „Ştiinţa” s-au impus cu 3-0 prin golurile lui Denis Radu, Rareş Lazăr şi Octavian Ursu, primii doi marcând în premieră pentru Politehnica. E totodată un rezultat în urma căruia timişorenii scapă cel puţin temporar de poziţia de baraj.

Fără forţa de anul trecut, Dunărea a fost cam victimă sigură la Timişoara. Scorul a fost deschis rapid, în minutul 13, când Denis Radu a marcat primul său gol la seniori în partidele oficiale, cu capul(!) în urma centrării lui Tavi Ursu. Acelaşi Ursu a servit şi mingea cu care Lazăr a făcut 2-0. O nouă premieră, căci jucătorul împrumutat de la Rapid a înscris pentru prima dată în alb-violet şi a făcut-o cu un şut uşor din afara careului, pe jos, în dreapta lui Costache. Acesta a fost şi scorul pauzei în ciuda presiunii constante a jucătorilor antrenaţi de Nicu Croitoru.

La reluare oaspeţii, la una dintre puţinele ocazii în care au ieşit din propria jumătate pentru a ameninţa la fazele fixe în special, au fost aproape de gol în minutul 54, dar „capul” lui Calu a luat la ţintă doar bara din dreapta lui Păduraru. Cinci minute mai târziu calculele au fost tranşate, căci Ursu a înscris şi el cu capul, din centrarea lui Ignea. Mijlocaş care a fost şi el aproape de gol. La fel ca nou intratul Rogosic, uşor neinspirat în apropierea porţii.

Poli a acumulat acum 24 de puncte şi e pe 4, loc „safe”, dar e la egalitate cu Şelimbăr, locul 5 acum după remiza albă cu Iaşi la… Vâlcea. Pentru timişoreni urmează un meci „de sărbătoare”, în Giuleşti, la deschiderea noului stadion al Rapidului, sâmbătă, 26 martie. Liga 2 se află şi ea în „pauză internaţională” weekend-ul viitor.

Politehnica Timişoara Păduraru – Sofran, Bocșan, Scutaru (cpt.), Pamfile – D. Radu (83, Andrei), Lazăr (83, Iamandache), Ignea, Vukoje (76, Bîrnoi) – Gerbi (63, Rogosic), Ursu (76, Sîntean). Pe bancă: Devenish-Meares – Oanea, Plumbuitu şi D. Olariu. Antrenor: Nicolae Croitoru.

Dunărea Călărași: Costache – M. Drăghici, Țenea (cpt.; 76, Condei), Leca, M. Lupu (87, Primaru) – Vultur (87, Tătaru), Calu – D. Grigore, Coleașă, Moise – Blidar. Pe bancă: I. Alexandru – R. Vasile. Antrenor: Marius Păun.

Alb-violeţii au pătruns pe gazon, la braţ, cu tineri sportivi de la ACS Ambasadorii Speranţei iar într-o minitribună au stat alte persoane cu dizabilităţi, de la Fundaţia „Pentru Voi”, clubul luând parte activ la CAFE – Week of Action. O serie de acţiuni la nivel internaţional prin care se doreşte ca persoanele cu dizabilităţi să fie mai atrase de arenele sportive.

Foto: sspolitehnica.ro

Poliştii nu au putut miza azi pe Mera şi Zaluschi (accidentaţi). „O victorie, trei puncte, cu un adversar, care, cu tot respectul, la momentul acesta trece printr-o perioadă dificilă. Cu siguranţă că ne-am fi dorit să marcăm mai mult, mai ales în repriza a doua, pentru că aveam şi linişte. Ne-am şi creat câteva situaţii pe care le-am ratat destul de uşor…”, a declarat Nicolae Croitoru, antrenorul principal al Politehnicii.

„Au avut o lovitură de cap în bară în repriza a doua, o minge pe care am tratat-o foarte superficial la o lovitură de colţ, şi au mai avut o situaţie, tot creată de noi până la urmă, căci a fost o pasă de la noi. Lucruri care sunt consecinţa relaxării, pentru că exista şi pericolul ăsta, să tratăm jocul superficial. Nu a fost cazul. Dar poate am devenit puţin mai lejeri în repriza a doua, când puteam să înscriem mult mai mult (…) „Ne-a dat liniştea necesară să pregătim jocul de la Csikszereda în perioada următoare de două săptămâni”, a concluzionat Nicu Croitoru”, a mai spus tehnicianul alb-violeţilor.

De partea cealaltă, tehnicianul Marius Păun admite problemele Călăraşiului, care, cu şapte puncte, a retrogradat şi matematic după duelul de azi. „Noi traversăm o perioadă foarte dificilă, suntem într-o perioadă de reconstrucţie a echipei, cu foarte mulţi copii, după cum aţi văzut şi dumneavoastră. Mulţi juniori, din pepiniera clubului. Avem şi o interdicţie la transferuri, deci foarte multe probleme la acest club. Dar mergem înainte, avem mare încredere în aceşti copii şi pe viitor sperăm să avem şi rezultate mai bune”, a spus Păun.

„Am discutat cu conducerea clubului, se merge pe aceeaşi formulă. Încercăm să aducem acum şi noi câţiva jucători, să facem o echipă competitivă pentru Liga 3. Deja am început să vorbim cu câţiva jucători şi începând din ultima etapă să vină la clubul nostru. Asta vorbeam şi cu staff-ul, un gol poate-i descătuşează, îi ajută puţin la moral, dar chiar au fost două-trei situaţii foarte bune, dar asta e, suntem la început, sunt câţiva care au avut ocazia să marcheze. Sunt jucător foarte tineri, timoraţi probabil, au emoţii, e saltul prea mare de la U19 la Liga 2”, a mai spus tehnicianul Dunării.

TSD Timișoara lansează acțiunea „Alege să reciclezi!”

1

Cu ocazia zilei mondiale a reciclării, TSD Timișoara a pregătit pentru cei mici un joc interactiv prin care i-a învățat cum să recicleze, iar pentru cei mari un cod QR care, odată scanat, îți prezintă o sumedenie de informații utile despre cum poți să reciclezi cât mai eficient chiar la tine acasă.

Acțiunea organizată, sâmbătă, de echipa TSD Timișoara are ca scop informarea asupra colectării selective și a beneficiilor acestui lucru.

„Abordăm un subiect important atât la nivel național, cât și la nivel european sau mondial. România se află la coada clasamentului în ceea ce privește colectarea selectivă, iar acțiunea noastră își propune să schimbe acest lucru. Echipa noastră pornește o adevărată campanie în acest sens, care se întinde pe mai multe luni. Ne-am bucurat să vedem cât de entuziasmați sunt cei mici, dar și părinții lor, să afle informații despre cum pot recicla și care sunt beneficiile acestui lucru”, a transmis Răzvan Barta, președinte TSD Timișoara.

 

 

Urmăriți până la intrarea în Timișoara după ce nu au oprit la semnalul polițiștilor. De la ce a pornit totul

1

Polițiștii Secției 1 Poliție Rurală au fost sesizați, astăzi, că  mai multe persoane ar fi executat o lucrare la un imobil din localitatea Ianova, iar la finalizarea acesteia au solicitat o altă sumă de bani decât cea stabilită inițial cu proprietarul imobilului. Când au ajuns la fața locului,  muncitorii  au plecat .

Polițiștii au efectuat semnal regulamentar de oprire autoturismului, însă conducătorul auto nu s-a conformat, continuându-și deplasarea. Agenții au plecat în urmărirea autoturismului, acesta fiind oprit la intrarea în municipiul Timișoara.

”În urma verificărilor efectuate a reieșit că în autoturism se aflau 4 bărbați, cu vârste cuprinse între 31 și 34 de ani, aceștia fiind conduși la sediul poliției pentru audieri. Conducătorul auto a fost sancționat contravențional cu suma de 4.060 de lei, conform OUG 195/2002, fiindu-i retrase certificatul de înmatriculare, placuțele cu numărul de înmatriculare și reținut permisul de conducere, în vederea suspendării, pentru 30 de zile”, se arată în comunicatul IPJ Timiș.

Au fost începute cercetările într-un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de înșelăciune.

Peste 200 de persoane depistate cu coronavirus în Timiș, în ultimele 24 de ore

0

 

În judeţul Timiş, în ultimele 24 de ore, 224 de persoane (24 minore) au fost confirmate cu Sars-Cov-2. Au fost efectuate 1.460 de teste, dintre care 847 teste rapide.

Numărul total de decese rămâne 2.013, în ultima zi nefiind înregistrat niciun deces provocat de coronavirus.

La această dată, la nivelul județului Timiș, în contextul pandemiei COVID-19, nouă focare sunt active și se află în supraveghere epidemiologică.

În ultimele 24 de ore, cinci cadre medicale au fost depistate pozitiv cu COVID-19.

În ultimele 24 de ore, la nivel național au fost înregistrate 3.168 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2, cu 581 mai puține decât în ziua anterioară. Au fost raportate 44 decese, dintre care șase anterioare intervalului de referință.

 

Compozitorul timișorean George-Denis Ardelean lansează un nou album : „Piesele au ton trist, melancolic, dar totuși cu o mică rază de speranță pierdută printre note“

0

După ce a lansat albumul de debut numit Hollows of time, care a apărut la sfârșitul anului 2020, compozitorul timișorean George- Denis Ardelean revine în atenția melomanilor cu o nouă piesă , Moving Light”, care anunță un alt material discografic, care va conține șase piese și care va fi lansat de către casa de discuri italiană Blue Spiral Records.

„EP-ul „Unfold”, care va fi lansat pe 20 Mai, este al doilea material discografic al meu. Acesta conține 6 piese și va fi lansat la casa de discuri italiană Blue Spiral Records, și va fi disponibil pe majoritatea platformelor mari de streaming, cât și în format fizic, sub formă de CD-uri și vinyl. Piesele de pe EP au fost compuse anul trecut, influențate fiind în mare măsură de momentele pe care le trăim de 2 ani încoace. Deși triste și melancolice ca și construcție, piesele au o doză de speranță. Pentru mine muzica este storytelling. Unul din cele mai importante aspecte a acesteia este de a spune o poveste, de a transmite un sentiment, de a crea o imagine pentru ascultător. Același lucru am încercat și eu când am compus muzica pentru EP, crearea unei lumi sonice/muzicale care să fie imaginea realității acestor vremuri pe care le trăim, să spună povestea lor. De aceea și piesele au ton trist, melancolic, poate puțin dark/întunecat, dar totuși cu o mică rază de speranță pierdută printre note. – Hope can see the light despite all of the darkness.Pe 14 Martie a fost lansat un single de pe EP, intitulat „Moving Light”. Acest single este un mic preview către lumea și povestea sonică creată în EP.“, spune compozitorul timișorean.

Artistul timișorean a învățat să cânte la acordeon la vârsta de 12 ani iar albumul său de debut a fost promovat și cu ajutorul unui videoclip la piesa Ethereal, în care apar și membrii formației Mezzo Quartet, filmat la librăria La Două Bufnițe din Timișoara, iar colaborarea sa cu casa de discuri italiană Blue Spiral Records s-a născut …în urma unui mail.

„Urmăresc release-urile lor de ceva vreme. Mi-au plăcut artiștii cu care colaborează și muzica pe care o lansează. După ce am avut primele demo-urile ale pieselor de pe EP, le-am trimis un mail cu acestea. Au fost pe placul lor, în stilul și estetica artistică promovată de ei și așa am ajuns să colaborăm la lansarea acestui EP. Mă bucur că le-au plăcut și sper să avem cât mai multe colaborări pe viitor“, a mai adăugat artistul.

Povestea lui Samad, copilul alungat de acasă de două războaie în ultimele opt luni

0

Pentru Samad, războiul din Ucraina a însemnat a doua plecare de acasă, de la școală și de lângă prieteni. La 14 ani, copilul a fost nevoit să fugă de violențele războiului și să se refugieze în România după ce, cu doar 8 luni înainte, alături de părinți, a plecat din Afganistanul natal.

Un copil din Ucraina a fost nevoit să fugă pentru a doua oară dintr-o țară aflată în război. În total, 528 de copii din Ucraina au ajuns neînsoțiți în România, spun cei de la Organizația Salvați Copiii.

Pentru Samad, războiul din Ucraina a însemnat a doua dislocare de acasă, de la școală și de lângă prieteni. La 14 ani, copilul a fost nevoit să fugă de violențele războiului și să se refugieze în România după ce, cu doar opt luni înainte, și-a abandonat alături de părinți casa natală din Afganistan.

De la începutul agresiunii militare din Ucraina, care a dus la un exod fără precedent în Europa, au fost înregistrați 528 de copii care au intrat neînsoțiți în România, dintre care 225 sunt în continuare în centrele din țara noastră.

Dintre cele 469.284 de persoane din Ucraina care au intrat în România de la debutul crizei umanitare (24 februarie), 4.019 au depus cereri de azil politic, până în data de 17 martie.

„Când a început războiul în Afganistan, ne-am părăsit casa, în care aveam lucrurile noastre. Am încuiat totul și am venit în Ucraina”, povestește Samad.

În urmă cu opt luni, însă, Samad a trebuit să mai fugă o dată de război, cu doar câteva lucruri la el. Se simte puternic: a supraviețuit celor două războaie.

Copiii prinși în zonele de război din Ucraina sunt expuși riscurilor de înfometare, frig și trafic de persoane.

„Estimările arată că jumătate dintre cei care s-au refugiat sunt copii, printre ei aflându-se și copii neînsoțiți. Totodată, mai mult de 100.000 de copii ucraineni trăiesc în instituții de îngrijire a copilului și sunt în risc crescut de a fi lăsați în urmă. Organizația Salvați Copiii lucrează pentru a identifica familiile și pentru a reuni copiii cu familiile extinse sau cu prieteni din Ucraina, România, Polonia și alte state vecine, unde ucrainenii se refugiază din calea războiului”, spun cei de la Salvați Copiii România.

Nevoile acute rămân cele legate de asistența umanitară rapidă, de informații și de suport emoțional, atât la frontieră, cât și în centrele în care sunt cazați. De asemenea, o vulnerabilitate specială o au copiii care provin din sistemul de protecție a copilului din Ucraina.

Alina este mama a trei copii, a locuit în orașul Irpin cu soțul și copiii ei până la izbucnirea conflictului. Familia s-a ascuns într-un subsol timp de trei zile, înainte de a reuși să ajungă la granița cu România. Soțul ei a rămas în Ucraina, să lupte.

Alina își propune să ajungă la membrii familiei ei care locuiesc în Spania, dar nu este sigură cât timp ar putea dura călătoria și care este procesul pentru obținerea vizei. Deocamdată, familia se află în tabăra pentru refugiați din România, unde copiii au folosit spațiul de joacă amenajat de Salvați Copiii. Alina spune că fiilor ei le place să joace jocuri acolo, ceea ce o face fericită în ciuda experiențelor trăite.

Statistică surprinzătoare. Timișul, județul cu cei mai mulți porci și oi din România

1

Județul Timiș este cel mai mare județ al țării, cu o suprafață de aproximativ 900 de mii de hectare.

Potrivit directorului Direcției Regionale de Statistică Timiș, Sorin Belea, la ultimul recensământ, cel din 2011, județul avea o populație de 683.540 de locuitori.

În clipa de față, statistica arată că 346.000 dintre timișeni au o ocupație.

„La Produsul Intern Brut (PIB) pe ţară, Timişul este pe locul trei, după Bucureşti şi Cluj, la fel ca la PIB pe cap de locuitor. La comerţ exterior, județul nostru este pe locul doi la export, iar  la import pe trei. Este foarte important pentru că judeţul Timiş depăşeşte judeţele Argeş şi Dolj, unde sunt fabricile Dacia şi Ford”, a afirmat Sorin Belea.

Directorul Direcției Regionale de Statistică Timiș a mai precizat că judeţul nostru are cea mai mare suprafaţă agricolă a ţării.

„Recensământul agricol s-a încheiat, dar aşteptăm datele. Valoarea producţiei agricole arată că suntem pe locul întâi la producţia animală şi agricolă, suntem pe primul loc şi la ovine, nu este Sibiul, ci Timişul, dar şi la porcine. Explicaţia este că foarte mulţi oieri din zona Sibiu au venit în Timiş şi au obţinut păşuni deoarece clima în timpul iernii este mult mai bună”, a mai spus directorul Belea.

Stadiul lucrărilor la centura de sud a Timișoarei, la mai puțin de 50%. Fotografii de pe șantier

0

Continuă lucrările pe șantierul Centurii de Sud a Timișoarei. Potrivit reprezentanților DRDP Timişoara, stadiul lucrărilor se apropie abia de 50%. În urmă cu trei luni, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, se declara nemulțumit de stadiul investiției, care ar fi trebuit să fie atunci de 70 la sută.

În ultima perioadă, principalele lucrări de pe șantierul variantei de ocolire Timișoara Sud au fost la viitoarele pasaje din zona Freidorf, DN 59 spre Șag, Chișoda și Giroc.

De asemenea, muncitorii au mai făcut lucrări la terasamente – umpluturi de pământ și așternerea de strat de balast, pe sectorul Moșnița Veche – Ghiroda, consolidări de teren în zona rampelor pasajelor de la Șag și Chișoda.

Conform DRDP Timișoara, alte lucrări au vizat relocarea de rețele de medie tensiune, apă și canalizare, irigații și telecomunicații.

Varianta de ocolire sud a orașului, în lungime de 25 de kilometri, va face legătura pe direcțiile Reșița – Voiteg – Timișoara, Serbia – Moravița – Deta – Timișoara și mai departe spre Arad, respectiv Lugoj, asigurând continuitatea drumului european E 70, respectiv între DN 59 și DN 69.

 

Eveniment în premieră la Castelul de Apă din cartierul Iosefin

0

Primăria Timișoara și Asociația Prin Banat îi invită pe cei interesați sâmbătă, 26 martie, să vadă un spectacol de video mapping organizat la Castelul de Apă din cartierul Iosefin.

Acesta este un prim pas în activitatea de revitalizare culturală a monumentului istoric. El se desfășoară în paralel cu lucrările de restaurare, care au început în toamna trecută, și își propune să le prezinte timișorenilor, și nu numai, proiectul care va transforma vechiul Turn de apă din Iosefin în centru cultural.

Proiecția de video mapping este făcută de Noiseloop Studio, iar conceptul artistic este semnat de artiștii multimedia Kristina Malajmare, Eugen Neacșu și Cristian Văduva.

„Evenimentul are drept scop și activarea zonei adiacente Castelului de Apă, în relație cu malul canalului Bega, alături de alți operatori culturali. Pe durata zilei vor fi programate diverse activități conexe, la care sunt invitați toți cei interesați să (re)descopere povestea Iosefinului, unul dintre cartierele istorice ale Timișoarei. Pe malul canalului Bega va putea fi admirată, cu această ocazie, o expoziție de ilustrații ale unor clădiri emblematice din Iosefin. Acestea au fost realizate, în 2018, de mai mulți artiști timișoreni, pentru proiectul Heritage of Timișoara”, au transmis organizatorii.

Activitățile conexe vor începe la ora 12 și vor pregăti publicul pentru spectacolul de video mapping, care va putea fi văzut seara, între orele 20 și 22.

Proiectul de refuncționalizare a Turnului de apă din Iosefin este finanțat prin Granturile SEE (contribuția Islandei, Principatului Liechtenstein și Regatului Norvegiei) 2014-2021 în cadrul Programului RO-CULTURA.

Primăria Timișoara anunță că schimbă modul de intervenție asupra copacilor pentru a evita modelul care ”ne revoltă”

0

Primarul Dominic Fritz a anunțat că se schimbă modul de întreținere al aliniamentelor stradale din oraș.

Până acum, echipele de tăieri interveneau dacă și când primeau o sesizare de la cetățeni că e nevoie de toaletarea unui arbore sau când era un pericol real.

„Se intervenea doar punctual, iar de multe ori echipele reveneau pe aceeași stradă la sesizări diferite. Această practică ne-a adus în situația în care avem aliniamente întregi unde nu s-a intervenit prin tăieri de corecție, de un deceniu. O practică nesănătoasă pentru arbori. Dacă se fac intervenții la timp asupra puieților, nu va mai fi nevoie de tăieri agresive mai târziu, care de multe ori ne revoltă, asupra arborilor maturi”, a precizat primarul Timișoarei.

Dominic Fritz a mai spus că noul mod de lucru pe care l-a introdus înseamnă efectuarea lucrărilor tăierilor de formare, corecție și regenerare a tuturor copacilor de pe o stradă întreagă, dar respectând și perioadele optime ale fiecărei specii în parte.

„În septembrie, anul trecut, colegii mei de la Direcția Infrastructură Verde și echipele de tăieri de la firmele care se îngrijesc de spațiul verde au învățat de la arboricultori renumiți cum să se îngrijească de arborii din oraș, în cadrul unui parteneriat inovativ pentru orașele din România.  Îmi doresc ca în acest an să pună în practică cele învățate și să avem arbori sănătoși în oraș Este important ca sesizările să fie făcute în momentul în care se constată că există probleme reale care pun în pericol viața cetățenilor sau a bunurilor. Contează ca arborii să fie analizați individual și tratate problemele punctual pentru fiecare caz în parte”, a transmis primarul Fritz.

Angajații de la Direcția Infrastructură Verde împreună cu echipa de tăieri au intervenit, vineri, pe strada Lorena. Aici, există un aliniament de tei, plantat în urmă cu zece ani asupra căruia nu s-au făcut niciodată lucrări de întreținere. De asemenea, aceștia s-au ocupat și de câțiva nuci care necesitau intervenții de urgență.

În același timp, municipalitatea continuă plantările de puieți în zona de nord a centurii forestiere a Timișoarei.

Doi copii, în stare gravă după ce au fost loviți de un stâlp rupt de un camion

0

Un accident grav a avut loc sâmbătă în localitatea Șișcani, comuna Hoceni, din județul Vaslui, după ce un camion a pierdut controlul și a lovit un stâlp de electricitate. Stâlpul a căzut peste 3 persoane, între care doi copii, care sunt în stare gravă.

Pompierii din Huși intervin în localitatea Șișcani, comuna Hoceni, unde un camion a lovit un stâlp, care a căzut peste 3trei persoane, între care doi copii.

„La sosirea echipajelor de intervenție a fost găsit un camion răsturnat și un stâlp de electricitate rupt, care în cădere a lovit doi copii. Unul dintre cei copii este în stare gravă (fractură de bazin și fractură deschisă la unul dintre membrele inferioare). Acesta va fi preluat de un elicopter SMURD pentru a fi transportat de urgenţă la o unitate medicală specializată din municipiul Iași”, spun reprezentanții ISU Vaslui.

Cel de-al doilea copil va fi transportat de ambulanța SMURD la Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență Vaslui.

Ambii copii sunt conștienți. Și șoferul camionului primește îngrijiri medicale de la echipajul ambulanței SAJ Vaslui.

Doi jucători de la CFR Timişoara, marcatori în meciul care a adus calificarea naţionalei U19 la Europeanul de futsal

0
Foto: frf.ro

România va participa la Campionatul European de futsal sub 19 ani, de la Jaen (Spania) în toamnă graţie şi unei contribuţii importante de pe Bega. Echipa antrenată de Robert Lupu a învins ieri în meciul decisiv formaţia similară a Slovaciei, scor 4-0, iar două dintre reuşitele „tricolorilor” au purtat semnătura lui Alex Trifa şi Marius David, ambii de la CFR Timişoara.

În urmă cu trei zile, tot în cadrul turneului de calificare de la Tg. Mureş, naţionala U19 a trecut de Georgia cu 3-2. Meci în care Trifa a fost decisiv, marcând reuşita decisivă!

Ieri, România avea nevoie neapărat de un succes pentru calificarea în primele opt naţiuni de pe continent după ce şi adversarii câştigaseră cu gruzinii. Puştii pregătiţi de Robert Lupu, antrenor totodată la prim divizionara CFR Timişoara, nu au dezamăgit, reuşind un succes la scor cu slovacii. Au marcat, în ordine: Trifa (23’22”), Nagy (24’26”), Barbocz (26’56”) şi David (32’13”).

România a început în formula: 1. Alin Cârdei – 2. Vlad Ilie, 5. Alexandru Trifa, 8. Csongor Csong, 9. Jozsef Keresztely-cpt.. Rezerve: 21. Robert Căruntu – 3. Arpad Miklos, 6. Norbert Barbocz, 7. Tamas Nagy, 10. Marius David, 11. Darius Roca, 13. Alexandru Tărăbîc.

La lot Timişoara a fost reprezentată şi de Alexandru Tărăbîc, care e legitimat la Ripensia, dar evoluează pe parchet pentru CFR Drobeta Turnu Severin.

România U19 va participa la turneul final Euro de futsal, organizat în perioada 4-10 septembrie, la Jaen, în Spania.

 

Ziua Mondială a Apei, marcată de Aquatim

0

Aquatim, Fundația Aquademica, Universitatea Politehnica, Facultatea de Chimie Industrială şi Ingineria Mediului, cu sprijinul Asociației Române a Apei, marchează, în 22 martie, un moment important pentru comunitatea științifică, profesioniști din domeniul utilităților publice, dar și pentru elevi, studenți, societatea civilă: Ziua Mondială a Apei.

Aquatim a gândit un eveniment inedit, desfășurat online, în spectrul responsabilității sociale, „Împreună pentru APĂ – să facem invizibilul VIZIBIL!”, structurat în două sesiuni pe tematica apei: Eco-Impuls și AquaSensTim.

Tematica este inspirată de tema aleasă de Organizația Națiunilor Unite pentru Ziua Mondială a Apei 2022 – Groundwater – Making invisible visible (Apa subterană – cum facem vizibil invizibilul!) și se adresează experților din industria apei și serviciilor publice, corpului didactic, elevilor și studenților, publicului larg, tuturor celor interesați de stimularea interesului și responsabilității vizavi de consumul și păstrarea acestei resurse.

Reprezentanții Aquatim țintesc atenția participanților asupra importanței apei, pe tematici inspirate de tema aleasă de ONU pentru Ziua Mondială a Apei 2022. Aceștia se adresează experților din industria apei și din serviciile publice, corpului didactic, elevilor și studenților, publicului larg, celor interesați de stimularea interesului și a responsabilității vizavi de consumul și păstrarea acestei resurse.

Așadar, ambele sesiuni, Eco-Impuls și AquaSensTim, țintesc oportunitatea evidentă pentru specialiștii companiilor de apă din departamentele de comunicare, marketing, clienți, relații publice, dar și pentru facilitatorii educaționali, ce activează în sectorul ONG sau de învățământ, de a vorbi despre provocările, poveștile de succes și lecțiile învățate din activitatea lor de zi cu zi.

„Mizăm pe inspirație, transfer de bune practici, networking, performanță. Avem înscrise 250 de persoane la ambele evenimente: în AquaSensTim, 190 lucrări (elevi de gimnaziu și liceu), iar în Eco-Impuls, 10 (reprezentanți ai companiilor de apă, ai mediului universitar, specialiști din țară)”, au transmis reprezentanții Aquatim.

Sesiunile vor fi transmise live, pe contul de facebook al Fundației Aquademica.

„Oamenii apei, iubitorii, păzitorii și păstrătorii ei cunosc faptul că apele subterane reprezintă o comoară ascunsă care ne îmbogățește viața, dar nu se vede, care este amenințată, dar încă nu se manifestă pregnant. În multe dintre zonele lumii, apele subterane sunt suprautilizate, extrăgându-se mai multă apă din acviferele amintite decât este reîncărcată, ulterior, prin ploaie sau zăpadă.

Poluarea apelor subterane este o problemă importantă și gravă, pentru că recuperarea unui mediu compromis poate dura decenii sau chiar secole. Cu certitudine, explorarea, protejarea și utilizarea durabilă a apelor subterane va fi esențială pentru supraviețuirea și adaptarea la schimbările climatice, dar și pentru satisfacerea nevoilor unei populații în creștere. Misiunea aceasta trebuie să fie prioritară. În 22 martie, încercăm, împreună, să aducem apa „la lumină”!”, a precizat Ilie Vlaicu, președinte Asociația Română a Apei și director general Aquatim.