Pagina 19

Ripensia a confirmat plecarea „principalului” Florin Fabian. Roş-galbenii urmează să-şi anunţe planurile viitoare

0
Florin Fabian, în stânga lui Dumitru Mihu

Ripensia a rămas fără tehnician după eşecu, scor 2-3, de pe teren propriu cu FC Braşov. Florin Fabian a ales să plece de la echipa timişoreană iar roş-galbenii urmează să anunţe staff-ul cu care vor încheia stagiunea.

„Ripi” a făcut azi anunţul oficial al despărţirii de Fabian (47 ani), antrenor sosit la finele lui octombrie la „Electrica”. Antrenorul, citat de liga2.ro, şi-a motivat plecarea prin faptul că patronul Dumitru Mihu a anunţat jucătorii în ziua premergătoare partidei cu ardelenii că echipa urmează să fie înscrisă din vară doar în Liga 3.

„Ripensia Timișoara anunță încetarea colaborării cu antrenorul principal Florin Fabian.
Clubul nostru îi mulțumește tehnicianului pentru activitatea de la cârma echipei și apreciază implicarea și profesionalismul acestuia. Mult succes în continuare, Florine!

Altfel, clubul nostru va anunța în scurt timp staff-ul care se va ocupa de formația de seniori în perioada următoare”, se arată în comunicatul Ripensiei.

Altfel, clubul roş-galben organizează astăzi o conferinţă de presă în care se va vorbi probabil despre planurile viitoare.

Ripensia nu ar avea emoţii din punct de vedere sportiv în play-out-ul Ligii 2, clasându-se pe poziţia a 3-a a grupei B, cu 25 de puncte, la opt distanţă de braşoveni, aflaţi pe locul de baraj de supravieţuire.

Proiecții de film ucrainean în fiecare marți, la Timișoara, în scop umanitar

0

Centrul cultural „Faber” și „Ambasada”, împreună cu organizația non-guvernamentală pentru inițiative culturale din Ucraina „Izolyatisia” și platforma de cinema ucraineană „Takflix”, care face filmul ucrainean disponibil pentru vizionare în întreaga lume, a pregătit o serie de proiecții – documentare și filme – care vorbesc despre cultura și realitatea ucraineană, din dorința de a contribui la eforturile locale de strângere de fonduri dar și pentru a face cunoscută cultura ucraineană celor care vor fi gazde temporare sau permanente pentru refugiații ucraineni care aleg să vină la Timișoara.

Proiecțiile vor avea loc săptămânal, în fiecare zi de marți, la centrul cultural „Faber” de pe Splaiul Peneș Curcanul nr. 4-5 și vor fi în ucraineană, cu subtitrare în engleză. Intrarea se va face pe bază de donație, organizatorii vor pune la dispoziție coduri QR prin intermediul cărora toți cei care vor veni la proiecții vor putea să doneze direct către organizația pe care o preferă. Primul eveniment de acest fel va avea loc în data de 22 martie, de la ora 18:30, cu proiecția filmului „Women who play”. Filmul este portretul colectiv a șapte femei remarcabile din cultura modernă ucraineană: scriitoarea Sofia Adruhovici, jurnalista culturală Vira Baldyniuk, dirijoarea Oksana Lyniv, artista Alina Kleytman, regizoarea de teatru Tamara Trunova, managerul cultural Yulia Fediv și regizoarea de film Iryna Tsilyk.

Mai multe detalii despre proiect, despre organizațiile către care puteți vira donațiile și despre viitoarele proiecții, pot fi găsite aici: Cultura pentru Ucraina | Facebook.

Sute de șoferi, amendați de Poliția Locală Timișoara

2

Polițiștii locali din Timișoara au aplicat, în ultimele două săptămâni, 850 de sancțiuni contravenționale conducătorilor auto care au oprit ori staționat neregulamentar în oraș.

Totodată, alți 2.208 conducători auto urmează să fie sancționați ca urmare a aplicării colantelor tip invitație după ce au oprit sau staționat în locuri nepermise.

„Au fost și situații în care s-a impus ridicarea autovehiculelor parcate neregulamentar sau a celor depistate abandonate pe domeniul public, în intervalul menționat fiind ridicate 80 de autovehicule”, ne-au declarat reprezentanții Poliției Locale Timișoara.

Sancțiunile prevăzute de lege pornesc de la 290 lei pentru oprire neregulamentară și pot ajunge până la 725 lei pentru staționare, cu două, respectiv trei puncte penalizare la permis.

RĂZBOI ÎN UCRAINA ziua 27 Mariupol, transformat „în cenușă”, Odesa atacată UPDATE 8 Kremlin: Rusia va folosi armele nucleare doar dacă existența sa este amenințată

1

UPDATE 8 Rusia va folosi armele nucleare doar dacă existența sa este amenințată, afirmă purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, potrivit Sky News.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului a declarat că scopul Rusiei în Ucraina nu este acela de a ocupa țara, a anunțat o agenție de presă de stat rusă.

De asemenea, Dmitri Peskov a declarat, potrivit Tass, că nimeni nu s-a gândit vreodată că „operațiunea militară specială” din Ucraina va dura doar câteva zile și că întreaga campanie se desfășoară în continuare conform planului.

În ceea ce privește problema armelor nucleare, care a fost ridicată de mai multe ori de la începutul războiului, el a declarat că Rusia le va folosi doar dacă însăși existența sa va fi amenințată

UPDATE 7 Cel puţin o persoană a fost ucisă marţi într-un atac cu drone asupra unei clădiri din Kiev, relatează AFP. Mai multe drone ‘kamikaze’ au vizat o clădire a Academiei Naţionale de Ştiinţe, situată în nord-vestul oraşului.

Echipele de salvare au scos cel puţin un corp purtând o uniformă militară din această clădire cu şapte etaje, din care încă ieşea fum, potrivit unui corespondent AFP.

Soldaţi prezenţi în zonă au vorbit despre un atac cu drone ‘kamikaze’ ale armatei ruse, dintre care una a fost doborâtă. Resturile echipamentului erau vizibile pe sol, nu departe de locul incidentului.

Interogat la faţa locului, un ofiţer de informaţii militare a evocat un raid aerian efectuat cu ajutorul dronelor de tip ‘Orlan’, el spunând că atacul a cauzat moartea a trei persoane – fără ca acest lucru să poată fi confirmat – şi a provocat un incendiu.

UPDATE 6 O persona a murit și o gară a fost distrusă în urma unor atacuri cu rachete, a anunțat un guvernator ucrainean, citat de Sky News.

Loviturile cu rachete au distrus o gară din regiunea ucraineană Dnipro, a declarat un guvernator din zonă. Valentyn Reznichenko a spus că cel puțin o persoană a fost ucisă în urma atacului.

El a adăugat că loviturile au avariat liniile de cale ferată suficient de grav pentru a împiedica trecerea trenurilor pe termen nelimitat. Gara se află în orașul Pavlohrad, care se află la aproximativ 37 de mile (60 km) la est de Dnipro.

UPDATE 5 Uniunea Europeană intenţionează să creeze un fond pentru reconstrucţia Ucrainei după eventuala încheiere a confruntărilor militare cu Rusia, afirmă oficiali de la Bruxelles citaţi de Agenţia France-Presse.

Iniţiativa va fi supusă aprobării la summitul Consiliului European programat joi şi vineri la Bruxelles. Un proiect de document elaborat pentru eventuala aprobare la reuniunea UE prevede „acordarea de asistenţă financiară Guvernului ucrainean pentru necesităţile imediate şi, imediat după încetarea atacurilor Rusiei, pentru reconstrucţia unui stat democratic”.

Proiectul va include un mecanism european de asistenţă financiară pe termen scurt, mediu şi lung. Uniunea Europeană a acordat deja Ucrainei asistenţă financiară de urgenţă de 1,2 miliarde de euro, în contextul războiului.

UPDATE 4 Aproximativ 300.000 de persoane din Herson rămân fără alimente și medicamente, anunță Ministerul ucrainean de Externe, citat de Sky News.

Sute de mii de persoane din orașul ocupat se pare că se luptă pentru a avea acces la alimente și la provizii medicale.

Orașul din sudul țării, cândva un puternic centru economic, se află sub ocupație rusă de la începutul invaziei.

Luni, tot la Herson au apărut imagini cu trupele rusești care par să tragă asupra protestatarilor ucraineni pe străzi.

Situația din Herson începe să devină o criză umanitară asemănătoare cu cea din orașul portuar Mariupol, care a fost izolat de ajutorul umanitar și bombardat aproape constant de forțele rusești.

UPDATE 3 Deputaţii ruşi au adoptat marţi o lege ce prevede sancţiuni aspre menite să pedepsească „informaţiile mincinoase” cu privire la acţiunile Moscovei în străinătate, o nouă armă represivă în arsenalul rus pentru controlul informaţiilor despre agresiunea sa militară în Ucraina, informează AFP.

Noua lege vine să o completeze pe cea adoptată la începutul lui martie şi care prevede până la 15 ani de închisoare pentru publicarea de „informaţii mincinoase” cu privire la armata rusă.

Acest text, adoptat în a treia lectură, pedepseşte „difuzarea publică de informaţii intenţionat false sub acoperirea unor informaţii fiabile” cu privire la „activităţile organelor statului rus în afara teritoriului rus”, potrivit unui comunicat al Parlamentului.

Noul act normativ prevede pedepse ce pot ajunge până la trei ani de închisoare, mergând până la cinci ani dacă este vorba de o activitate de grup, de „abuz de poziţie oficială”, de „crearea artificială de dovezi” sau dacă acţiunea este „motivată de ură sau de ostilitate politică, ideologică, rasială, naţională sau religioasă”.

Pedeapsa prevăzută urcă la 15 ani dacă „informaţiile mincinoase” au dus la „consecinţe grave”.

Proiectul de lege, ce mai trebuie să fie semnat de preşedintele rus Vladimir Putin pentru a intra în vigoare, include de asemenea sancţiuni ce ajung până la cinci ani de închisoare pentru „acţiuni publice menite să discrediteze exercitarea puterilor lor de către organele statului rus în afara teritoriului”.

De la declanşarea ofensivei în Ucraina, pe 24 februarie, Rusia a interzis numeroase mass-media locale şi străine, precum şi reţelele sociale Facebook, Instagram şi Twitter. Grupul american Meta a fost clasat drept „extremist”.

UPDATE 2 Președintele ucrainean Volodymyr Zelensky s-a adresat parlamentului italian prin legătură video, în cel mai recent discurs al său adresat adunărilor naționale din întreaga lume, relatează BBC.

El a avertizat că Moscova vrea să pătrundă în restul Europei. „Pentru trupele ruse, Ucraina este poarta Europei, unde vor să pătrundă, dar barbariei nu trebuie să i se permită să treacă”, a spus el.

Zelenski și-a repetat apelul făcut în discursurile anterioare pentru impunerea mai multor sancțiuni Rusiei.

Premierul italian Mario Draghi a declarat că țara sa dorește să vadă Ucraina în UE și că trebuie să ofere ajutor militar țării pentru a opri masacrul.

Ucraina a opus o rezistență „eroică” invaziei rusești, a declarat premierul italian după discursul liderului ucrainean. „Aroganța guvernului rus s-a ciocnit de demnitatea poporului ucrainean, care a reușit să frâneze scopurile expansioniste ale Moscovei și să impună un cost uriaș armatei invadatoare”, a declarat el în parlament.

Zelenski urmează să se adreseze miercuri Adunării Naționale a Franței, după ce săptămâna trecută a vorbit în Congresul SUA, precum și în Bundestag-ul german, în parlamentele britanic, canadian și israelian, precum și în Parlamentul European.

UPDATE Forțele ruse au deportat cu forța 2.389 de copii din Donețk și Luhansk din Ucraina, a anunțat luni Ministerul ucrainean de Externe într-un comunicat citat de CNN. „Astfel de acțiuni reprezintă o încălcare gravă a dreptului internațional, în special a dreptului umanitar internațional”, se arată în declarație.

Ministerul rus al Apărării a declarat duminică că 16.434 de persoane, inclusiv 2.389 de copii, au fost evacuate cu o zi mai devreme. Evacuările au avut loc în diferite locuri, inclusiv în Republica Populară Donețk și în Republica Populară Luhansk, susținute de Rusia, iar oamenii au plecat de bunăvoie, potrivit ministerului.

UNICEF a comentat marți aceste ultime rapoarte și și-a exprimat îngrijorarea, deși a precizat că nu a putut să le verifice în mod independent. „Răpirea copiilor pe timp de război este una dintre cele șase încălcări grave împotriva copiilor în timpul conflictelor și este interzisă de dreptul umanitar internațional”, a declarat purtătorul de cuvânt al UNICEF, James Elder.

Mariupol, unde locuiau cândva peste 450.000 de oameni, a fost „redus la cenușă”, a declarat președintele ucrainean Volodimir Zelenski, în timp ce noi imagini arată că forțele ruse s-au masat în jurul orașului portuar din sud. Oficialii ucraineni au respins luni un termen limită impus de Rusia pentru a preda orașul. Armata rusă a început atacurile în forță asupra Odesei, fiind lovite mai multe clădiri civile.

Japonia a protestat marţi „ferm” faţă de decizia Rusiei de a abandona negocierile pentru un tratat de pace între cele două ţări din cauza, potrivit Moscovei, „poziţiei inamicale” a autorităţilor de Tokio privind conflictul din Ucraina, transmite AFP.

„Această situaţie este (de fapt) rezultatul agresiunii ruse în Ucraina”, a declarat premierul japonez, Fumio Kishida, în parlamentul de la Tokyo. „Tentativa (rusă) de a muta această problemă asupra relaţiilor dintre Japonia şi Rusia este extrem de nejustificată şi absolut inacceptabilă”, a adăugat el.

Un tabloid rusesc a publicat, apoi a retras ulterior, un raport potrivit căruia Ministerul rus al Apărării ar fi înregistrat moartea a aproape 10.000 de militari în timpul invaziei.

Preşedintele SUA, Joseph Biden, a afirmat, luni seară, că omologul său rus, Vladimir Putin, nu se aştepta la reacţia puternică şi unită a Occidentului faţă de invazia rusă în Ucraina, subliniind că statele NATO din regiune şi armata ucraineană au primit resurse militare suplimentare.

„Preşedintele Putin nu a anticipat amploarea şi forţa unităţii noastre; şi, cu cât este împins mai mult la zid, cu atât s-ar putea să recurgă la tactici mai severe”, a afirmat Joseph Biden, conform CNN, cu ocazia unei reuniuni cu reprezentanţi ai mediilor de afaceri din SUA.

Referindu-se la tacticile brutale utilizate de Rusia în războiul din Ucraina, Joseph Biden a confirmat atacurile cu rachete hipersonice. „Rusia tocmai a folosit rachete hipersonice. După cum ştiţi, sunt arme care produc efecte majore, dar, echipate cu aceleaşi focoase ca alte tipuri de rachete, nu fac o mare diferenţă, cu excepţia faptului că este aproape imposibil să fie oprite”, a precizat preşedintele SUA.

Joseph Biden a anunţat că statele NATO, în special cele est-europene, au primit echipamente militare în valoare de două miliarde de dolari, subliniind că şi Ucraina beneficiază de asistenţă militară adecvată. „Ideea că nu au suficiente echipamente sofisticate pur şi simplu nu este exactă, nu am timp să intru acum în detalii, dar ideea este că au toate echipamentele care sunt considerate raţionale de armata noastră şi de armatele NATO pentru a face ceea ce fac. Armata ucraineană provoacă daune semnificative armatei ruse, fie că este vorba de tancuri, elicoptere sau avioane”, a subliniat Biden.

Preşedintele SUA a avertizat din nou că Rusia ar putea pregăti comiterea unor „operaţiuni-pretext”, inclusiv prin posibila utilizare de arme chimice în Ucraina. „Oricând Rusia începe să vorbească despre lucruri pe care crede că ar urma să le comită NATO, Ucraina sau Statele Unite, înseamnă că ei se pregătesc să le comită. Nu glumesc”, a subliniat preşedintele SUA.

 

Poliția Timiș îi invită pe timișoreni la Ziua Porților Deschise

0

În 25 martie se vor împlini 200 de ani de la data legalizării funcționării instituției Poliției Române.

Pentru a marca momentul, IPJ Timiș îi invită pe cei interesați joi, 24 martie, începând cu ora 10:00, la sediul instituției de pe bd. Take Ionescu, unde va fi organizată Ziua Porţilor Deschise, eveniment dedicat Zilei Poliției Române.

Toţi vizitatorii vor putea admira de aproape dotarea şi tehnica poliţiştilor. Vor avea loc demonstraţii de luptă, intervenţie şi  dresaj canin.

De asemenea, vor fi expuse autospeciale din dotarea Serviciului Rutier, Ordinii Publice, Serviciului Criminalistic, Serviciului Pentru Acţiuni Speciale și Centrului de Reținere și Arestare Preventivă. Vor fi amenajate standuri cu materiale informativ-preventive ale Biroului de Analiză și Prevenirea Criminalității.

ENEL: Cum să-ți citeşti factura şi cum verifici singur dacă ţi s-a aplicat plafonarea VIDEO

0

Ioana Krekan, manager facturare și activare ENEL România, a explicat, într-un interviu pentru PRESSALERT.ro, cum poate un client să-și verifice pe factura de energie electrică dacă se încadrează în schemele de sprijin și dacă i s-a aplicat plafonarea prețurilor.

”În schemele de sprijin nu se vpr încadra toți consumatorii de energie electrică. Este foarte important să știm că autoritățile au menționat în ordonanță anumite limite. Pentru partea de plafonare, clientul trebuie să aibă un preț pe kw/oră cu TVA peste 0,8 lei, iar la partea de compensare este important să avem un consum de până în 500 kw/oră/lună pentru luna februarie”, a declarat Ioana Krekan.

Informațiile despre compensarea și plafonarea le regăsim ”în factura noastră de energie electrică în pagina 1, pagina 2 și pagina 3 informații legate de suma care a fost acordată ca și schemă de sprijin. În pagina 1 regăsim un total al scemelor de sprijin, iar în pagina 3 vom vedea dacă ne-am încadrat la plafonare și compensare sau doar la unul dintre criterii”

Clientul poate să verifice singur dacă i s-a aplicat corect compensarea și plafonarea, tot uitându-se pe factura sa. Ioana Krekan a venit ca exemplu cu o factură a unui timișorean care are un apartament cu două camere și un consum mediu de 200 kw/oră pe lună. ”Pe prima pagină a facturii se regăsește totalul sumelor de sprijin. Aici are o sumă cu minus. Asta înseamnă că s-a încadrat și i-au fost aplicate schemele de sprijin. Vom vedea în pagina trei dacă are și plafonare și compensare sau doar una dintre ele sau doar una dintre cele două criterii.  În primul rând, verificăm partea de plafonare. Este prima care se aplică și aici spuneam că trebuie să ne uităm la prețul pe care clientul îl are în contract. Ca să ne încadrăm la plafonare, adunăm prețul pe energia electrică pură din factură, dar și celelalte taxe și tarife împreună cu partea de TVA. Dacă suma acestora depășește 0,8 lei, clientul se încadrează la plafonare. În exemplul nostru concret, putem observa că acest client este încadrat la partea de plafonare și a primit înapoi o sumă de bani calculată în funcție de consumul lui.

Pentru partea de compensare, este necesar să ne încadrăm pentru luna februarie la 500 kw/oră/consum. În cazul clientului nostru, acesta are un consum de 209 kw/oră pentru perioada 3 februarie – 3 martie, deci o lună calendaristică facturată, ceea ce înseamnă că se aplică și partea de compensare. Drept urmare, în factură pe pagina 3 regăsim și aceste informații legate de compensare”, a explicat Krekan.

Managerul ENEL a avertizat că limitele de consum folosite ca exemplu ”se aplică pentru luna februarie și pentru luna martie. Începând cu luna aprilie, vom avea o nouă schemă de sprijin, care va fi decisă de către autorități”.

Abonații Colterm de pe mai multe străzi rămân marți fără apă caldă și căldură

0

Ca urmare a unor lucrări efectuate de E-Distribuție Banat la rețeaua de medie tensiune, care vor genera opriri în alimentarea cu energie electrică, societatea Colterm va întrerupe furnizarea apei calde, a celei reci hidrofor și a căldurii la două puncte termice din oraș.

Marți, 22 martie, între orele 9-17, vor fi afectați consumatorii arondați străzilor: A. Popovici, București, C-tin Brâncuși, Martir M. Todorov, Popa Șapcă, T. Mihaly, Take Ionescu, Tapia, Titan și V. Lucaci.

Noi lucrări rutiere în Timișoara, de data aceasta pentru siguranța în trafic. Revin limitatoarele de viteză pe mai multe străzi

0

Din această săptămână, Primăria Timișoara a demarat un program de sporire a siguranței în trafic atât pentru șoferi, cât și pentru pietoni sau bicicliști.

Într-o primă etapă vor fi executate lucrări de întreținere și semnalizare a drumurilor din oraș.

Astfel, pentru săptămâna 21 – 25 martie sunt programate diferite lucrări pe mai multe străzi din oraș.

Potrivit reprezentanților Primăriei Timișoara, se vor executa lucrări de remontare a limitatoarelor de viteză pe străzile: Ioan Slavici, Ardealul, Moise Doboșan, Andreescu, Pestalozzi, Ofcea, Ana Ipătescu, Anton Bacalbașa, Bujorilor, Frateliei, Brâncoveanu, Mihai Viteazu, Traian Lalescu, Canal Bega; Eroilor; drumul de legătură Torontal și Demetriade.

De asemenea, se vor executa lucrări de marcaje la trecerile pentru pietoni de pe străzile Hașdeu și Înfrățirii, Renașterii și Samuil Micu, Calea Aradului, splaiul Tudor Vladimirescu, bd. 16 Decembrie și strada Ostrogovici.

„În caz de vreme nefavorabilă, nu se vor executa unele lucrări așa cum sunt ele propuse în planul zilnic de lucrări. În caz de evenimente rutiere, lucrările de reparații și înlăturare a daunelor vor fi prioritare fața de planul zilnic propus. În cazul primirii unor avize de lucrări cu caracter urgent, aceste lucrări vor fi, de asemenea, prioritare față de planul zilnic propus”, au mai precizat reprezentanții municipalității.

 

Ziua Mondială a Persoanelor cu Sindrom Down, marcată și la Timișoara prin mai multe evenimente

0

În fiecare an, în 21 martie, este marcată Ziua Mondială a Sindromului Langdon-Down, al cărei scop este creșterea gradului de conștientizare privind problemele pe care le întâmpină pacienții această afecțiune și familiile acestora la capitolul integrare socială și îngrijire medicală adecvată.

Anul acesta, STPT a fost alături de Centrul de Resurse și Asistență Educațională „Speranța” din Timișoara, în cadrul proiectului „Pentru un zâmbet de copil”.

Timp de o oră, într-o plimbare pe Canalul Bega cu două dintre cele șase ambarcațiuni ale STPT, asistenții sociali din cadrul Centrului au expus mai multe idei despre gradul de conștientizare privind problemele pe care le întâmpină pacienții cu sindrom Down și familiile acestora la capitolul integrare socială și îngrijire medicală adecvată.

În cadrul aceleași acțiuni, luni, în jurul orei 15:00, 23 de copii însoțiți de părinți au urcat în ambarcațiunile Huniade și Glad, unde timonierii Constantin Nicola și Viorel Mandac le-au împărtășit mai multe din tainele navigației.

„A fost o experiență foarte frumoasă, cu multe zâmbete din partea micuților, care au promis că ne vor mai vizita, pentru a împărtăși astfel de momente unice”, au transmis reprezentanții STPT.

De asemenea, tot cu ocazia Zilei Mondiale a Sindromului Down, Fundaţia „Pentru Voi” a organizat în cele trei centre de zi ale sale dezbateri cu subiectul: „Ce înseamnă incluziunea?”, tema aleasă de Organizația Națiunilor Unite pentru anul 2022.

„Împreună putem pleda pentru incluziunea deplină  în societate a persoanelor cu sindrom Down și a tuturor persoanelor cu dizabilități intelectuale.

Vom păstra tradiția celor zece ani de când sărbătorim această zi, purtând șosete desperecheate, în semn de solidaritate, deoarece persoanele cu Sindrom Down se nasc cu un cromozom în plus, iar acesta are forma asemănătoare unei șosete, haine și eșarfe multicolore, care simbolizează diversitatea. Pentru că acceptarea diversității  este un prim pas către incluziunea social”, au transmis reprezentanții fundației.

În România, nu avem statistici defalcate pe tipurile de dizabilitate, așa că nu se cunoaște numărul total al persoanelor cu Down din țară și câte dintre aceste persoane sunt adulte. Incluziunea înseamnă pentru o persoană adultă și un loc de muncă.

Numărul persoanelor cu dizabilități angajate, în martie 2021, este de 33.134, ceea ce reprezintă un procent de doar 7,98% din totalul  persoanelor adulte cu dizabilități cu vârste cuprinse între 18 și 64 de ani.

„Ziua Mondială a Sindromului Down este o zi potrivită pentru a aduce din nou în atenția cetățenilor și factorilor de decizie situatia reală a incluziunii persoanelor cu sindrom Down. Persoanele cu sindrom Down au nevoie de sprijinul şi prietenia celor din comunitate. Au nevoie să fie valorizați, să fie incluși în viața comunității, să aibă un loc de muncă, să participe la activități sociale, culturale, sportive”, a declarat Laila Onu, director general al Fundaţiei „Pentru Voi”.

Aceasta a oferit și un exemplu de incluziune, și anume acțiunea echipei de fotbal Politehnica Timișoara, care a rezervat o mini-tribună pentru persoanele cu dizabilități intelectuale de la Fundația Pentru Voi.

Câțiva fotbaliști de la echipă au mers personal să facă invitația la meciul de sâmbăta trecută, au vizitat Centrul de Zi „Orizonturi Noi”, au vorbit cu beneficiarii centrului, care i-au primit cu multă căldură și s-au arătat interesați de o colaborare viitoare.

SCM Politehnica revine pe parchet cu două jocuri grele acasă. Primul e cu Steaua

0
Foto: SCM Politehnica Timișoara / Facebook

SCM Politehnica a avut o pauză consistentă de la jocurile de campionat, pricinuită de partidele internaţionale. Săptămâna aceasta însă alb-violeţii au din nou treabă serioasă în Liga Zimbrilor. Miercuri, în sala „Constantin Jude”, adversarul timişorenilor e Steaua iar la doar trei zile distanţă pe acelaşi parchet vine rivala din Baia Mare.

„Vor fi două meciuri de intensitate mare, de luptă. Noi ne propunem să câștigăm toate întâlnirile de acasă și să demonstrăm un handbal de calitate. Am muncit pentru asta și sper din tot sufletul ca băieții să fie concentrați la maximum și să facem două rezultate pozitive”, a declarat Atilla Horvath, antrenorul lui SCM Poli. Acesta se poate baza pe întreg lotul în această perioadă, inclusiv pe Enculescu, revenit din accidentare.

Antrenorul Horvath a îndeplinit recent şi rolul de „secund” al naţionalei, care nu a reuşit să se califice la Mondiale după dubla cu Macedonia de Nord (scor 22-30, respectiv 24-22). La lot a fost și interul Ianuş Dumitrescu. „Am fost sunat de Xavi Pascual și rugat să mă duc să-l ajut la pregătirea echipei naționale. A fost vorba despre acel final de săptămână când s-a reunit echipa, deoarece secundul Mihai Popescu urma să ajungă din Franța abia duminică seara. Am acceptat cu cea mai mare plăcere. Din păcate, au fost multe accidentări la reprezentativă și chiar așa puteam avea șanse, dacă nu ar fi fost cele 10-15 minute mai slabe din meciul tur, repriza a doua. Oricum, consider că principiile după care lucrează Pascual sunt foarte bune”, a conchis tehnicianul lui Poli.

Miercuri, de la ora 18.00, Poli dă piept cu Steaua București (locul 3), joc restanță din etapa a XX-a, iar sâmbătă, de la ora 11.00, tot în „Olimpia”, e meci cu Minaur Baia Mare (locul 5). SCM Poli e doar pe 12, cu 13 puncte.

Bărbatul care a ucis și incendiat o fetiță, 18 ani de închisoare și daune de 1.500.000 euro

1

Tatăl vitreg al fetiței ucise și incendiate în Arad are de plătit daune de 1.500.000 euro. Instanța a dispus pe numele acestuia 18 ani de închisoare, spune avocatul Adrian Cuculis.

Criminalul fetiței din Arad, pe care a incendiat-o lângă un cimitir după ce o omorâse în apartament, în timp ce mama ei era internată în maternitate, are de plătit daune de 1.500.000 euro.

„18 ani de închisoare a dispus instanța pentru faptele comise. Decizia este pe fond și ne așteptăm să NU mai fie contestată. Tatăl (pe care l-am reprezentat) își caută acum dreptatea cu privire la locul unde a fost îngropată fetiță lui, fiindcă inițial nu-și dăduse acordul că fata să fie înmormântată în Arad”, declară avocatul.

În toamna anului trecut, trupul unei fetițe a fost găsit incendiat la marginea cartierului Bujac din Arad, în apropierea unui cimitir. Tatăl vitreg al fetei ucise a fost reţinut și și-a recunoscut fapta.

Cercetările au scos la iveală faptul că bărbatul a omorât-o pe fetița iubitei sale lovind-o, după care i-a incendiat trupul neînsuflețit și l-a abandonat.

Două localități din Timiș rămân temporar fără apă

0

Miercuri, 23 martie, între orele 8 și 16, în localitățile Gruni și Bethausen se va întrerupe furnizarea apei pentru lucrări de spălare și igienizarea rețelei de distribuție și a rezervorului de înmagazinare.

Lucrările de spălare urmăresc să asigure o calitate corespunzătoare a apei potabile și sunt o parte a activității desfășurate de Aquatim în cadrul mentenanței preventive a rețelelor de distribuție.

La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure. Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, Aquatim le recomandă clienților să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă și să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pentru perioada anunțată.

Anunț începere proiect „Granturi pentru capital de lucru” – RD PLUS SRL

0

SC RD PLUS SRL anunță lansarea proiectului cu titlul ”Granturi pentru capital de lucru acordate IMM-urilor” proiect  nr RUE 17567 înscris în cadrul Măsurii ”Granturi pentru capital de lucru”, instituită prin OUG nr 130/2020.

Proiectul se derulează pe o perioada de maxim 12 luni, începând cu data semnării contractului de finanțare cu Ministerul Economiei, Energiei si Mediului de Afaceri/ AIMMAIPE , respectiv M2-17567 din 11.03.2022

Obiectivul proiectului îl reprezintă sprijinirea financiară a activității societății RD PLUS SRL, in contextul crizei provocate de COVID-19.

Proiectul are printre principalele rezultate, următoarele:

-menținerea activității pe o perioadă de minim 6 luni,

-menținerea/suplimentarea numărului locurilor de munca față de data depunerii cererii, pe o perioadă de minimum 6 luni, la data acordării granturilor

Valoarea proiectului este de 128.098,33 lei (valoarea totală) din care : 111.389,85 lei grant și 16.708,48 lei cofinanțare.

Proiect cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Competitivitate 2014-2020]

SC RD PLUS SRL

Drăguțoiu Dumitru Dorin

Telefon: 0729 150 931

Email: dorin.dragutoiu@rd-plus.com

Seri muzicale retro în pași de dans, cu Jarvis Musical Voices

0

Duminică seara, Casa del Retro a găzduit un nou episod muzical pus la cale de Jarvis Musical Voices, un proiect cultural care-și propune să îmbogățească Timișoara cu seri muzicale inedite. În aplauzele publicului, o serie de artiști cunoscuți sau aflați la început de drum au abordat un repertoriu cât se poate de bogat, din care nu au lipsit șansonetele, partituri celebre din musical-uri așijderea dar și câteva melodii din categoria oldies but goldies din repertoriul muzicii pop.

Dincolo de prestația celor aflați pe scenă (Diana Pap, Bogdan Aungurence,  Mona Larion, Loredana Trocan, Mely Jurchiță, Annamaria Vinczi și  David Folescu), publicul a creat o atmosferă caldă care a inclus inclusiv nelipsiții pași de dans în stil retro. Pe lângă obișnuitele hituri care sunt abordate și la alte evenimente de acest fel cum ar fi „Can’t Take My Eyes Off You” (Frankie Valli), „Have I Told You Lately That I Love You” (Rod Stewart), „Simply the best” (Tina Turner) sau „Nah neh nah“ (Vaya Con Dios) care au asigurat partea „comercială“ a serii, publicul a avut parte și de piese mai „altfel“ din categoria Andrew Lloyd Weber („Fantoma de la Operă”), Emmerich Kálmán („Silvia”), Doris Day („Que sera sera”) sau Dalida & Alain Delon („Parole, parole”), iar amestecul acesta de  sound-uri din categoria șlagăre evergreen cu piese din repertoriul muzicii considerate drept „clasice“ a fost unul de bun augur și a asigurat un plus de șarm întregii seri.

„Proiectul Jarvis Musical Voices a luat naștere în vara anului trecut. Bogdan Aungurence, a terminat masterul la conservator. El a participat la tot felul de evenimente și s-a gândit cum ar fi să continue aceste serate…dar nu neapărat cu colegi de conservator sau cu oameni implicați în vreo instituție. Așa s-a născut ideea unei trupe independente de musical cu care am început să facem diverse serate cu oameni care chiar își doresc acest lucru. Drept urmare, am chemat câțiva foști și actuali elevi și i-am întrebat dacă vor să cânte musical-uri. La început fiecare a cântat ce a dorit dar ne-am mai adaptat. Pentru serile de la Casa del Retro ne-am adaptat și am strecurat și câteva momente mai dansante. Cred că există public pentru așa ceva și pe viitor dorim să realizăm un spectacol împreună cu Big Band-ul Timișoara. Dacă e să vorbim și de alte proiecte de viitor, ne-am dori să punem în scenă un musical cap – coadă. Până atunci trebuie să mai creștem un pic”, a spus Diana Pap, din partea acestui proiect.

Foto: Mihai Toth

Proiectul înființării unui serviciu public de salvamont în Timiș, pe masa consilierilor județeni

0

Existența în zonă montană a Timișului a mai multor obiective turistice și trasee de drumeție și ciclism neomologate, marcate și întreținute în prezent în special de voluntari, a determinat Consiliul Județean Timiș să inițieze procedurile de realizare a unui serviciu public de salvamont.

Acesta, dacă proiectul de înființare va trece de votul consilierilor județeni, va funcționa în cadrul Direcției Prestări Servicii.

Potrivit reprezentanților CJT, relieful montan reprezintă aproximativ 350 km² din suprafața județului Timiș, aici fiind situate inclusiv cele mai înalte vârfuri din Munții Poiana Ruscă – vf. Padeș (1374 m) și vf. Rusca (1355 m). În plus, în zona montană există mai multe obiective turistice a căror vizitare comportă  riscuri de accidentare: peșterile Românești, Albastră, Stânca lui Florian, cascadele Șopot și Cornet, stânci sau versanți de mari dimensiuni – Turnul lui Liman, Pietrele Cohului, văi – Bega, Nădrag etc.

„Inițiativa este rezultatul preocupării instituției noastre de a stimula dezvoltarea turismului în județ. Noul serviciu ar avea ca activitate principală marcarea și punerea în siguranță a traseelor și obiectivelor turistice montane, cât și intervenția rapidă în cazul unor accidentări. Avem convingerea că o creștere a siguranței va conduce și la o creștere a numărului de turiști. Timișul are multe de oferit, trebuie doar să punem la punct câteva lucruri”, a transmis Alexandru Proteasa, vicepreședinte al CJ Timiș.

Proiectul de hotărâre, fundamentat și susținut de Biroul de turism din cadrul Consiliului Județean Timiș, va intra la vot în ședința ordinară din data de 30 martie.

Aproape 300 de timișoreni au oferit până acum cazare pentru refugiații din Ucraina. Spațiile, verificate de DAS Timișoara

0

Continuă să sosească refugiați din Ucraina la Timișoara.

Potrivit reprezentanților Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara, până astăzi în orașul nostru aproximativ 1.000 de refugiați au solicitat și primit ajutor la Centrul de suport pentru refugiații ucraineni Timișoara pentru Ucraina.

Centrul funcționează non-stop la Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara, str. Dragalina 38-42 din zona Gării de Nord, cu sprijinul LOGS Grup de Inițiative Sociale, angajați DAS și voluntari.

De acolo pornesc și echipele de verificare a spațiilor de cazare. 284 de apartamente au fost puse la dispoziție gratuit de timișoreni. Dintre acestea, 166 au fost verificate de asistenții sociali.

„Beatrix și Delia sunt doar două dintre angajatele Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara, ce compun una dintre echipele care în fiecare zi se deplasează la apartamentele pe care timișorenii vor să le pună la dispoziția refugiaților din Ucraina. Zilnic, ele reușesc să ajungă în medie la zece adrese, care au fost introduse în platformă prin completarea formularului. Vă reamintim că în cadrul Proiectului Timișoara pentru Ucraina, pentru cei care vor să pună la dispoziție cazare și masă pentru refugiați a fost înființat un formular online, pe care timișorenii îl pot găși la adresa timisoarapentruucraina.ro. Voluntarii campaniei vor prelua aceste oferte, iar refugiații vor avea acces la o cazare verificată, mai sigură pentru ei. Astăzi Beatrix și Delia au ajuns la unul dintre aceste apartamente. Au constatat că ambele paturi existente în imobil, nu aveau lenjerii, paturi și nici perne. Două mame cu trei copii mici urmau să ajungă la această locație în mai puțin de două ore. De urgență nevoia a fost completată de câteva lenjerii primite din Campania de donații inițiate de DASMT «Tu poți renunța?». De asemenea au fost înființate, cu o funcționare 24 din 24 două numere special de telefon, respectiv un număr scurt pentru urgențe și pentru refugiați 0356 993 și un număr de WhatsApp pentru oricare alte nevoi 0741 113 952, la care vă puteți adresa în scris”, au transmis, luni, reprezentanții Direcției.

Companiile și persoanele  care doresc să se implice prin donații pot contacta prin e-mail  timișoara.pentru.ucraina@gmail.com.

Amenzi în valoare de aproape 90.000 de lei, date în Timiș de inspectorii DSP în prima parte a lunii martie

2

Produse expirate și alte nereguli au fost descoperite în perioada 1-18 martie de inspectorii Serviciului Control în Sănătate Publică din cadrul Direcției de Sănătate Publică a Județului Timiș.

Aceștia au efectuat 52 de verificări în unități de învățământ, restaurante, baruri, magazine alimentare și unități sanitare.

„Pentru neconformitățile de natură igienico-sanitară constatate, au fost aplicate 27 de sancțiuni contravenționale constând în 16 amenzi în valoare totală de 86.600 lei și 11 avertismente. Inspectorii au găsit biocide cu termen de valabilitate expirat sau lipsa ambalajului original, nepăstrarea probelor alimentare de la fiecare masă, în termenul prevăzut de lege”, a declarat Cornelia Bubatu, purtătorul de cuvânt al DSP Timiș.

În unitățile alimentare, inspectorii au găsit produse cu termen de valabilitate expirat, necompletarea fișelor de monitorizare a temperaturii în spațiile frig, lipsa cursurilor de instruire în noțiuni de igienă a angajaților, lipsă echipament complet de protecție (halat, bonetă etc.).

În unitățile de învățământ și unitățile de îngrijire zilnică pentru copii controlate, cei de la DSP au sesizat nerespectarea microclimatului, și anume perne ori saltele din material textil depozitate pe podea și utilizarea neconformă a produselor biocide.

Foto: arhivă

Lucrări ale artiștilor din Grupul „Noima”, în expoziție la Deva FOTO

0

Galeria Națională de Artă „FORMA” din Deva găzduiește începând de astăzi, 21 martie, expoziția „NOIMA în acțiune.

În pragul celor 20 de ani de existență a grupării, „NOIMA acțiune” este prima expoziție ce aduce în atenția publicului o sinteză a activității performative a grupului. Din grupul NOIMA (www.noima.ro) fac parte în prezent: Ciprian Bodea (Timișoara), Dan Gherman (Houston), Cosmin Frunteş (Brașov), Sorin Scurtulescu (Timișoara) și Andrei Rosetti (Deva), care este și curatorul expoziției.

În expoziția de la Deva În Galeria Națională de Artă „FORMA” vor putea fi vizionate desene și picturi colective, documente fotografice și video, instalații-obiect – urme și rezultate ale acționismului NOIMA din ultimii ani. Intervențiile in situ, desenele și picturile acțiune colective sunt pentru NOIMA prilej de aprofundare a condiției lui „a fi împreună”, sau dialoguri despre percepția realității și experiența picturii, purtate nu prin vorbire ci pe teritoriul limbajului specific acestei arte – jocuri ale limbajului, întrupări ale împreună – vederii. Aceste acțiuni din care își trage seva demersul „NOIMA acțiune” au avut loc în Munții Piatra Craiului (2014 – 2021), pe terasele Mureșului, la Găbud (2021), la Paris (2020), Timișoara (2019), Veneția (2018), Budapesta (2017, 2018, 2020), Deva (2017, 2018), Viena (2015 – 2018) și în pădurile de la Bunești – Argeș (2015, 2016). În contextul ultimilor doi ani, acționismul NOIMA s-a orientat spre limbajul land-art și al documentului video,  trimis în expoziții la distanță, precum Modena sau Lisabona.

Expoziţia va fi deschisă în perioada 21 martie – 15 aprilie 2022, zilnic, în intervalul orar 10:00 – 18:00.

Coadă la TimPark. Zeci de timișoreni vor să cumpere abonamente rezidențiale în prima zi

4

Sute de timișoreni au stat deja la coada formată la sediul Serviciului TimPark de pe Splaiul Nicolae Titulescu nr. 10.

De azi, s-au pus în vânzare noile abonamente de parcare, care vor intra în vigoare din data de 31 martie.

Abonamentele pot fi achiziționate de la sediul TimPark sau online.

Însă pentru achiziționarea de abonamente rezidențiale este necesară deplasarea la sediul TimPark pentru verificarea documentelor aferente. Aceasta înseamnă că șoferii care au domiciliul pe 200 de străzi din Timișoara vor trebui să stea la coadă și să obțină abonamente pentru a nu fi amendați. Au la dispoziție doar câteva zile până la intrarea în vigoare a noului regulament.

Potrivit viceprimarului Ruben Lațcău, în primele trei – patru săptămâni vor fi deschise patru ghișee, de luni până vineri între orele 8 și 20. Cel puțin în prima zi, însă, cele patru ghișee nu au făcut față numărului mare de timișoreni care s-au prezentat la sediul TimPark.

„Dacă doriți să cumpărați un abonament pentru rezident, ne găsiți pe Splaiul Nicolae Titulescu nr. 10. Dacă stați la coadă, colegii noștri vin și oferă suport prin verificarea documentelor în prealabil, în timp ce așteptați. Nu există limită pentru numărul de abonamente pentru rezidenți”, au transmis, azi, reprezentanții TimPark.

Bătrân din Timișoara, găsit înecat în râul Bega

0

Un apel la 112 a pus în alertă echipajele de urgență din cadrul ISU Timiș în această după-amiază, puțin după ora 12:00, când trecătorii au observat trupul unui bărbat plutind în râul Bega, în zona Solventul.

Mai multe echipaje de pompieri s-au deplasat la locul incidentului și au scos trupul neînsuflețit din apă. În ruma cercetărilor efectuate, polițiștii au stabilit că era vorba de un bărbat în vârstă de 78 de ani, din Timișoara.

Foto: Arhivă