Pagina 18

Celebru dezvoltator imobiliar, percheziționat într-o operațiune a DIICOT Timișoara. Care sunt acuzațiile

2

Un celebru om de afaceri din Timișoara, cu multe afaceri imobiliare în Arad, s-a trezit, în această dimineață, că-i sună la ușă polițiștii de la „Crimă Organizată” Timișoara și trupele speciale ale Jandarmeriei. Ghiță Mircea Roman este cel care în Arad a construit cartierul de vile Europa și este cunoscut ca fiind un apropiat al fostului primar Gheorghe Falcă.

Conform primelor informații, investigația a pornit de la o reclamație care i-a făcut-o fosta soție, de care a divorțat, oficial, în 2014, fără a face, însă nu și partajul. Cei doi au un copil și au continuat să locuiască împreună. Între cei doi există mai multe procese pentru partaj. Anul trecut, în urma agresiunilor la care a fost supusă, femeia a obținut un ordin de restricție împotriva lui Roman. Omul de afaceri a fost nevoit să se mute și acum stă în chirie într-un apartament, în Dumbrăvița, unde, astăzi, au descins polițiștii.

Fosta soție a reclamat faptul că este hărțuită în permanență de acesta, urmărită, că îi sunt interceptate discuțiile pe care le poartă pe diverse rețele sociale și că omul de afaceri i-ar fi reproșat lucruri pe care nu le putea afla decât dacă i-ar fi ascultat convorbirile purtate de pe telefonul mobil.

În timp ce polițiștii de la „Crimă Organizată” îi percheziționau mașina, Roman a susținut că „au venit pentru un proces de partaj. Nu am făcut nimic ilegal. Nu e adevărat că am amenințat-o. Nu i-am (interceptat comunicațiile, n.a.). Nu am avut nicio problemă de genul acesta. Am avut mai multe incidente cu ea. A reclamat pentru că dânsa reclamă și eu trebuie să stau să vină yoată lumea. O să vedeți că nu am nicio problemă”.

Anchetatorii percheziționează și alte locații, iar la finalul acestora Ghiță Roman urmează să fie dus pentru audieri la sediul DIICOT Timișoara.

După doi ani fără varicelă în Timiș, au explodat cazurile. Doi copii sunt în stare gravă la Spitalul ”Victor Babeș” din Timișoara

0

varicela

Majoritatea pacienților cu varicelă care au ajuns pentru investigații în ambulatoriul Spitalului de Boli Infecțioase „Victor Babeș” Timișoara au dezvoltat o formă ușoară, care nu a necesitat internare.

Doi copii se află, însă, sub supraveghere în unitatea sanitară din cauza unor complicații. Unul dintre ei a dezvoltat o encefalită, dar starea lui este stabilă, iar cel de-al doilea este internat pentru monitorizare și investigații suplimentare, având un sindrom febril prelungit.

Medicii de la Babeș spun că varicela sau vărsatul de vânt este o boală infecto-contagioasă care duce la apariția unor vezicule pe corp. Virusul care cauzează varicela se transmite pe cale respiratorie, prin aer, sau prin contact direct cu persoana infectată.

Boala este întâlnită cel mai frecvent iarna și primăvara, dar în ultimii ani se poate constata o extindere a perioadei în care apar asemenea cazuri.

Perioada de incubație poate fi cuprinsă între zece și 21 de zile, în majoritatea cazurilor este însă de două săptămâni. Contagiunea maximă este cu două, trei zile înainte de apariția erupției pe corp, dar continuă și în timpul formării veziculelor până în momentul în care se desprinde ultima crustă.

„Primele simptome sunt cele de subfebrilitate (37-37,5) sau chiar febră (38-39), oboseală, dureri de cap, indispoziție și stări de rău, dar și apetit diminuat. După cel mult două zile de la apariția primelor semne de boală, apar petele roșii pe corp, care se transformă în vezicule pline cu lichid. În evoluție normală, dacă nu este ruptă, vezicula scade în volum treptat în 12-24 de ore, începând din centru, apoi se turtește prin reducerea conținutului, care se resoarbe. În a treia sau a patra zi, vezicula se usucă și se transformă în crustă. Unele elemente eruptive trec direct în stadiul de crustă.

Este important ca bolnavul să fie izolat pentru a nu transmite mai departe virusul. În majoritatea cazurilor, nu este necesară evaluarea în spital, pacienții rămânând în evidența și monitorizarea medicului de familie. Sunt însă cazuri, precum cele pe care le avem internate în spital, în care pacienții au dezvoltat o complicație și a fost necesară monitorizarea atentă a acestora. Encefalita se manifestă prin vărsături cauzate de hipertensiune craniană, instabilitate în mers și dureri de cap, cefalee”, spune asist univ. dr. Adelina Marinescu, medic specialist boli infecțioase la Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Dr. Victor Babeș” din Timișoara.

Și adulții pot dezvolta forme severe de boală, care se manifestă printr-o suprainfecție la nivelul pielii și care poate duce, dacă nu este tratată cu antibiotice, la septicemie. Numărul cazurilor este însă extrem de mic. Tratamentul bolii constă în administrarea de antitermice, antiinflamatoare sau antihistaminice care să amelioreze senzația de mâncărime a pielii. Există însă metode de prevenție.

„Vaccinarea este cea mai bună metodă de a te proteja. Imunizarea împotriva varicelei nu este, însă, în schema completă de vaccinare a copiilor, dar serul poate fi administrat oricând, după ce micuții împlinesc vârsta de nouă luni. Este recomandat ca vaccinul să fie administrat până la vârsta de 12 ani, dar și adulții pot fi imunizați. Vaccinarea asigură o protecție pe parcursul vieții, dacă este făcută corect, ceea ce presupune administrarea a două doze la un interval mai mare de șase săptămâni.

Există, însă, posibilitatea contractării bolii în cazul adulților care au fost vaccinați în copilărie, dar forma pe care o vor face, dacă o vor face, va fi una ușoară. Iar acest lucru este foarte important, pentru că în cazul adulților există un risc mai mare de complicații, în special la pacienții imunocompromiși”, precizează medicul Adelina Marinescu.

Medicii spun că, după doi ani în care nu a fost înregistrat niciun caz de varicelă în Timiș, datorită măsurilor de protecție anti-covid, purtarea măștii și izolarea, în următoarea perioadă numărul pacienților cu această boală ar putea crește semnificativ.

 

RĂZBOI ÎN UCRAINA, ziua 28. Bombardamentele continuă, SUA pregătește noi sancțiuni UPDATE 6 NATO, estimare asupra numărului de militari ruși morți pe front

0

UPDATE 6 Armata rusă a pierdut între 7.000 şi 15.000 de militari în prima lună de la începerea invaziei în Ucraina, conform primelor estimări anunţate informal de un oficial din cadrul Alianţei Nord-Atlantice, informează agenţia Associated Press.

Un oficial din cadrul NATO a anunţat, sub protecţia anonimatului, că estimările Alianţei Nord-Atlantice sunt că armata rusă a înregistrat între 30.000 şi 40.000 de victime în Ucraina, inclusiv între 7.000 şi 15.000 de militari morţi.
Estimările NATO, primele de la începerea invaziei militare ruse în Ucraina pe 24 februarie, se bazează pe datele colectate de autorităţile ucrainene, pe indicaţiile Rusiei şi pe informaţii din surse independente. Calculele standard privind victimele includ un număr de trei ori mai mare al răniţilor pentru fiecare militar mort în luptă, a explicat oficialul citat. La nivel oficial, NATO nu a anunţat niciun bilanţ al pierderilor umane suferite de armata rusă în Ucraina.

Până în prezent, Rusia a anunţat oficial moartea a 498 de militari în Ucraina şi rănirea altor 1.500. Pe 21 martie, publicaţia Komsomolskaia Pravda a publicat scurt timp, iar apoi a retras, un bilanţ al Ministerului Apărării de la Moscova de 9.861 de morţi în conflictul din Ucraina.

Armata ucraineană a anunţat că armata rusă a pierdut aproximativ 15.000 de militari în confruntări, în timp ce Statele Unite au estimat că sunt cel puţin 7.000 de militari ruşi morţi.

Miercuri după-amiază, surse militare ucrainene citate de postul britanic de televiziune Sky News au raportat moartea a încă unui comandant militar rus în Ucraina. Este vorba despre comandantul Brigăzii de infanterie marină 810 din zona Mării Negre. Potrivit publicaţiei The Times, comandantul militar rus a fost ucis în luptele din oraşul Mariupol. Acesta este al 15-lea comandant militar rus raportat ca fiind ucis în confruntările din Ucraina. Rusia nu a confirmat oficial aceste decese.

UPDATE 5 Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a cerut miercuri, în discursul rostit prin videoconferinţă în faţa membrilor Parlamentului Franţei, intensificarea eforturilor ţărilor europene pentru „apărarea libertăţii comune” şi pentru a forţa Rusia să accepte pacea.

„Sunt recunoscător pentru onoarea de a mă adresa membrilor Parlamentului Franţei. Sunt sigur că ştiţi foarte bine ce se întâmplă în Ucraina, ştiţi ce s-a produs şi ştiţi cine este vinovat. Mă adresez dumneavoastră pentru a vă întreba cum putem reinstaura pacea în Ucraina”, a declarat Volodimir Zelenski în discursul rostit în faţa membrilor Adunării Naţionale şi Senatului Franţei.

Preşedintele Ucrainei a denunţat atacurile armatei ruse asupra şcolilor şi spitalelor din Ucraina, inclusiv „asediul brutal” asupra oraşului Mariupol. „În anul 2022, în Ucraina, în Europa, sute de mii de oameni nu se gândeau că lumea lor poate fi distrusă”, a subliniat liderul de la Kiev.

Volodimir Zelenski a pledat pentru „apărarea libertăţii comune” în Europa. „Trebuie să acţionăm împreună, să exercităm împreună presiuni pentru a forţa Rusia să caute pacea”, a subliniat Volodimir Zelenski.

UPDATE 4 Alianţa Nord-Atlantică urmează să aprobe la summitul programat joi la Bruxelles trimiterea unor noi grupuri de luptă în Europa Centrală şi de Est, inclusiv în România, a anunţat miercuri secretarul general al organizaţiei, Jens Stoltenberg.

„Liderii din NATO se vor reuni mâine, la Bruxelles, într-un moment de răscruce pentru securitatea noastră. (…) Invazia brutală a preşedintelui Vladimir Putin în Ucraina cauzează moarte şi distrugeri în fiecare zi. Aliaţii sunt uniţi în susţinerea pentru poporul curajos al Ucrainei şi împotriva cruzimii Kremlinului. Putin trebuie să oprească acest război, să permită transferul asistenţei umanitare şi evacuarea în siguranţă a civililor. Şi trebuie să se implice în diplomaţie reală”, a afirmat Jens Stoltenberg, miercuri, într-o conferinţă de presă.

„Aliaţii din cadrul NATO au reacţionat la actuala criză prin susţinerea puternică acordată Ucrainei şi prin impunerea de costuri fără precedent asupra Rusiei. Alianţa Nord-Atlantică a reacţionat rapid şi unitar pentru protejarea şi apărarea tuturor aliaţilor. În momentul de faţă, sunt sute de mii de trupe NATO în stare avansată de disponibilitate, 100.000 de militari în Europa şi 40.000 sub comandament direct al NATO, în principal în partea de est a Alianţei”, a adăugat Stoltenberg.

„La summitul de mâine, vom lua decizii suplimentare. Mă aştept ca liderii să consolideze poziţia NATO în toate domeniile, prin suplimentări majore de forţe în partea de est a Alianţei, la nivel terestru, aerian şi maritim. Primul pas îl reprezintă mobilizarea a patru noi grupuri de luptă NATO, în Bulgaria, Ungaria, România şi Slovacia. Alături de forţele existente în ţările baltice şi în Polonia, acest lucru înseamnă că vom avea opt grupuri de luptă multinaţionale pe flancul estic, de la Marea Baltică la Marea Neagră”, a precizat Jens Stoltenberg, subliniind că Alianţa Nord-Atlantică va reafirma şi susţinerea pentru Ucraina.

UPDATE 3 Rusia nu va mai accepta plăţi în euro sau dolari pentru gazele exportate în ţările Uniunii Europene, a anunţat miercuri preşedintele Vladimir Putin, în contextul sancţiunilor masive care vizează sistemul financiar rus din cauza invaziei militare în Ucraina.

„Am luat decizia de a implementa o serie de măsuri pentru a trece la plăţi în ruble pentru gazul rusesc exportat în ţări inamicale şi să renunţăm la toate tranzacţiile în monede care au fost compromise”, a declarat Vladimir Putin, conform cotidianului Le Monde, cu ocazia participării la o şedinţă a Guvernului de la Moscova. Vladimir Putin a cerut Băncii centrale de la Moscova să instituie în cel mult o săptămână un sistem de plăţi exclusiv în ruble pentru exporturile de gaz spre Uniunea Europeană.

Liderul de la Kremlin a anunţat că aceasta este una dintre reacţiile la sancţiunile masive impuse de Occident din cauza intervenţiei militare ruse în Ucraina.

Uniunea Europeană intenţionează să reducă dependenţa energetică de Rusia, dar nu poate renunţa imediat la importurile de gaz natural rusesc şi de petrol. Vladimir Putin a dat asigurări că noul sistem de plăţi nu va afecta volumul exporturilor de gaz natural prevăzut în contractele cu Uniunea Europeană.

Uniunea Europeană, Alianţa Nord-Atlantică şi Grupul G7 au impus Rusiei sancţiuni masive, inclusiv la nivel financiar, din cauza invaziei militare în Ucraina.

UPDATE 2 Ministerul rus de Externe a anunţat, miercuri, că de la începerea intervenţiei militare în Ucraina, pe 24 februarie, au avut loc două schimburi de prizonieri, informează cotidianul Le Figaro.

„Au avut loc două schimburi de prizonieri între Rusia şi Ucraina”, a transmis Ministerul de Externe de la Moscova, fără a oferi date despre numărul prizonierilor sau despre momentul în care au avut loc schimburile cu armata ucraineană.

„Ministerul rus al Apărării organizează zilnic culoare umanitare pentru evacuarea civililor din localităţile în care au loc confruntări”, a subliniat Ministerul rus de Externe.

Luni, Tatiana Moskalkova, reprezentantul Preşedinţiei Rusiei pentru Drepturile Omului, a declarat că armata ucraineană a eliberat nouă militari ruşi care erau prizonieri în schimbul primarului orăşelului Melitopol, Ivan Fedorov.

UPDATE 1  Trimisul special al Chinei în Rusia i-a îndemnat pe oamenii de afaceri chinezi aflaţi în Moscova să profite de oportunităţile economice create de criză, o strategie care ar putea ajuta la atenuarea impactului sancţiunilor internaţionale impuse Rusiei, scrie Bloomberg.

Ambasadorul Zhang Hanhui le-a transmis oamenilor de afaceri chinezi să nu piardă vremea şi să „umple golul“ apărut pe piaţa locală, se arată pe contul oficial de WeChat al Russia Confucius Culture Promotion Association.

Deşi nu există nicio referire la sancţiuni sau la respectarea acestora, Zhang a descris situaţia drept o oportunitate.

„Actuala situaţie internaţională este complexă. Marile companii au în faţă provocări majore sau chiar perturbări legate de plăţi şi lanţuri de aprovizionare. Acesta este un moment în care companiile private, mici şi mijlocii, pot juca un rol“, potrivit lui Hanhui.

Preşedintele american Joe Biden l-a avertizat pe omologul său chinez Xi Jinping într-o convorbire de săptămâna trecută cu privire la posibile „implicaţii şi consecinţe“ în cazul în care Beijing-ul ar alege să susţină invazia preşedintelui rus Vladimir Putin din Ucraina.

Știrea inițială

Atacurile asupra orașului de coastă Mariupol provin de la navele ruse din Marea Azov, potrivit unui înalt oficial american din domeniul apărării. Orașul a fost deja supus unui bombardament continuu al Rusiei, cu lansări de rachete cu rază lungă de acțiune și artilerie în afara orașului. Separat, rușii au aproximativ 21 de nave în Marea Neagră, a precizat oficialul. De asemenea, a apărut o înregistrare video care arată lansarea de rachete de croazieră de pe o navă aflată în largul coastei Crimeii, la vest de orașul Sevastopol. Videoclipul, care a fost geolocalizat de CNN, arată rachetele îndreptându-se spre Ucraina.

Forțele ucrainene au încercat să recupereze teritoriu în ultimele zile, potrivit unui înalt oficial american din domeniul apărării. Acestea au preluat controlul asupra Makariv, un oraș aflat la 50 de kilometri vest de Kiev, au declarat Forțele Armate ale Ucrainei într-o postare pe Facebook. Există, de asemenea, indicii că forțele ruse s-auretras la nord de Kiev, în zonele pe care le-au deținut aproape de la începutul invaziei.

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, va continua eforturile pentru a-l convinge pe omologul său rus, Vladimir Putin, să oprească invazia militară în Ucraina, anunţă Palatul Elysée, după conversaţia dintre cei doi lideri.

„Deocamdată, nu există un acord, dar preşedintele Macron rămâne convins de necesitatea continuării eforturilor. Nu există nicio altă soluţie în afară de încetarea focului şi a negocierilor de bună-credinţă între Rusia şi Ucraina. Preşedintele Franţei rămâne alături de Ucraina”, a comunicat Preşedinţia de la Paris, conform cotidianului Le Monde.

Discuţia preşedinţilor Emmanuel Macron şi Vladimir Putin a durat aproximativ o oră, fiind a opta convorbire de la începutul invaziei militare ruse în Ucraina, pe 24 februarie.

Anterior, Kremlinul a anunţat că Vladimir Putin şi Emmanuel Macron „au continuat schimbul de puncte de vedere despre situaţia din Ucraina, inclusiv despre procesul negocierilor în curs dintre reprezentanţii Rusiei şi Ucrainei”.

Președintele american Joe Biden intenționează să aplice sancțiuni în această săptămână pentru sute de ruși care servesc în corpul legislativ inferior al țării, a declarat un oficial. Biden va anunța noile sancțiuni împotriva membrilor Dumei în timp ce se află în Europa pentru o serie de summituri rapide în această săptămână.

 

Cătălin Drulă: Grindeanu, „ministrul anti-infrastructură”, a anulat licitația pentru proiectarea autostrăzii Craiova – Lugoj

0

„Breaking: Ministrul anti-infrastructură Grindeanu a anulat licitația pentru proiectarea autostrăzii Craiova – Lugoj”, afirmă liderul interimar al USR Cătălin Drulă. El spune că era desemnat câștigătorul și nu trebuia decât semnat contractul.

„Breaking: Ministrul anti-infrastructură Grindeanu a anulat licitația pentru proiectarea autostrăzii Craiova – Lugoj. Este o veste foarte proastă pentru autostrăzi. Licitația lansată anul trecut în mandatul meu era pe final, cu câștigător desemnat, nu trebuia decât semnat contractul. Motivul anulării este halucinant: o pretinsă suprapunere între traseul acestui proiect și cel al drumului expres Craiova – Tg. Jiu, proiect contractat anul trecut”, scrie pe Facebook Cătălin Drulă.

Fostul ministru al Transporturilor afirmă că pentru o pretinsă suprapunere pe o lungime de 30 de kilometri (sectorul Craiova – Filiași) se anulează un proiect de 250km – autostrada Craiova-Drobeta Turnu Severin-Calafat-Lugoj.

„Era (da, era, la trecut) un proiect crucial pentru România, legătura dintre Oltenia și Banat. Am scos la licitație pe un caiet de sarcini modern cu proiectare la cheie, cu prevederi contractuale corecte și echilibrate, această investiție. 30 de ani nici PSD, nici PNL n-au mișcat un deget, n-au făcut o licitație, n-au semnat vreun contract pentru această autostradă. Unde sunt acum pesediștii și peneliștii din Oltenia și Banat când Grindeanu ucide proiectul? Unde se ascund? Această anulare a unei licitații în faza finală miroase foarte urât. Cred că autoritățile statului ar trebui să se autosesizeze aici. Oare e vorba că cineva n-a plătit șpagă? Numai așa pot merge înainte proiectele în epoca PSD – PNL, cu parandărăt inclus?”, conchide Drulă.

Foto: Arhivă

Horă tradițională românească în pași de Lambada, la prima ediție Ciao Festival din Timișoara

0

Prima ediție a evenimentului Ciao Festival va avea loc la sfârșitul lunii mai la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara, unde preț de trei zile organizatorii îi așteaptă pe spectatori cu o multitudine de acțiuni adresate publicului de toate vârstele. Noul festival a fost „inventat“ de o parte din vechii organizatori ai Diskoteka Festival, eveniment care nu va mai avea loc în Timișoara din cauza faptului că stadionul Dan Păltinișanu urmează să fie demolat.

„O parte din organizatorii Diskoteka Festival se va ocupa de Ciao Festival, care va avea şi această componentă retro, dar și alte coordonate și se va adresa spectatorilor de toate vârstele. Vom avea și o scenă dedicată copiilor cu multe activități interesante. Vom avea și o scenă de folclor, unde pregătim deasemenea suprize. Una din acestea este un moment special în care va fi o horă românească tradițională pe celebra melodie Lambada care va fi interpretată de Kaoma. Vom avea și două nume internaționale de top în fiecare seară iar după miezul nopții distracția va continua after-hours la Vineri 15“, a precizat Victor Mihalache, directorul Ciao Festival.

Artiștii prezenți la prima ediție a acestui festival care va avea loc în perioada 27 – 29 mai vor fi anunțați în data de 15 aprilie, iar biletele pentru acest eveniment vor costa 150 lei pentru o zi sau 300 lei pentru toate cele trei zile.

Prefectul de Timiș a semnat încetarea mandatului primarului din Checea, găsit incompatibil de ANI

0

Daniel Florin Florea, primarul liberal al comunei timișene Checea, va părăsi postul. Acesta a contestat în instanță raportul Agenției Naționale de Integritate care l-a declarat incompatibil, însă nu a avut câștig de cauză, iar prefectul a semnat ordinul de încetare al mandatului.

„Am semnat astăzi ordinul de încetare a mandatului de primar al comunei Checea. ANI l-a declarat incompatibil, raportul a fost atacat în instanță şi a rămas definitiv. Mai există o ultimă cale de atac a ordinului în contenciosul administrativ, dar subiectul se apropie de deznodământ. Legea trebuie respectată indiferent de culoarea politică!”, a transmis astăzi prefectul Mihai Ritivoiu (PSD).

ANI a constatat starea de incompatibilitate în luna mai 2019, când a comunicat că „Daniel Florin Florea, primar şi fost viceprimar al comunei Checea, judeţul Timiş, s-a aflat în stare de incompatibilitate deoarece, începând cu data de 31 ianuarie 2018, acesta exercita simultan funcţia de primar şi calitatea de comerciant persoană fizică”.

Valeria Stoica va susține un concert acustic la Timișoara, în cadrul festivalului Zilele Basarabiei

0

Valeria Stoica va susține un concert acustic la Timișoara, evenimentul fiind inclus în ediția din acest an a manifestării Zilele Basarabiei, care va avea loc în perioada 25 – 27 martie.

Valeria Stoica este o artistă „indie”, care e reușit să se remarce prin piesele „Distanțe”, „Poate”, „Just a Boy”, „Be my Friend”, „Get Back” și „Gravity”, cât și prin prestații naționale și internaționale. În 2019, artista a cântat în deschiderea concertului Lucy Dacus în Dortmund și a lui Jacob Lee ce a avut loc în București. În același an, Valeria Stoica a avut o prestație remarcabilă la festivalul Electric Castle. În 2020, Valeria Stoica a lansat albumul de debut, „I don’t like roses”, iar anul 2021 i-a adus câteva colaborări de succes precum „Take Me To The Moon”, piesă lansată împreună cu producătorul elvețian Kadebostany. Cu primul ei material discografic, Valeria Stoica a fost nominalizată pentru European Independent Album of the Year Award. Lansat în 2011, acest premiu celebrează multitudinea și diversitatea talentelor indie din Europa, iar printre câștigătorii acestei distincții s-au numărat Apparat, Viagra Boys, Agnes Obel, Jose Gonzales, Caribou, Guadalupe Plata, The XX, Adele și Efterklang. Concertul acustic al solistei Valeria Stoica din Timișoara va avea loc în data de 27 martie, de la ora 21, la D’arc.

Festivalul cultural „Zilele Basarabiei” va avea deschiderea oficială în data de 25 martie la FITT iar printre acțiunile acestuia se numără expoziție de artă vizuală, workshop de etică, recital de poezie, degustare de vin, discuții despre Basarabia și concerte. Un alt recital muzical inclus în această manifestare este recitalul lui Teodor Cauș, care va avea loc sâmbătă 26 martie, de la ora 21 la Manufactura. Festivalul Cultural „Zilele Basarabiei” (FZB) a avut loc prima dată în 2001 și a constituit fundamentul cultural în jurul căruia a fost creată Organizația Studenților Basarabeni din Timișoara.

Conducerea Ripensiei a explicat intenţia de a înscrie seniorii doar în Liga 3. Mitică Mihu: „Nu sunt probleme financiare”

0

Ripensia a organizat astăzi o conferinţă de presă pentru a lămuri cel puţin o parte dintre informaţiile legate de „replierea” seniorilor în Liga 3. Conducerea clubului, în frunte cu preşedintele-patron Dumitru Mihu, a lămurit că roş-galbenii nu au probleme financiare iar decizia foarte probabilă de a începe următorul sezonul o treaptă mai jos e legată de lipsa perspectivelor. Atât în ceea ce priveşte susţinerea din partea mediului de afaceri, autorităţilor locale şi judeţene, cât şi din cauza infrastructurii sportive sărăcăcioase din Timişoara.

„Tot ce s-a întâmplat în ultima perioadă a fost rodul discuţiilor cu ei (n.r. vicepreşedinţii Radu Ienovan şi Erol Baeram, prezenţi) şi membrii din club, nu e o decizie pe care am luat-o săptămâna trecută, ci am gândit-o de mulţi ani de zile. Am vorbit de motive de multe ori. Nu e peste noapte… Nu are nicio legătură cu banii, situaţia financiară, a firmelor, din contră, merg foarte bine. Ripensia nu are niciun leu datorie la nimeni. Toate referirile astea sunt miniciuni. Singura cauză de a ne retrage din prim plan de la Liga 2 la Liga 3 e imposibilitatea de a ne realiza obiectivele. Obiectivele au fost stabilite de la înfiinţare. Obiectivul e sigur: accederea in Liga I. Acolo unde ar trebui să fie Ripensia. Constatăm ca acest lucru la nivel practic nu se poate realiza. Suntem un club 100% privat, cam 5% sunt ajutoare, inclusiv acest sediu e printr-o colaborare de care beneficiem… Nu e sustenabil pentru un privat să bage foarte mulţi bani în fotbalul privat… Este vorba de o repliere a Ripensiei, cel mai probabil în Liga 3, există şi posibilitatea să rămânem în Liga 2 dacă găsim variante. În continuare voi rămâne lângă Ripensia, dezvoltarea Academiei rămâne un obiectiv. Pregătim un dosar. Avem deja loturile bine conturate… Vom continua să aducem jucători, e o zonă care va merge înainte şi pe care o susţin cu tot dragul”, a declarat Dumitru Mihu, conducătorul lui „Ripi”.

„În ceea ce priveşte demisia lui Fabian, nu e demisie… A fost o înţelegere între noi doi. In comunicatul transmis, de comun acord, clubul şi Florin Fabian, asta scrie…”, a susţinut Mihu despre plecarea antrenorului.

Legat de modul în care a fost dată vestea jucătorilor înainte de meciul cu FC Braşov şi care ar fi fost motivul plecării lui Fabian, Mitică Mihu a admis că a fost o eroare şi a explicat: „Nu este normal şi am greşit… Când am ajuns la stadion m-a intrebat cineva: e adevărat că… Şi atunci am vrut ca băieţii să afle de la mine, decât de pe surse…”.

„Sunt foarte pesimist… perspectivele nu sunt roz. Mă refer în primul rând la infrastructură. Nu văd stadionul-Lego făcut nici în patru-cinci ani de zile… Am fost in negare doi ani de zile”, a mai spus Mihu.

„A fost un drum care nu a fost tocmai uşor… ne-am dat seama că nu putem fără resurse, şi moral, că în momentul în care se dădea un semnal, cluburile implicate sunt sprijinite de autorităţile locale, probabil şi mediul de afaceri reacţiona altfel. M-am confruntat cu această problemă. Normal că ne-am dat seama că avem nevoie de mai multe resurse cand am urcat in ligile superioare. Eu personal şi cei din jurul meu am făcut tot ce am depins de noi. In 2017 a venit şi sprijinul domnului Mihu. In 2018 s-a pus din nou problema ce facem, ce este de făcut, reuşim să ducem un campionat cu nişte costuri suplimenatare? Atunci, domnul Mihu şi-a asumat să preia şi conducerea administrativă şi să sponsorizeze cu sumele necesare, care nu erau deloc mici. Astfel încât activitatea să se ducă în bune condiţii. Au crescut an de an sumele… Speranţa moare ultima, poate autorităţile vor veni alături de noi, există bază legală, întotdeauna s-a spus că nu există această bază legală pentru Ripensia. Poate atunci şi dl. Mihu îşi va reconsidera partea de suport…”, a spus şi Radu Ienovan, vicepreşedintele clubului şi primul preşedinte al lui „Ripi” la reînfiinţare.

„Am spus în anul în care am promovat din Liga 3 în Liga 2 că a fost un miracol, apoi o minune că am reuşit să ne salvăm. In mod normal la ce buget şi cum eram organizaţi a fost o minune să ne salvăm. In aceşti cinci ani de Liga 2 sunt foarte multe lucruri care nu funcţionau. Putem enumera trei zile. Dar aş vrea să scot în evidenţă şi lucruri pozitive. Noi am făcut foarte mulţi paşi în îmbunătăţirea organizării clubului. La momentul promovării în Liga 2 aveam zero jucători …toţi erau împrumutaţi… In momentul de faţă avem undeva la 400 de copii legitimaţi şi sunt ai Ripensiei…”, a conchis Erol Baeram, celălalt vicepreşedinte al clubului prezent la conferinţă.

Conform oficialilor Ripensia a plătit undeva la peste 50.000 de euro, grile de formare, pentru multitudinea de juniori sosiţi de la LPS Banatul.

Mada şi Muntean, conducătorii staff-ului

Dumitru Mihu a precizat că după plecarea lui Fabian echipa de seniori va fi condusă de „secundul” Călin Mada şi Iulian Muntean, preparatorul fizic din acte. „Vom vedea în viitor ce vom face”, a adăugat Mihu.

Omul de afaceri a mai spus că a primit inclusiv oferte de a muta echipa in alte oraşe. „Am primit două telefoane până acum şi există variante. Atâta timp cât eu sunt la Ripensia acest club nu va avea probleme financiare şi nu va pleca din oraşul ăsta. Eu sunt dispus să cedez clubul către o firmă/autoritate locală care demonstrează că poate să facă lucrurile mai bine. Sunt cinci ani in care am făcut o facultate de fotbal…”, a concluzionat acesta.

Ripensia, locul 3 in grupa B de play-out, cu 25 de puncte şi fără griji in clasament, mai are cinci runde de jucat in acest sezon 2021-22 al Ligii 2.

Conducerile instituțiilor de cultură din Arad, evaluate. Managerul filarmonicii nu a luat notă de trecere

0
Bogdan Costea

Dacă Bogdan Costea, managerul teatrului clasic „Ioan Slavici” din Arad a trecut cu bine de evaluarea anuală pentru proiectul de management al mandatului care se încheie în anul 2024, reușind să obțină nota finală de 9,77 din partea comisiei alcătuite din Daniel Vulcu, managerul teatrului „Regina Maria” din Oradea, Balázs Attila, managerul teatrului maghiar „Csiky Gergely” din Timișoara și Csilla Aur, consilier local, evaluarea managerului filarmonicii arădene, Doru Orban, a avut un final așteptat de mulți, mai puțin de cel evaluat.

Conform aradon.ro, comisia de evaluare alcătuită din Carmen Rus, managerul filarmonicii din Oradea, Florin Estefan, manager al operei din Cluj-Napoca și Codrin Vlad, consilier municipal, i-a acordat lui Doru Orban, un protejat al fostului primar Gheorghe Falcă, încă o „eminență cenușie” în administrația municipală, nota 5,78, recomandând încetarea contractului de management al acestuia și numirea unui manager interimar.

În cei patru ani în care a condus filarmonica arădeană, nemulțumirile angajaților și nu numai la adresa managementului său au fost nenumărate, dar protecția de care s-a bucurat a fost mai puternică decât situația dezastruoasă în care a adus instituția. Doru Orban a fost acuzat de diminuarea inadmisibilă a numărului instrumentiștilor, care au știrbit enorm prestigiul de odinioară al filarmonicii, scandalurile cu angajații pricinuite de abuzurile sale au fost aproape permanente, dar toate evaluările anterioare i-au fost favorabile.

Nota minimă care i-ar permite continuarea activității de manager este 8,00, dar calificativul de „nesatisfăcător” a fost categoric.

Doru Orban

Surse foto: specialarad.ro

Va fi oprită alimentarea cu gaz pe mai multe străzi din Moșnița Veche

0

Delgaz Grid este nevoită să sisteze temporar alimentarea cu gaze naturale, miercuri, 23 martie, în localitatea Moșnița Veche, începând cu ora 9:00.

Motivul îl reprezintă cuplarea unei noi rețele de gaz de presiune redusă la sistemul de distribuție a gazelor naturale.

Vor fi afectați consumatorii de pe străzile: Armoniei 1, Armoniei, Prieteniei, Amiciției, Concordiei, Frăției, Politeții, Scaramoush, Traian Vuia, Bolero, Domino, Arlechino, Recaș, Jimbolia, Tomnatic, Ciacova, Făget, Lugoj, Deta, Livezile, Bogda, Dumbrava și Beba Veche.

Reluarea serviciului de distribuție a gazelor naturale se va efectua treptat, imediat după finalizarea acestor lucrări, cel mai probabil începând cu ora 21:00.

Compania solicită consumatorilor să închidă toate focurile, iar după reluarea distribuţiei gazelor naturale să supravegheze modul de ardere a acestora timp de 30 minute.

În cazul în care simt miros specific de gaz, consumatorii sunt rugaţi să anunţe imediat dispeceratul de urgenţă al Delgaz Grid la unul dintre numerele de telefon: 0800.800.928 (număr gratuit, apelabil din principalele reţele de telefonie fixă şi mobilă) sau 0265.200.928 (număr taxabil cu tarif local din reţeaua Telekom şi cu tariful operatorului din toate celelalte reţele de telefonie).

Concert special la închiderea expoziției „Murmure, albă tăcere”, la Timișoara

0

Expoziția „Murmure, albă tăcere”, a artistului plastic Doina Mihăilescu, găzduită de Muzeul Național de Artă Timișoara din luna februarie, care cuprinde 40 de lucrări de pictură și grafică realizate în perioada 2007 – 2021 prezentate până acum la mai multe expoziții din țară și străinătate, în orașe precum Roma, Venezia, Pisa, Madrid, Santiago de Compostela sau Budapesta, se închide joi, 24 martie, începând cu ora 18:00, cu câteva cuvinte rostite de criticul de artă Oliv Mircea, urmate de un recital la șase mâini al cunoscuților pianiști Manuela Iana Mihăilescu, Dragoș Mihăilescu și Ioan Mihăilescu, sub titlul „Sunete înspre… Murmure, albă tăcere”, care va fi susținut în Sala Barocă.

Manuela Iana Mihăilescu și Dragoş Mihăilescu, absolvenți ai Conservatorului „Ciprian Porumbescu” din București, sunt soliști de renume ai Filarmonicii „Banatul” din Timișoara, iar „Duo Mihăilescu” este formația oficială a filarmonicii timișorene din anul 2011. Dragoş Mihăilescu este director artistic al Festivalului Internațional ArteORA din anul 2018, iar alături de soţia sa, Manuela Iana  Mihăilescu, a susţinut numeroase recitaluri la patru mâini şi la două piane, în ţară și în stăinătate. Ioan Mihăilescu, născut într-o familie de muzicieni, a absolvit Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” din Timișoara și actualmente este student masterand la Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca.

„Selecția făcută de autoare pentru această expoziție alcătuiește într-un joc al formelor, un univers coerent pe care cultura europeană îl folosește pentru a exprima valorile care i-au dat coerența și strălucirea. În cazul studiilor formale și al picturii Doinei Mihăilescu devine evident faptul că ceea ce este dat credinței nu este doar obiectul credinței, cât, mai degrabă, subiectul său. Ceea ce apare în ultimii doi ani ca element de noutate în picturile ultimei perioade de creație sunt «creaturile textuale» din seria «picturilor silențioase» de tip Mondrian în care «scrisul-textul» este conceput ca o extensie a viziunii nevăzutului transcendent”, susține criticul de artă Oliv Mircea.

A doua zi consecutivă de creștere a ratei de infectare în Timiș. Numărul pacienților COVID-19 din spitale rămâne însă constant

0

Prefectura Timiș a anunțat că, în ultimele 24 de ore, în județ au fost confirmate 436 cazuri noi de infectare cu virusul SARS-CoV2, care provoacă boala COVID-19, din 2.116 teste efectuate (din care 1.068 teste rapide). Din totalul persoanelor identificate pozitiv în ultimele 24 ore la nivelul județului Timiș, 46 au vârsta sub 18 ani.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, este în Timiș de 4,34 (față de 4,32 ieri și 4,29 duminică).

În această dimineață, în spitalele din județ erau internate 144 de persoane confirmate sau suspecte cu COVID 19, dintre care 26 la Terapie Intensivă. În ultimele 24 de ore au fost raportate două decese survenite în urma complicațiilor provocate de coronavirus, ceea ce înseamnă că bilanțul pe Timiș ajunge la 2.000 de morți, de la începutul pandemiei.

DSP Timiș a anunțat astăzi că șapte focare sunt active și se află în supraveghere epidemiologică, între care trei secții ale Spitalului Județean Timișoara, după cum urmează:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 7 TIMIȘOARA – 3 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
COLEGIUL NAȚIONAL „Carmen Sylva” TIMIȘOARA – 5 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 3 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 7 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CĂMIN PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE JIMBOLIA – 23 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 6 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CENTRUL EDUCATIV BUZIAȘ – 6 cazuri confirmate – Focar în supraveghere.

Autoritățile precizează faptul că în cazul focarelor din unitățile de învățământ este vorba despre una sau mai multe clase afectate, nu de întreaga unitate.

Incendiu în cartierul Kuncz din Timișoara. Acoperișurile a două case, cuprinse de flăcări

0

Un incendiu a cuprins, marți, acoperișurile a două case alăturate aflate pe strada Zefirului din cartierul Kuncz.

Potrivit ISU Timiș, acoperișurile au ars pe o suprafață de 140 de metri pătrați, fără pericol de propoagare și fără victime.

„Incendiul este lichidat, cauza încă nu a fost stabilită. Am intervenit cu trei autospeciale de stingere, o autoscară, 15 pompieri și un echipaj SMURD”, ne-a declarat Elena Rădulescu, purtătorul de cuvânt al ISU Timiș.

Foto: Arhivă

„Trafic” crescut la Evidența Populației. Mulți șoferi care doresc abonament Rezident de la TimPark, nevoiți să-și schimbe buletinul ori să obțină viză de flotant

2

A crescut cererea la Direcția de Evidență a Persoanelor din Timișoara după ce reprezentanții Serviciului TimPark au anunțat că le pot vinde abonamente Rezident doar șoferilor care au buletin sau viză de flotant la adresa la care locuiesc.

Directorul instituției, Bogdan Sperneac, ne-a declarat că Direcția de Evidență a Persoanelor funcționează la capacitate maximă având deschise toate ghișeele existente.

„În perioada 1-22 martie, au fost preluate 2.706 cereri pentru eliberarea cărților de identitate și a vizelor de flotant (reședință). Dintre acestea, 374 sunt flotanți, iar 891 cărți de identitate solicitate pentru motivul schimbare domiciliu. În prezent funcționează opt ghișee din opt pentru preluarea cererilor. Solicitările se depun cu programare online sau cu programare telefonică. Programarea telefonică se face pentru săptămâna următoare”, ne-a declarat Bogdan Sperneac, director la Direcția de Evidență a Persoanelor Timișoara.

De exemplu, un timișorean care este proprietar a două apartamente, unul în Calea Aradului și altul în zona Modern, poate dobândi abonamentul Rezident de la TimPark doar pentru locuința înscrisă în cartea de identitate.

Astfel, dacă adresa din buletin este în Calea Aradului, dar el locuiește în Modern și are nevoie pentru acea zonă de abonament de parcare, nu îl poate obține.

Reprezentanții autorităților locale îi sfătuiesc pe șoferii care au nevoie de abonamentul Rezident să-și actualizeze cărțile de identitate dacă sunt proprietari ori să obțină viză de flotant dacă stau în chirie.

Pentru a nu fi amendați, de abonament Rezident vor avea nevoie timișorenii care locuiesc pe 200 din cele 1.000 de străzi câte există în Timișoara. Cumpărarea abonamentului nu garantează și locul de parcare.

Abonamentul „Rezident” se va emite doar persoanelor fizice care au domiciliul în Timișoara și fac dovada că dețin în proprietate autovehiculul pentru care solicită acest abonament. Eliberarea lui se face în baza cărții de identitate a proprietarului și a certificatului de înmatriculare al autovehiculului, cu inspecția tehnică periodică valabilă.

În cazul autovehiculelor deținute în comun de către soți, se va prezenta și certificatul de căsătorie, dacă solicitantul acestui abonament nu este înscris ca și proprietar în certificatul de înmatriculare al autovehiculului.

Costurile unui abonament Rezident sunt: 110 lei/an (TVA inclus) pentru rezidenții din zona Roșie; 90 lei/an (TVA inclus) pentru rezidenții din zona Galbenă și 70 lei/an (TVA inclus) pentru rezidenții din zona Albastră.

„Ce face abonamentul de rezident? Ușurează găsirea unui loc de parcare pentru rezidenții cu acte ai municipiului Timișoara. În intervalul orar 08.00-17.00 pot parca toate autovehiculele care dețin abonament de parcare inclusiv autovehiculele care dețin abonamente de tip Rezident. În intervalul orar 17.00-08.00 pot parca doar autovehiculele care dețin abonamente de tip Rezident, compatibile cu subzona în care se regăsesc aceste locuri de parcare. Nu sunteți sigur dacă un loc este loc pentru rezident? Verificați panoul informativ Timpark. Panourile cu locuri pentru rezidenți au o dungă neagră în partea de sus. Alt mod de a le identifica este după marcajul albastru pe carosabil”, au transmis, marți, reprezentanții TimPark.

Documentele care trebuie prezentate la TimPark pentru abonamentul de rezident sunt următoarele: actul de identitate, dovada de rezidență (viză de flotant) dacă nu locuiți la adresa din buletin și talonul auto/certificatul de înmatriculare.

Aproape 50 de proiecte depuse pentru bugetul participativ al Primăriei Timișoara. Doritorii mai au câteva zile la dispoziție

0

În premieră, anul acesta, Primăria Timișoara alocă un buget participativ în valoare de trei milioane de lei.

Astfel, timișorenii, prin diferite proiecte, pot decide în mod direct cum se va cheltui suma de trei milioane de lei din bugetul local.

Pentru depunerea proiectelor, termenul limită este 31 martie, până acum fiind depuse 48 de proiecte.

În perioada aprilie-mai se va face analiza tehnică, juridică și financiară a propunerilor de proiecte eligibile și publicarea listei cu proiectele care se califică pentru etapa de votare.

Apoi, calendarul este următorul: 1-20 iunie: primirea și soluționarea contestațiilor; 20 iunie-20 iulie: votarea proiectelor; 25 iulie: publicarea listei cu proiectele câștigătoare; implementarea proiectelor și evaluarea campaniei.

„Invităm pe cei care au peste 16 ani și locuiesc, lucrează sau studiază în Timișoara să depună propuneri de proiecte până în 31 martie, completând acest formular: https://decidem.primariatm.ro/bp/adauga-propunere”, au transmis, marți, reprezentanții Primăriei Timișoara.

Hoți care au spart mai multe locuințe la Recaș și Liebling, depistați de oamenii legii

0

Trei bărbați care au furat din casele unor oameni care locuiesc în Recaș și Liebling au fost prinși de polițiști. Hoții au ajuns în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș.

Polițiștii din Recaş au reținut doi bărbaţi, de 28 şi 37 de ani, care în data de 21 martie au pătruns într-un imobil din localitate, de unde au sustras mai multe scule electrice (aparat de sudură, flex, bormaşini), cauzând un prejudiciu de aproximativ 5.000 de lei. Prejudiciul a fost recuperat în totalitate.

De asemenea, polițiștii Secţiei 9 Poliţie Rurală Jebel au reținut un bărbat, de 23 de ani, care în cursul anului 2021 a pătruns în patru imobile din localitatea Liebling, de unde au sustras mai multe bunuri (unelte şi scule), cauzând un prejudiciu de aproximativ 12.000 de lei. Prejudiciul a fost recuperat parţial.

Bănuiţii au fost reținuţi pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „furt calificat”, fiind introduşi în arest preventiv.

Polițiștii continuă cercetările în vederea documentării întregii activități infracționale a bărbaţilor.

Bandiții și pisica: trupa timișoreană a lansat un nou single care anunță albumul de debut

0

Formația timișoreană The Bandits a lansat un nou single care anunță albumul de debut, piesa „Pisica“ fiind o dedicație pentru toți iubitorii de feline.

„«Pisica» este de fapt un ghid de bună purtare pentru toți bărbații care nu știu ce să mai facă în relația lor cu pisica sau cu femeia iubită. Dacă ascultați versurile și le veți aplica în viața de zi cu zi, veți avea un trai mai bun”, a spus solistul trupei, Răzvan Munteanu.

Muzica și textul aparțin trupei, înregistrarea, mixajul și masterizare au fost realizate de Remus Gașpar (Jimmy), la studioul Music Hub TM, iar videoclipul a fost realizat de Sorin Stroie, chitaristul trupei.

Trupa de rock The Bandits s-a născut în plină pandemie și este alcătuită din Sorin Stroie – chitară, Alexandru Munteanu – tobe, Tibor Aranyi – bass, Francis Mozes – clape și Răzvan Munteanu – voce. Până în prezent bandiții au lansat piesele „Taxe și impozite”, „Era digitală”, „Băiat talentat” (alături de Tase Pârvu), „Țuică de Banat”, „În grădină” și „Revoluția iubirii”, și în curând va lansa albumul de debut.

Amenzi drastice pe șantierele din Timișoara unde polițiștii locali au găsit deșeuri. Ce nereguli au mai fost constatate

0

Polițiștii locali continuă să monitorizeze șantierele din oraș pentru a evita formarea de rampe ilegale de deșeuri.

Astfel, în ultimele zece zile agenții au făcut verificări zilnice, fiind aplicate șase sancțiuni contravenționale cu amenzi totale de 10.000 de lei pentru fapte precum murdărirea căilor publice, neluarea măsurilor de amenajare a rampelor pentru spălarea roților sau depozitarea direct pe trotuar de materiale de construcții.

Totodată, o societate care a deschis un șantier pe strada Grigore Alexandrescu a fost sancționată cu 20.000 de lei pentru gestionarea neconformă a deșeurilor, conform legii.

În total, de la începutul anului, polițiștii locali au aplicat 45 de sancțiuni contravenționale în cazul șantierelor de pe raza orașului, în zone precum Calea Circumvalațiunii, Augustin Coman, Popa Șapcă, Grigore T. Popa, Calea Torontalului, L. Rebreanu, Baader, Daliei, Crăițelor, Oravița, bd. Dâmbovița, Marginii, Constantin Brăiloiu, Anastasie Demian, Avram Imbroane, Memorandului, Eneas, G. Alexandrescu, Dafinului, C. Porumbescu, Vasile Lucaci și Cetății.

Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni. Vremea va fi mai caldă decât normalul perioadei

0

Temperaturile medii vor fi mai mari decât cele normale pentru această perioadă, se arată în prognoza pe patru săptămâni publicată marți de Administrația Națională de Meteorologie.

Săptămâna 21.03.2022 – 28.03.2022

Valorile termice vor fi ușor mai ridicate în nord-estul teritoriului, iar în rest se vor situa în jurul celor specifice pentru această săptămână.

Regimul pluviometric va fi deficitar în toată țara, dar mai ales în zonele montane.

Săptămâna 28.03.2022 – 04.04.2022

Temperatura medie a aerului va avea valori apropiate de cele normale pentru acest interval în regiunile nord-vestice, dar mai ridicate în restul teritoriului.

Regimul pluviometric va fi excedentar în regiunile vestice și nord vestice, dar și deficitar în cele sud-estice, iar în rest va fi apropiat de cel normal pentru acest interval.

Săptămâna 04.04.2022 – 11.04.2022

Mediile valorilor termice se vor situa peste cele specifice acestei săptămâni, în toată țara.

Cantitățile de precipitații estimate pentru această săptămână vor avea o tendință deficitară în regiunile sudice și estice, dar și excedentară în cele nord-vestice, iar în rest vor fi în general
apropiate de cele normale.

Săptămâna 11.04.2022 – 18.04.2022

Valorile termice se vor situa peste cele specifice pentru această săptămână, în toate regiunile. Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor fi în general apropiate de cele normale pentru acest interval.

Timișorenii de la WeAre Creepz au lansat un album cu o serie de remixuri realizate de-a lungul anilor

0

Tiberiu Vasilescu și Mihai Grădină cei doi timișoreni care alcătuiesc proiectul We Are Creepz au lansat albumul Augmented Vol.1 ce cuprinde o serie de remixuri realizate de-a lungul anilor.

Proiectul timișorean a luat naștere cu șapte ani în urmă, iar una din melodiile lor, „Reincarnation”, a fost inclusă în cadrul compilației „Mad-Hop, Vol. 9”, un mixtape editat în Marea Britanie.

„We Are Creepz a fost continuarea proiectului început cu câțiva ani în urmă, și anume postul de radio Groovy Gravy. Începusem amândoi să căutăm multă muzică, să explorăm cât mai multe genuri, să variem DJ set-urile și producțiile și, într-un final, demersurile noastre artistice tot mai asidue s-au contopit, rezultatul fiind unul neconvențional și surprinzător chiar și pentru noi. Posibil să nu existe un mesaj concret al muzicii noastre. E vorba de o stare de spirit și o stare mentală, psihică. Încercăm să evitam etichetele pe cât posibil, după cum zicea și activistul pentru drepturile omului, Jesse Jackson, citat și preluat de Primal Scream («Come Together»): «Today on this program you will hear gospel, and rhythm and blues, and jazz. All those are just labels. We know that music is music». Muzica nu ar trebui să primească etichete, e vibrație“, au transmis membrii We Are Creepz.

Piesele celor doi timișoreni au fost incluse și pe compilațiile editate de casa de discuri Psihodrom Records.