Pagina 17

Timișoara găzduiește a treia etapă a Ligii Cluburilor de Padel. Participă echipe din țară, Serbia și Republica Moldova

0

Timișoara, devenit un centru important al padelului, găzduiește în weekend, între 25 și 27 martie, a treia etapă a Ligii Cluburilor de Padel. Pe Bega sunt așteptate cele mai bune echipe din acest sport din țară, Moldova și Serbia.

Etapa precedentă, de la Zărnești, a opus în ultimul act chiar două echipe din Timișoara. Acum, pe Bega, sunt așteptate peste 20 de echipe. Iar organizatorii anunță cu această ocazie și înființarea Federației Române de Padel.

Meciurile se vor desfășura pe cele trei terenuri de la Padel Center Timișoara, vineri, sâmbătă și duminică, 25-27 martie, începând cu ora 17.00, în prima zi, iar în celelate două, începând cu ora 9.00. Se joacă în sistem eliminatoriu, pe trei niveluri de de performanță, două de profesioniști și unul de amatori. Finalele, pe toate cele trei niveluri, se vor disputa duminică. Baza sportivă timișoreană deține și primul teren omologat Wold Padel Tour, care poartă marca Padel Galis, nr.1 mondial în producerea de terenuri profesioniste de padel.

RĂZBOI ÎN UCRAINA ziua 29 Armata rusă, poziții defensive lângă Kiev UPDATE 7 Biden anunță ripostă în funcție de atacurile rusești

0

UPDATE 7 Joseph Biden, a afirmat joi seară, cu ocazia reuniunilor de la Bruxelles, că Alianţa-Nord-Atlantică rămâne foarte unită în contextul invaziei militare ruse în Ucraina şi a anunţat disponibilitatea Washingtonului de a primi 100.000 de refugiaţi ucraineni.

„Preşedintele rus, Vladimir Putin, miza pe faptul că Alianţa Nord-Atlantică va fi divizată. Dar Alianţa Nord-Atlantică nu a fost niciodată mai unită decât este acum. Putin a primit reacţia exact inversă decât se aştepta, în contextul intervenţiei sale în Ucraina”, a declarat Joseph Biden, la Bruxelles, unde a participat la reuniunile Alianţei Nord-Atlantice, Grupului G7 şi Uniunii Europene.

Joseph Biden a anunţat, potrivit CNN, că Statele Unite intenţionează să accepte 100.000 de refugiaţi ucraineni şi a anunţat asistenţă suplimentară pentru Administraţia de la Kiev. „Statele Unite au asumat angajamentul de a furniza Ucrainei echipamente militare în valoare de două miliarde de dolari de când am devenit eu preşedinte. Sisteme antiaeriene, sisteme antitanc, muniţie şi armament sunt transferate în Ucraina. Iar astăzi anunţ că Statele Unite sunt pregătite să ofere asistenţă umanitară suplimentară în valoare de un miliard de dolari, pentru ajutarea milioanelor de ucraineni afectaţi de război”, a precizat Biden.

Liderul de la Casa Albă a avertizat că Statele Unite vor reacţiona dacă armata rusă va utiliza arme de distrugere în masă în Ucraina, subliniind însă că riposta va fi în funcţie de situaţie. Întrebat de un jurnalist de la agenţia Associated Press despre avertismentele Washingtonului privind intenţia armatei ruse de a utiliza arme chimice în Ucraina şi dacă într-adevăr există acest risc, Joseph Biden a răspuns că nu poate furniza detalii despre rapoartele serviciilor de informaţii. „Dar vom reacţiona dacă vor fi folosite astfel de arme. Caracterul reacţiei noastre va depinde de caracterul utilizării”, a atras atenţia preşedintele SUA.

Joseph Biden a admis că sancţiunile impuse Rusiei afectează numeroase state europene, averizând că a discutat cu partenerii despre riscul unei crize alimentare. „Aceste riscuri sunt reale. Preţul sancţiunilor nu este suportat doar de Rusia, este suportat de numeroase alte ţări, inclusiv ţări europene şi ţara noastră. Am avut o amplă discuţie în G7. Statele Unite, care au un volum semnificativ, fiind al treilea cel mai mare producător de grâu din lume, precum şi Canada, un producător major, am discutat despre modalităţi de suplimentare şi de distribuire mai rapidă a alimentelor”, a explicat Biden.

Preşedintele SUA s-a declarat favorabil excluderii Rusiei din Grupul naţiunilor dezvoltate şi emergente (G20). „Răspunsul meu este da. Depinde de G20. S-a discutat astăzi, am propus posibilitatea ca, dacă acest lucru nu poate fi făcut, dacă nu acceptă Indonezia şi alte ţări, atunci, în opinia mea, ar trebui să cerem să participe şi Ucraina la reuniunile G20, ca observator”, a spus Biden.

Anterior, preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a propus, cu ocazia reuniunii Consiliului European, elaborarea unui plan de securitate alimentară, în contextul riscurilor diminuării producţiei de cereale din cauza războiului dintre Rusia şi Ucraina. „În calitatea Franţei de Preşedinte al Consiliului Uniunii Europene şi în relaţie directă cu Uniunea Africană, vreau să lansez iniţiativa «Ferma», pentru atenuarea efectelor acestei crize. Este vorba despre o iniţiativă de solidaritate alimentară”, a declarat Emmanuel Macron imediat după summitul Grupului G7 şi în contextul începerii reuniunii Consiliului European, la Bruxelles. Preşedintele Franţei propune, conform cotidianului Le Figaro, elaborarea unui plan de urgenţă alimentară, prin suplimentarea stocurilor de cereale şi creşterea producţiei. Ucraina şi Rusia sunt producători de cereale, dar activităţile agricole în Ucraina sunt afectate de război, iar cele din Rusia de sancţiunile internaţionale masive.

(sursa: Mediafax)

UPDATE 6 Alianţa Nord-Atlantică cere Chinei să evite oferirea de susţinere militară sau economică Rusiei în contextul invaziei în Ucraina, a declarat secretarul general NATO, Jens Stoltenberg, la finalul summitului de la Bruxelles.

„Astăzi, liderii statelor NATO au cerut Chinei să se abţină să susţină eforturile de război ale Rusiei. China nu trebuie să ofere susţinere economică sau militară pentru invazia rusă. În schimb, Beijingul ar trebui să îşi folosească influenţa semnificativă asupra Rusiei, pentru a promova o soluţionare imediată pe cale paşnică”, a declarat Jens Stoltenberg, potrivit MEDIAFAX, în conferinţa de presă organizată la sediul NATO din Bruxelles.

„Mesajul nostru adresat Chinei este că trebuie să fie alături de restul lumii. Trebuie să condamne războiul brutal împotriva Ucrainei, să nu susţină Rusia nici prin mijloace economice, nici la nivel militar”, a insistat secretarul general NATO.

China, care are relaţii bune cu Rusia, a evitat să condamne direct invazia militară rusă în Ucraina, dar a pledat în mai multe rânduri pentru respectarea suveranităţii naţiunilor şi a cerut Moscovei să găsească o soluţie diplomatică. Conform unor oficiali de la Washington, Beijingul analizează posibilitatea de a oferi asistenţă militară Rusiei. China nu a confirmat, dar nici nu a infirmat aceste informaţii. În schimb, Rusia a anunţat că nu a cerut asistenţă militară din partea Chinei.

Administraţia SUA nu a obervat acţiuni ale Chinei privind furnizarea de armament Rusiei de la conversaţia preşedinţilor Joseph Biden şi Xi Jinping, a declarat marţi seară Jake Sullivan, consilierul prezidenţial american pentru Siguranţă Naţională.

UPDATE 5 NATO a aprobat Grupul de luptă care va fi poziționat în România, spune Klaus Iohannis. El afirmă că este „foarte bucuros că s-a decis atât de repede”.

„Avem deja acum, înainte să începem summitul, o veste foarte bună. Probabil ați aflat, conform declarației Secretarului General Jens Stoltenberg, deja NATO a aprobat Grupul de luptă care va fi poziționat în România. Este acel grup de luptă pe care l-am solicitat”, a declarat Klaus Iohannis înaintea reuniunii extraordinare a șefilor de stat și de guvern din țările membre NATO.

El spune că a sperat să se realizeze repede „și s-a realizat”. „Este acel grup de luptă pentru care Franța va fi națiune-cadru. Sigur, urmează încă negocieri în cadrul NATO pentru a vedea cine mai trimite trupe în acest grup de luptă, dar sunt foarte bucuros că s-a decis atât de repede”, conchide șeful statului.

Franţa a decis trimiterea a 500 de militari în România, în cadrul unei misiuni a Alianţei Nord-Atlantice, în contextul acţiunilor de consolidare a apărării flancului estic al NATO.

UPDATE 4 Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a avertizat joi că un atac chimic al Rusiei în Ucraina „ar schimba enorm natura” conflictului şi ar putea afecta ţări aliate vecine, relatează EFE, care remarcă faptul că şeful Alianţei Nord-Atlantice nu a dorit să speculeze dacă o astfel de situaţie ar motiva o reacţie de apărare a alianţei.

„Nu voi specula dincolo de faptul că NATO este mereu dispusă să apere, să protejeze şi să reacţioneze la orice fel de tip de atac împotriva unei ţări aliate”, a declarat Stoltenberg pentru presă, la sosirea sa la summitul extraordinar NATO la care liderii alianţei vor discuta criza din Ucraina.

UPDATE 3 Marina ucrainează raportează că o navă folosită de pentru desant a flotilei ruse din Marea Neagră a fost distrusă în portul Berdyansk, conform Nexta. Alte două nave ar fi fost avariate.

UPDATE 2  Portul Berdyansk, un oraș din regiunea Zaporojie din sud-estul Ucrainei, ar fi fost incendiat, potrivit presei locale ucrainene.

Nexta anunță că, cel mai probabil, ocupanții ruși au aruncat în aer rezervoare de combustibil.

„Ni se spune că nave rusești au lovit portul Berdyansk. Așteptăm confirmarea oficială sau infirmarea”, spun cei de la Nexta.

Potrivit lui Michael Horowitz, analist geopolitic și de securitate la institutul Le Beck, Rusia a început recent să folosească portul Berdyansk pentru a descărca echipament militar.

UPDATE 1 Rusia își păstrează dreptul de a folosi arme nucleare dacă țara este „provocată” de NATO, spune adjunctul ambasadorului Rusiei la ONU, Dmitri Polianski.

Dmitri Polianski, unul dintre cei mai importanți diplomați ai Rusiei în Statele Unite, a vorbit cu Sky News după ce purtătorul de cuvânt al lui Vladimir Putin a declarat că șeful său ar putea apăsa butonul nuclear dacă țara simte că se confruntă cu o amenințare „existențială”.

„Dacă Rusia este provocată de NATO, dacă Rusia este atacată de NATO, de ce nu? Suntem o putere nucleară. Nu cred că este un lucru corect să spun asta, dar nu este un lucru corect să amenințați Rusia și să încercați să interveniți. Deci, atunci când aveți de-a face cu o putere nucleară, desigur, trebuie să calculezi toate rezultatele posibile ale comportamentului tău”, a afirmat Dmitri Polianski la Sky News.

Acesta a respins declarația americanilor potrivit cărora membrii forțelor armate rusești se fac vinovați de crime de război în Ucraina.

„Nu cred că noi comitem crime de război în Ucraina. Bineînțeles, nu depinde de mine să evaluez. Eu nu sunt acolo. Dumneavoastră nu sunteți acolo. Vă uitați la videoclipuri, vă uitați la multe dintre videoclipurile care sunt considerate știri false. Voi credeți un lucru, eu cred altceva”, a declarat Dmitri Polianski.

Știrea inițială

Armata rusă s-a retras la peste 30 km est de Kiev în ultimele 24 de ore şi a început să stabilească poziţii defensive pe mai multe fronturi din Ucraina, a declarat miercuri un înalt oficial al Pentagonului, transmite AFP.

„Ucrainenii au reuşit să-i respingă pe ruşi la 55 km la est şi nord-est de Kiev”, a declarat presei sub protecţia anonimatului înaltul oficial american, în timp ce Pentagonul estima marţi că forţele ruse se aflau la 15 până la 20 km de centrul capitalei ucrainene.

„Începem să constatăm că se retrag şi că stabilesc poziţii defensive”, a adăugat el.”Nu înseamnă că nu avansează, ci că nu încearcă să avanseze. Ocupă poziţii defensive”.

De asemenea, forţele ruse rămân blocate la zece km de centrul oraşului Cernihov, la nord-est de Kiev, potrivit estimărilor Pentagonului. În această zonă, „cedează teren, se mişcă în direcţia opusă, dar nu cu mult”, a menţionat el.

În Harkov, unde luptele rămân intense, forţele ruse se află încă la 15 până la 20 de km de centrul oraşului şi se confruntă cu o rezistenţă „foarte fermă” din partea ucrainenilor.

Potrivit oficialului Departamentului american al apărării, armata rusă pare să acorde prioritate acum regiunilor separatiste pro-ruse Lugansk şi Doneţk.”Pun mult mai multă energie în regiunea Lugansk/Doneţk şi mai ales în jurul Lugansk-ului”.

„Credem că încearcă să imobilizeze forţele ucrainene” care au fost desfăşurate din 2014 de-a lungul liniei frontului cu zonele separatiste „pentru ca acestea să nu poată fi folosite în altă parte”, a spus el.

În sud, Pentagonul notează că marina rusă foloseşte pentru realimentare portul Berdiansk de la Marea Azov. Berdiansk este unul din puţinele oraşe unde forţele ruse au reuşit să preia controlul, în a 28-a zi a ofensivei lor.

Pentagonul nu vede nicio schimbare a situaţiei din jurul oraşului Odesa. Dacă la începutul acestei săptămâni s-au tras mai multe rachete în direcţia oraşului de pe nave ruseşti, acest lucru nu s-a mai produs marţi sau miercuri, a spus oficialul american

Autoritatea de reglementare a mass-media din Rusia Roskomnadzor a restricţionat miercuri accesul la serviciul online News.Google, acuzat că oferă acces la informaţii false despre ofensiva Rusiei în Ucraina, au informat miercuri agenţiile de presă ruse, transmite AFP.

Decizia a fost luată la solicitarea parchetului general al Rusiei, potrivit unui comunicat de presă al Roskomnadzor. Acest serviciu de ştiri online „a oferit acces la multe publicaţii şi materiale care conţin informaţii false (…) despre desfăşurarea operaţiunii militare speciale pe teritoriul ucrainean”, se arată în comunicat.

Consiliul de administraţie al grupului auto Renault a anunţat, miercuri seară, decizia suspendării activităţilor industriale în Rusia, în contextul acţiunilor internaţionale de sancţionare din cauza intervenţiei militare în Ucraina.

„Activităţile uzinei Renault din Moscova sunt suspendate începând de astăzi”, a anunţat producătorul de automobile miercuri seară, după o reuniune a Consiliului de administraţie.

În plus, grupul Renault anunţă că evaluează „opţiunile posibile” referitoare la participaţia deţinută în compania rusă AVTOVAZ. „Grupul Renault evaluează opţiunile posibile referitoare la participaţia sa în AVTOGAZ, acţionând în mod responsabil în raport cu cei 45.000 de angajaţi din Rusia. Grupul Renault reaminteşte că aplică deja măsurile necesare pentru respectarea sancţiunilor internaţionale”, precizează compania, într-un comunicat postat pe site-ul oficial din Franţa.

Grupul Renault deţine o participaţie de 69% în compania rusă AVTOGAZ, conform cotidianului Le Monde şi postului France24.

Anterior, ministrul ucrainean de Externe, Dmytro Kuleba, ceruse „boicotarea” companiei Renault din cauza refuzului de a se retrage din Rusia.

Steaua, bătută de alb-violeţi pe toate „fronturile”. SCM Timişoara a ajuns la şapte succese consecutive în Liga Naţională

0
Foto: Leii din Banat – Baschet SCM OHMA Timişoara / Facebook

„Leii” sunt de neoprit în martie. SCM OHMA Timişoara a obţinut azi o nouă victorie, a şaptea la rând, pe terenul Stelei Bucureşti, scor 79-74. Echipele clubului roş-albastru s-au obşinuit în ultimul timp cu eşecuri în partidele cu bănăţenii.

După victoria de la handbal, de mai devreme, a venit rândul jucătorilor pregătiţi de Dragan Petricevic să se bucure de o victorie cu „militarii”. Un obicei pe care-l putem extinde şi la fotbal, acolo unde în toamnă CSA-ul a plecat înfrânt din duelul cu Politehnica pe „Marele oval”.

Primul sfert a fost şi cel mai bun al oaspeţilor, câştigători cu 19-11. Apoi SCM-ul a avut dublul punctelor Stelei 32-16, dar bucureştenii au început rapid o luptă de revenire. A doua parte a întâlnirii s-a reluat de la 44-37. Avantaj care a scăzut la doar trei puncte înaintea ultimei pătrimi. Cu toate că steliştii s-au apropiat des la doar o posesie şi chiar la doar un punct, triţele au fost o altă armă care a funcţionat când a trebuit pentru alb-violeţi. Iar Mirkovic şi Olah s-au numărat printre autori. Pentru ca Gajic să cam pună capăt speranţelor amfitrionilor la revenire când mai era puţin sub un minut de jucat.

Azi a fost un tur de forţă şi pentru Alex Olah, coşgheterul neaşteptat al întâlnirii, cu 23 de puncte. Ceilalţi realizatori ai „leilor” au fost: Gajic 11 pt., Mocriţchi 2, Talton II 13, Strong 15, Lilov 6, Mirkovic 7 şi Lazar 2. De partea cealaltă, Carter II (19 pt.) a fost principalul realizator al gazdelor.

„Leii” au acum 14 victorii şi opt eşecuri în LNB. Duminică, 27 martie, de la ora 18.30, SCM OHMA Timişoara încearcă succesul cu numărul opt la rând când primeşte replica Galaţiului în sala „Constantin Jude”.

CFR Timişoara a început play-off-ul Ligii I la futsal cu un eşec. „Leoparzii”, învinşi de Ciorăşti la Focşani

0
Foto: CFR Timişoara – arhivă

CFR Timişoara a început cu stângul ultima fază a sezonului. De obicei victime ale „leoparzilor”, vrâncenii de la Sportul Ciorăşti s-au impus în această seară cu 3-1 în prima manşă a play-off-ului pentru un loc în semifinalele naţionale.

Crăciun a marcat rapid primul gol pentru gazde. Oliveira a egalat în minutul 6 pentru timişoreni şi a stabilit totodată scorul la pauză al unei partide altfel antrenante.

La reluare însă tot amfitrionii au lovit primii, prin acelaşi Crăciun (min. 27), fază la Lungu nu a putut bloca aşa cum trebuie balonul şutat. Iar peste alte patru minute defensiva bănăţeană a fost întinsă de o acţiune colectivă finalizată de Arama. Pentru CFR au jucat: Lungu – Ilaş, Fernandes, Oliveira, R. Lupu, Trifa, Milovac.

A doua manşă dintre cele două e programată luni, 28 martie, de la ora 18.00, la Timişoara, în sala „Constantin Jude”. Iar dacă va fi nevoie de meciul 3, acesta se va desfăşura în aceeaşi locaţie, a doua zi şi de la aceeaşi oră.

O altă mică surpriză s-a înregistrat şi în celălalt „sfert”: Luceafărul Buzău. FK Odorheiu Secuiesc, scor 8-5. Autobergamo Deva şi United Galaţi s-au calificat direct în semifinalele naţionale.

Timişoara a câştigat primul duel al serii cu Steaua. SCM Politehnica, victorie mare, la propriu şi figurat

0
Foto: SCM Politehnica (arhivă)

SCM Politehnica a reuşit surpriza, mai ales dacă ţinem cont de clasamentul de la care s-a reluat Liga Zimbrilor. Handbaliştii alb-violeţi au trecut însă clar pe parchet de a treia clasată CSA Steaua, scor 34-26, în sala „Constantin Jude”!

În formulă aproape completă după pauza din campionat, alb-violeţii au zburdat cu o fruntaşă. Marius Sadoveac a revenit şi el în rol de golgheter al Politehnicii, care a avut cinci goluri avantaj la pauză! Steliştii s-au apropait la doar două goluri prin reuşita lui Mihalcea (33), dar nu au reuşit revenirea. Mai mult diferenţa s-a mărit, ajungând chiar la zece goluri, mai întâi după ce Trif a marcat.

SCM Poli a acumulat 16 puncte prin acest succes oarecum nesperat, rămâne doar pe 12, dar s-a apropiat la un punct de următoarea clasată, CSM Bacău. Pentru alb-violeţi urmează un nou meci greu acasă, cu Minaur Baia Mare, sâmbătă, de la ora 11.00.

SCM Politehnica (marcatori): Sadoveac 10 goluri, Cîmpan 5, S. Ignat 4, Cristescu 4, Csog 4, Păiuş 2, Trif 2, Cîtu 1, Bordeanu 1, Fenici 1.

În altă ordine de idei, de la ora 20.30 (Digi Sport 3) e programat un alt duel Timişoara – Steaua. De această dată la Bucureşti şi la baschet masculin, unde SCM OHMA încearcă să lege al şaptelea succes la rând în campionat!

„La marginea lumii”, expoziția care marchează debutul unui nou proiect marca Art Encounters

0

Fundația Art Encounters  deschide joi, 24 martie, la sediul de pe bdul Take Ionescu nr. 46 C (mansarda casei ISHO), expoziția „La marginea lumii / At the edge of the world”, care marchează începutul unui nou proiect, intitulat „ART-UP”, axat pe noi producții de artă, pe susținerea cercetării artistice și pe sprijinirea colaborărilor internaționale și a dezvoltării scenei culturale din România.

Expoziția „La marginea lumii” facilitează întâlniri creative unice, aducând împreună artiști din generații apropiate din România și din spațiul european. Ea include lucrări create de Andrei Arion, Csilla Bartus, Dan Beudean, Ole Blank, Floriama Cândea, Eduard Constantin, Norbert Filep, Camilia Filipov, Lucia Ghegu, Alexandra Mereuți & Sebastian Danciu, Alexandra Satmari și Lucía Simón Medina. Evenimentul este curatoriat de Diana Marincu, directorul artistic al fundației, și de renumitul artist Ciprian Mureșan.

Expoziția va fi deschisă până la sfârșitul lunii mai iar orarul de vizitare este de luni până vineri, între orele 12:00 și 17:00.

Se apropie demararea unor noi lucrări majore în zona Buziașului din Timișoara. Cum va fi restricționată circulația

0

Abia scăpați de șantierul șoselei spre Moșnița, timișorenii din sud-estul orașului trebuie să se pregătească de noi lucrări de infrastructură. Primăria a anunțat, miercuri, demararea a două proiecte de anvergură pe strada Stan Vidrighin.

Primul proiect constă în reabilitarea rețelei de apă-canalizare, realizată prin fonduri europene atrase de Aquatim. Infrastructura de bază a orașului trebuie să fie pusă la punct, a transmis municipalitatea, iar acest proiect include 66 de kilometri de rețea, care asigură transportul apei potabile și a sistemului de canalizare din zona Stan Vidrighin de la AEM.

Al doilea proiect se referă la reabilitarea liniei de tramvai și a tramei stradale de pe Stan Vidrighin. Lucrările se află acum la ultimul pas înainte de demararea execuției. Proiectul are autorizație de construire eliberată, iar comisia de circulație a eliberat avizul pentru restricționarea circulației pe bulevard.

Primul sector restricționat, conform avizului, este pe sensul vestic de drum, dinspre dr. Podeanu spre sensul giratoriu de la AEM. Sensul opus de drum va fi deschis, astfel încât să se poată circula din ambele direcții. Perioada acestei restricționări este de șapte luni. În perioada lucrărilor se va putea circula pe câte o bandă pe sens, așa cum se circulă pe bulevardul Cetății. Ziua exactă pentru începerea lucrărilor va fi comunicată până la finalul săptămânii viitoare.

Etapizarea închiderilor este următoarea:

–       Etapa I – 7 luni – sensul de mers de la str. Podeanu până la sensul giratoriu P-ța Gh. Domășneanu

–       Etapa II – 4 luni – sensul de mers de la bd. 1 Decembrie 1918 până la sensul giratoriu P-ța Gh. Domășneanu

–       Etapa III – 7 luni – sensul de mers de la sensul giratoriu P-ța Gh. Domășneanu până la str. Batania cu trecere pe sensul opus până la blvd. 1 Decembrie 1918

–       Etapa IV – 4 luni – sensul de mers de la sensul giratoriu P-ța Gh. Domășneanu până la blvd. 1 Decembrie 1918

–       Etapa V – 4-8 luni (împărțită în trei faze) – se finalizează intervenția pe sectorul cuprins de la str. Batania până la blvd. 1 Decembrie 1918

Valoarea investiției este de aproximativ 83 de milioane de lei (TVA inclus), iar termenul de execuție este de 30 de luni.

Michelin, furnizor exclusiv de pneuri pentru MotoGP până în 2026

0

În calitate de furnizor unic al clasei regină a Campionatului Mondial de MotoGP, Michelin prezintă o gamă simplificată de pneuri și o serie de produse noi pentru cele 21 de Mari Premii din acest sezon.

Michelin este pregătită pentru sezonul 2022 al MotoGP, care a debutat la începutul lunii martie pe circuitul Losail din Qatar. Brandul de anvelope a redus numărul total de specificații disponibile pentru concurenți. Echipele vor avea acum acces la 30 de specificații diferite de pneuri pe parcursul sezonului, față de 41 în 2021, ceea ce va reduce cantitatea de materii prime utilizate în producția de pneuri, precum și resursele utilizate pentru depozitare și reciclare după utilizare, făcând gestionarea pneurilor mai eficientă și mai ecologică.

De asemenea, pentru acest an, Dorna, organizatorul campionatului, a redus numărul de pneuri de uscat disponibile pentru fiecare pilot la fiecare Mare Premiu de la 30 la 28 (cu două pneuri spate mai puțin). Numărul maxim de pneuri care vor fi folosite pe parcursul fiecărei curse va fi de 22.

Michelin MotoGP 2

Sezonul 2022 al MotoGP va cuprinde 21 de Mari Premii, inclusiv două noutăți importante: KymiRing din Finlanda și Mandalika Circuit din Indonezia. Pentru producătorul de anvelope, călătoriile pe circuite noi reprezintă o provocare majoră, deoarece este o călătorie „în necunoscut”. O serie de teste au fost pregătite pe aceste circuite pentru a face cea mai bună selecție posibilă de pneuri pentru curse și pentru a permite echipelor și piloților să se pregătească pentru aceste două Mari Premii.

Anvelope Michelin Emag, vezi ofertele.

Michelin va rămâne furnizorul exclusiv de pneuri pentru MotoGP până în 2026, ceea ce îi va permite mărcii să dezvolte noi compoziții pentru anii următori. În 2022, Michelin va lucra la dezvoltarea unei noi structuri de carcasă pentru anvelopa spate, cu scopul de a o introduce în 2023. Un nou pneu față va începe, de asemenea, să fie testat mai târziu în cursul anului, în vederea introducerii acestuia în sesiunile de teste oficiale din 2023 și în competiție un sezon mai târziu.

Marca va transporta un total de 1.200 de anvelope la fiecare cursă. La fiecare Mare Premiu, piloții vor avea la dispoziție 28 de pneuri de uscat (15 față și 13 spate), din care pot folosi maximum 10 pneuri față și 12 spate. Aceștia pot alege cinci pneuri față din fiecare specificație (soft, medium și hard), în timp ce pneurile spate trebuie să fie șase soft, patru medium și trei hard. În ceea ce privește compozițiile de ploaie, Michelin pune la dispoziția fiecărui pilot 15 pneuri de ploaie în două specificații diferite (soft și medium) pentru întregul weekend. Piloții pot folosi până la șase pneuri față și șapte spate, deși există mai multe excepții, în funcție de sesiunile de teste și de curse care au fost declarate „umede”.

MotoE: un campionat și mai durabil

Cel de-al treilea sezon al Cupei Mondiale FIM MotoE va începe la începutul lunii mai pe circuitul de la Jerez-Ángel Nieto. Înainte de aceasta, pe același circuit vor avea loc două runde de teste de pre-sezon, între 7 și 9 martie și apoi între 11 și 13 aprilie.

Anvelope vezi pe Emag gama completa de cauciucuri!

Michelin, furnizorul oficial de anvelope pentru categoria de motociclete 100% electrice încă de la crearea acesteia în 2019, a îmbunătățit constant dezvoltarea compușilor săi an de an, cu scopul de a crește cantitatea de materiale reciclate și de origine naturală utilizate în producția lor. În 2021, proporția de materiale durabile utilizate a fost de 30% pentru pneurile față și 40% pentru pneurile spate. În perspectiva anului 2022, marca a lucrat pentru a crește această cifră în noile pneuri care vor fi testate la Jerez în zilele următoare.

Michelin este implicată încă din 1973 în susținerea sporturilor cu motor. A început cu WRC, apoi, din 1977, s-a alăturat Formulei 1, iar, din 1984, producătorul de anvelope e prezent și în Moto GP.

A fost reluată spălarea străzilor la Timișoara

0

Primăria Timișoara, prin Serviciul Managementul Deșeurilor și Salubritate, a reluat programul de spălare a străzilor.

Lucrările au scopul de a reduce cantitatea de praf de pe carosabil și, implicit, din aer.

„Așa cum am spus, încă de la aprobarea bugetului local pe anul acesta, investim mai mult în curățenia orașului. Sunt mai multe măsuri pe care le derulăm concomitent: intensificarea programului de salubrizare stradală cu echipe de la penitenciar, controale la șantierele din oraș pentru a stopa împrăștierea noroiului de pe roțile mașinilor în tot orașul, depistarea și eliminarea gropilor clandestine de gunoi și amendarea celor care nu respectă legislația în domeniu. În curând, vom amplasa 500 de coșuri noi de gunoi în oraș. După ce vreme de mai bine de o lună, echipele mixte de la firma de salubrizare și de la penitenciar au ras tone de noroi de pe străzi, astăzi, am trecut la următoarea etapă, cea de spălare mecanizată a străzilor”, a precizat, miercuri, primarul Dominic Fritz.

Primele lucrări de spălare mecanizată cu utilajele din dotarea Brantner sunt în desfășurare pe 41 de artere importante din Timișoara.

Primele utilaje au fost scoase, marți, în teren pentru probe, iar miercuri au început acțiunile propriu-zise.

Străzile pe care se intervine sunt cu două benzi pe sens, majoritatea dintre ele fără locuri de parcare adiacente carosabilului. Aici s-a intervenit deja cu lucrări prealabile necesare: curățarea marginii carosabilului și rigolelor prin răzuirea stratului de praf întărit și măturat mecanizat.

Străzile care sunt spălate pe parcursul zilei de miercuri sunt: Martirilor, Dr. Iosif Bulbuca, Stan Vidrighin, Bd. Sudului, Bd. Liviu Rebreanu, Calea Șagului, Bd. 16 Decembrie 1989, Bd. Vasile Pârvan, Str. Cluj, Str. Arieș, F.C. Ripensia, Martir Surorile Caceu, Bd. Mihai Viteazul, Bd. General I.Dragalina,  Spl. Tudor Vladimirescu, Bd. Michelangelo, Str. 20 Decembrie, I.C. Brătianu, Gh. Dima, Paris, Oituz, Bd. Regele Ferdinand I, Bd. Republicii, Str. Sf. Ioan, Hector, Bd. Take Ionescu, Str. Popa Șapcă, Bd. Antenei, Calea Sever Bocu, Str. Divizia 9 Cavalerie, Aristide Demetriade, Gh. Adam, Amurgului, Calea Aradului, Al. I. Cuza, Str. Gh. Lazăr, Calea Circumvalațiunii, Torontalului, Str. Miresei și Martin Luther.

Intervențiile următoare vor avea loc pe străzi de dimensiuni mai reduse. Pentru această etapă, responsabilii Brantner și ai Poliției Locale Timișoara se coordonează, începând de astăzi, pentru organizarea și eliberarea locurilor de parcare pe tronsoanele și în intervalele orare în care vor avea loc acțiunile de curățare și spălare a străzilor.

Urmăriți graficele de lucrări următoare. Aceste vor fi comunicate în timp util pe www.primariatm.ro.

 

 

 

Timișul, reprezentat la un târg international de turism din Belgrad

0

Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului în județul Timiș va participa între 24 și 27 martie la târgul de turism Sajam Turisma din Belgrad, unde va promova cele mai importante destinații din județ.

„Discover Timiș” este laitmotivul activităților de promovare din stand și – alături de materialele tipărite în limba sârbă precum programul evenimentelor de cultură gastronomică Banat Brunch 2022 –  Asociația de Turism Timiș va oferi celor interesați de județul Timiș o serie de informații privind posibilități de petrecere a timpului liber  în afara Timișoarei: trasee de cicloturism, plimbări cu catamaranul pe lacul Surduc, drumeții sau experiențe precum Mic dejun la Margina. Sub tema promovării din acest an – „De la turism în oraș, la un turism al experiențelor în județ: Discover Timiș” – asociația își propune să ofere vizitatorilor din țara vecină motive pentru a-și prelungi șederea în județ, de a crește numărul nopților de cazare pentru a vizita satele din Banatul românesc și de a experimenta tot ceea ce oferă ele și nu numai.

În premieră, Asociația de Turism Timiș va face și o campanie de promovare turistică în Republica Serbia prin intermediul materialelor de tip outdoor, un banner de 8/3m  fiind amplasat  timp de o lună în Capitala Serbiei.

Alături de acestea, la târgul de turism, APDT Timiș va organiza sâmbătă, 26 martie, o sesiune de prezentare a destinației în cadrul căreia agențiile de turism din Republica Serbia vor putea participa la o degustare de vinuri din podgoriile timișene și se vor putea delecta cu produse gastronomice tradiționale pregătite de tanti Emilia Popa de la Margina.

La desk-ul Asociației de Turism Timiș, cei interesați vor avea la dispoziție ochelari VR pentru a putea descoperi județul prin intermediul tururilor virtuale – Jimbolia, orașul celor șase muzee, Turul Bisericilor de lemn și Frumuseți naturale în Țara Făgetului, și vor primi informații despre evenimentele culturale din județ și cele referitoare la anul 2023, când Timișoara va fi Capitală Europeană a Culturii.

De asemenea, Turism Timiș va mai oferi informații despre zborurile internaționale operate pe Aeroportul Internațional Timișoara, despre ștrandurile termale din județ și alte experiențe menite să îi atragă și rețină pe vizitatorii sârbi ai orașului Timișoara.

Incendiul din Kuncz are urmări dramatice. Mai multe persoane au rămas pe drumuri, printre care și doi copii cu handicap grav

1

Incendiul izbucnit, marți, în cartierul Kuncz din Timișoara a lăsat fără casă 18 persoane, printre care nouă copii. Doi au handicap grav. Acoperișurile a două imobile alăturate au fost cuprinse de flăcări.

Potrivit reprezentanților ISU Timiș, cauza incendiului este „coș de fum amplasat necorespunzător sau coș de fum neprotejat”.

Echipa Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara (DAS) a intervenit la fața locului, contactată fiind de unul dintre locatari, beneficiar al serviciilor sociale oferite de Primăria Timișoara.

Flăcările, care au mistuit toate bunurile celor două familii, i-au lăsat sub cerul liber. Echipa DAS prezentă la fața locului a încercat să identifice imediat nevoile legate de cazarea persoanelor, acestea alegând să locuiască momentan la vecini.

La prima oră a dimineții, angajații DAS au mers din nou pe strada Zefirului, la cele două adrese, unde oamenii au început să adune ceea ce a mai rămas din cele două imobile.

Din Campania de donații „Tu poți renunța?” cele două familii au primit, miercuri, câteva saltele, alimente, lenjerii, prosoape, scutece și haine.

„Facem apel la bunăvoința timișorenilor care doresc să ajute acești oameni, rămași practic sub cerul liber, cu eventuale materiale de construcții, rămase poate în urma amenajărilor personale (grinzi, lăteți, căpriori, tablă, BCA, ciment, uși, geamuri, faianță etc.), mobilier, lenjerii, saltele, alimente, produse de igienă să contacteze Direcția de Asistență Socială la numărul de telefon 0356.416.050, persoană de contact Corina Eva”, au transmis, miercuri, reprezentanții instituției.

Campania de donații „Tu poți renunța” a intrat în cel de-al patrulea an de existență și duce mai departe gestul plin de omenie a sute de timișoreni.

Sondaj Avangarde: 8% dintre români consideră că Rusia va ataca și România

0

Grupul de Studii Socio-Comportamentale Avangarde a făcut publice rezultatele unui sondaj de opinie „despre război și patriotism”, cu întrebări legate în principal de războiul din Ucraina.

Astfel, majoritatea românilor (68%) consideră că agresiunea militară a Rusiei în Ucraina nu este justificată, în timp ce 8% sunt de acord cu invazia (22% au răspuns că nu pot aprecia, în timp ce 2% nu au dorit să răspundă la această întrebare). Tot 8% dintre români sunt de părere că Rusia ar urma să atace și România.

La întrebarea „După părerea dumneavoastră cine va câștiga războiul dintre Rusia și Ucraina?”, 34% văd conflictul încheiat cu o victorie a Rusiei, 18% văd Ucraina victorioasă, în timp ce 48% au răspuns „nu pot aprecia”.

O majoritate covârșitoare, 71% dintre respondenți, este de părere că Rusia a comis crime împotriva populației civile în Ucraina, tendință reflectată și în răspunsurile la întrebarea „Ce părere aveți despre Rusia”, unde 53% au răspuns că au o părere proastă, iar 28% foarte proastă.

La întrebarea „Ținând cont de evenimentele de la granița României țara noastră ar trebui să se unească cu Republica Moldova?”, doar 11% dintre respondenți au răspuns „da”, în timp ce 33% au răspuns „nu”, iar 42% consideră că nu este momentul potrivit.

30% dintre intervievați consideră că românii aflați în țară s-ar înrola în armată dacă s-ar declanșa un război pe teritoriul României, însă doar 18% dintre intervievați consideră că românii din diaspora s-ar înrola în cazul unui asemenea scenariu. Pe aceeași linie, 30% dintre cei chestionați ar fi de acord cu reintroducerea serviciului militar obligatoriu în România, dar în același timp 26% ar părăsi țara în cazul declanșării unui război pe teritoriul României.

Relevante au fost și răspunsurile la întrebarea deschisă „Care este politicianul român în care aveți cea mai mare încredere că ar putea gestiona situația din România ca urmare a războiului din Ucraina?”. Astfel, 41% dintre cei care au răspuns acestui sondaj consideră că niciun politician român nu poate gestiona corespunzător această situație, în timp ce 8% îi dau credit actualului premier, iar tot 8% l-ar vedea drept un politician capabil într-o astfel de situație pe Mircea Geoană. Alte nume înaintate de repsondenți au fost Marcel Ciolacu (1,5%) sau Klaus Iohannis (1%).

Sociologul Vladimir Ionaș, din cadrul Grupului de Studii Socio-Comportamentale Avangarde, a vorbit pentru PRESSALERT.ro despre cele mai importante rezultate din acest sondaj și despre tendințele pentru următoarea perioadă.

„Cu toate că în ultima perioadă informațiile care apar în media arată o înfrângere rușinoasă a Federației Ruse, mai mulți români consideră că acest război va fi câștigat de Rusia. Ceea ce arată fie că oamenii nu au neapărat încredere în informațiile care apar în spațiul public, fie imaginea creata în ultimii 20 de ani asupra puterii Federației Ruse este mai puternică decât relatările din aceste zile despre ce se întâmplă pe frontul de luptă. De asemenea, mi se pare extrem de interesant faptul că peste 60% dintre români nu consideră posibil un atac al Federației Ruse asupra României! Este un procent important, care cumva răspunde și la întrebarea de ce avem procente atât de mici în rândul celor care declară că ar lupta să își apere țara. Este mai degrabă vorba despre o «relaxare». Oamenii nu percep ca fiind posibil un război pe teritoriul României si atunci nu înțeleg nevoia de a apăra țara”, a declarat sociologul Vladimir Ionaș, din cadrul Grupului de Studii Socio-Comportamentale Avangarde.

Sondajul s-a desfășurat telefonic între 20 și 22 martie, pe un eșantion de 701 subiecți din populaţia adultă neinstituţionalizată a României, marja de eroare fiind de 3,9%.

Decizie definitivă a ICCJ: Fostul președinte Traian Băsescu a fost colaborator al Securității

1

Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) a respins, miercuri, recursul fostului președinte Traian Băsescu la decizia prin care a fost declarat colaborator al Securității.

Decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ):

„Admite excepţia inadmisibilităţii invocată din oficiu.

Respinge, ca fiind inadmisibil, recursul declarat de recurentul Ene Nicanor George, prin mandatar Ene Dragoş Marian, împotriva Sentinţei civile nr. 471 din 20 septembrie 2019, pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti – Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal.

Respinge, ca fiind nefondat, recursul declarat de recurentul Ene Nicanor George, prin mandatar Ene Dragoş Marian împotriva Încheierii de amânare a pronunţării, din data de 05 septembrie 2019, pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti – Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal.

Respinge, ca fiind inadmisibilă, excepţia de nelegalitate invocată de recurentul-pârât Băsescu Traian.

Respinge, ca fiind nefondat, recursul, astfel cum a fost precizat la data de 5 noiembrie 2021, declarat de recurentul – pârât Băsescu Traian împotriva Sentinţei nr. 471 din 20 septembrie 2019, pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti – Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal.

Admite cererea de intervenţie accesorie formulată de intervenientul Ciuvică Mugur-Cristian, în interesul intimatului-reclamant Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii. Definitivă.

Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 23 martie 2022”.

Pe 20 septembrie 2019, Curtea de Apel Bucureşti a admis acţiunea CNSAS şi a decis că fostul preşedinte Traian Băsescu a colaborat cu Securitatea comunistă. Potrivit CNSAS, fostul preşedinte Traian Băsescu ar fi dat note informative ce ar fi dus la menţinerea în ţară a unui coleg de la Marină.

Soția senatorului PSD Eugen Dogariu, propusă ca adjunctă la ICR Budapesta

3

Șeful ICR, Lucian Jicman (susținut de PNL), a făcut noi propuneri pentru conducerea filialelor din străinătate ale Institutului Cultural Român.

Printre numirile propuse de Ministerul Culturii se numără Andreea Dogariu, soția senatorului PSD Eugen Dogariu, acum angajată la Direcția de Protecția Copilului Timiș (propusă ca adjunctă la ICR Budapesta), transmite g4media.ro.

Andreea Lukic Dogariu este soția senatorului PSD de Timiș Eugen Dogariu. Ea lucrează acum la Protecția Copilului (DGASPC) Timiș și a fost propusă de Lucian Romașcanu (PSD) ca director adjunct la ICR Budapesta. Întrebat de reporterul G4Media ce o recomandă pe soția sa pentru acest post, senatorul PSD Eugen Dogariu a declarat că „soția mea e specialistă în comunicare, a lucrat în presă multă vreme. La DGASPC ea nu se ocupă de partea socială, ci de comunicare și de proiectele europene”. Întrebat dacă el a influențat în vreun fel propunerea făcută de ICR și avizată de Ministerul Culturii, senatorul PSD a negat.

CV-ul său oficial arată că Andreea Dogariu este inspector superior la DGASPC Timiș din 2019. Înainte a lucrat ca manager de proiecte la mai multe firme locale, având printre atribuții și coordonarea activității unui hotel-restaurant, iar în perioada 2006 – 2008 a fost redactor-șef la publicația tion.ro.

Tot la ICR Budapesta a ocupat postul de director și un alt jurnalist timișorean, Brândușa Armanca, care a fost numită în perioada guvernării PDL și a ocupat postul 2006 și 2012.

A treia zi consecutivă de creștere a ratei de infectare cu coronavirus în Timiș, dar mai puțini pacienți COVID la Terapie Intensivă

0

Prefectura Timiș a anunțat că, în ultimele 24 de ore, în județ au fost confirmate 345 cazuri noi de infectare cu virusul SARS-CoV2, care provoacă boala COVID-19, din 2.069 teste efectuate (din care 1.008 teste rapide). Din totalul persoanelor identificate pozitiv în ultimele 24 ore la nivelul județului Timiș, 41 au vârsta sub 18 ani.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, este în Timiș de 4,37 (față de 4,34 ieri și 4,32 luni).

În această dimineață, în spitalele din județ erau internate 148 de persoane confirmate sau suspecte cu COVID 19, dintre care 23 la Terapie Intensivă (față de 26 ieri). În ultimele 24 de ore nu a fost raportat niciun deces survenit în urma complicațiilor provocate de coronavirus, ceea ce înseamnă că bilanțul pe Timiș rămâne la 2.017 de morți, de la începutul pandemiei.

DSP Timiș a anunțat astăzi că șapte focare sunt active și se află în supraveghere epidemiologică, între care trei secții ale Spitalului Județean Timișoara, după cum urmează:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 7 TIMIȘOARA – 3 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
COLEGIUL NAȚIONAL „Carmen Sylva” TIMIȘOARA – 5 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 3 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 7 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CĂMIN PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE JIMBOLIA – 23 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 6 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CENTRUL EDUCATIV BUZIAȘ – 6 cazuri confirmate – Focar în supraveghere.

Autoritățile precizează faptul că în cazul focarelor din unitățile de învățământ este vorba despre una sau mai multe clase afectate, nu de întreaga unitate.

Pensionar amenințat de doi tineri, care l-au lăsat fără telefon și o sumă de bani. Alți hoți depistați la Lugoj

0

În noaptea de 9 martie, două persoane mascate au pătruns în curtea unei societăţi comerciale, situate pe strada Bogdan Petriceicu Haşdeu, din Timişoara, iar prin amenințări cu acte de violență, au deposedat un bărbat, de 68 de ani, de telefonul mobil şi suma de 1.100 de lei.

Polițiștii Biroului de Investigaţii Criminale Timişoara au reținut, marți, făptașii. Aceștia sunt doi tineri, de 18 şi 21 de ani.

Bărbații au fost reținuţi pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „tâlhărie calificată”, ulterior magistraţii dispunând măsura arestării preventive pentru 30 de zile. Ei au fost introduşi în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș.

Polițiștii continuă cercetările în vederea documentării întregii activități infracționale a acestora şi recuperării prejudiciului în totalitate.

De asemenea, polițiștii din Lugoj au reținut doi bărbaţi, de 25 şi 30 de ani.

În perioada 20 – 21 martie, aceştia au pătruns în incinta unei pieţe comerciale din Lugoj, de unde au sustras mai multe haine, încălţăminte şi scule electrice.

Prejudiciul a fost recuperat în totalitate.

Bănuiţii au fost reținuţi pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „furt calificat”, fiind introduşi în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, urmând ca în cursul zilei de azi să fie prezentaţi magistraţilor cu propunere de luarea unei măsuri preventive.

Polițiștii continuă cercetările în vederea documentării întregii activități infracționale a bărbaţilor.

Un coșmar al șoferilor, drumul Nicolinț – Oravița, intră în reparații

0

Unul dintre cele mai sparte drumuri din Banat va fi reabilitat. Tronsonul Nicolinț – Oravița reprezintă, în clipa de față, un adevărat coșmar pentru șoferii cărășeni care sunt nevoiți să îl parcurgă, dar și pentru cei timișeni care merg la obiectivele turistice din zonă.

Reprezentanții DRDP Timișoara au anunțat, miercuri, că au semnat contractul de consolidare a drumului cu asocierea de firme Axela Construcții S.R.L. & Group D.C.M. S.R.L.

Lucrările de reabilitare ale șoselei costă aproape 24 de milioane de lei fără TVA.

„Contractul de consolidare presupune lucrări la structura rutieră, acostamente, asigurarea evacuării apelor pluviale, decolmatări, reparații la poduri și podețe, consolidarea parcărilor, montarea de parapet de protecție unde este cazul, semnalizare rutieră și orizontală. Lucrările pentru acest proiect pot începe în cursul lunii aprilie. Durata de execuție a contractului este de șase luni, iar perioada de garanție a lucrărilor ofertată conform factorului de evaluare este de cinci ani”, au transmis reprezentanții DRDP Timișoara.

Foto: arhivă

Melodie de pace lansată de K-lu: „Piesa s-a născut din frustrare și ură împotriva invaziei care se întâmplă în secolul 21 în Europa“

0

K-lu a lansat o nouă melodie, care poartă titlul de „Opriți războiul“ și este însoțită de un videoclip realizat de artistul care și-a creat un nume aparte în scena muzicală autohtonă printr-o serie de producții muzicale inedite.

„Un lucru este clar, piesa s-a născut din frustrare și ură împotriva invaziei care se întâmplă în secolul 21, în Europa. Ar fi trebuit să avem doar motive de bucurie după încetarea restricțiilor pandemice și când colo bestia începe un război. Puie Mutin ! În zilele trecute aș fi vrut să lansez un EP, dar nu am putut să fac asta pentru că mă deranja mult ce se-ntâmplă la vecini. Așa că am făcut «Opriți Războiul» că să am conștiința împăcată pentru când voi lansa materialul nou. Să fie pace!“, spune artistul al cărui nume adevărat este Alin Constantin.

În acest an, proiectul inițiat de K-lu sub numele de Ken Pith, a scos un nou EP care poartă numele de „Under the city“, mixajul pieselor fiind realizat de Atilla Lukinich iar artwork-ul de Valentin Flachsel. Proiectul pus la cale de K-lu care abordează „bass music“ a avut parte de aprecieri din partea amatorilor de muzici electronice și a susținut DJ seturi în diverse locații printre care s-a numărat un session desfășurat la Hostel Costel organizat de Atelier 22TM sau în cadrul festivalului ElectroRuga de la Buzad.

O clasă de la Colegiul Bănățean din Timișoara a intrat în on-line din cauza cazurilor de COVID-19. Care este situația în județ UPDATE Aproape toate clasele de la Liceul Tehnologic „Ion I.C. Brătianu” au trecut în online

0

O clasă din cadrul Colegiului Național Bănățean din Timișoara are activitatea fizică suspendată din cauza infectărilor cu COVID-19.

Inspectorul școlar general al județului Timiș, Aura Danielescu, a precizat că șapte elevi din clasa respectivă sunt infectați.

În perioada 19 – 23 martie, 41 de elevi și 25 angajați ai unor unități de învățământ din județul Timiș au fost depistați pozitiv.

Situația infectărilor cu coronavirus în ultimele cinci zile este următoarea:

  • 19.03 – 2 elevi,  0 personal din unitățile de învățământ;
  • 20.03 –  0 elevi, 0 personal din unitățile de învățământ;
  • 21.03 – 11 elevi, 5 personal din unitățile de învățământ;
  • 22.03 – 21 elevi, 9 personal din unitățile de învățământ;
  • 23.03 – 7 elevi, 11 personal din unitățile de învățământ.

UPDATE La Liceul Tehnologic „Ion I.C. Brătianu” din Timișoara, activitatea fizică a fost suspendată la toate clasele cu excepția claselor a XII-a (33 clase online din 38), întrucât au șase profesori infectați cu COVID-19. Măsura este valabilă în perioada 24 – 28 martie.

Bătaie între migranți din Pakistan și Afganistan în zona Gării de Nord din Timișoara

0

Polițiștii locali aflați în patrulare marți seara, în jurul orei 21, în zona Gării de Nord, au observat în fața stației de taxi câteva persoane care se loveau cu pumnii și picioarele.

Polițiștii locali au intervenit imediat pentru aplanarea conflictului, reușind să rețină cinci tineri, alți doi reușind să fugă. S-a trecut la identificarea bărbaților, aceștia declarând că sunt cetățeni din Afganistan și Pakistan.

Doi dintre aceștia nu dețineau niciun fel de acte asupra loc și au spus că au intrat ilegal în țara noastră, ceilalți dețineau acte de identitate, având vârste cuprinse între 15 și 27 de ani. Cei în cauză au fost conduși și predați polițiștilor din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Timișoara pentru continuarea cercetărilor.