Pagina 16

Stoltenberg: NATO a aprobat trimiterea de grupuri de luptă în estul Europei, inclusiv în România. Ce decizie strategică pe termen lung a fost luată

0

Alianţa Nord-Atlantică a aprobat, la summitul organizat joi, trimiterea unor grupuri de luptă în ţări central şi est-europene, inclusiv în România, pentru consolidarea apărării şi pentru descurajarea militară, în contextul invaziei ruse în Ucraina, anunţă secretarul general, Jens Stoltenberg.

„Tocmai am încheiat un summit extraordinar al liderilor NATO pentru a aborda cea mai mare ameninţare la adresa securităţii dintr-o generaţie: războiul preşedintelui Vladimir Putin împotriva Ucrainei. Cetăţenii Ucrainei rezistă prin curaj şi determinare, luptând pentru libertatea lor şi pentru viitorul lor. Le suntem alături. Preşedintele Volodimir Zelenski ne-a transmis un mesaj emoţionant, mulţumindu-le aliaţilor din NATO pentru sprijinul semnificativ pe care îl oferă şi evidenţiind importanţa de a primi asistenţă suplimentară”, a afirmat Jens Stoltenberg, conform MEDIAFAX, în conferinţa de presă organizată joi după-amiază, la finalul summitului NATO de la Bruxelles.

„Astăzi, liderii NATO au stabilit că trebuie să furnizăm asistenţă suplimentară Ucrainei şi vom face acest lucru. Vom continua să impunem costuri fără precedent Rusiei. De asemenea, vom consolida mijloacele pentru descurajare militară şi apărare la nivelul statelor membre NATO. Liderii au aprobat cele patru noi grupuri de luptă, în Bulgaria, Ungaria, România şi Slovacia. Acestea li se adaugă celor patru grupuri de luptă existente în ţările baltice şi în Polonia. Deci, acum vom avea opt grupuri de luptă NATO, de la Marea Baltică la Marea Neagră”, a precizat Jens Stoltenberg, notând că în Europa sunt 100.000 de militari americani care susţin eforturile NATO.

„Astăzi, liderii statelor NATO au convenit să reconfigurăm poziţia de apărare şi descurajare pe termen lung, pentru a ne adapta noii realităţi în materie de securitate. La nivel terestru, vom avea un număr substanţial mai mare în partea de est a Alianţei, cu un nivel mai ridicat de disponibilitate, cu echipamente şi provizii prepoziţionate. La nivel aerian, vom mobiliza mai multe avioane de vânătoare şi vom intensifica apărarea aeriană şi antibalistică în mod integrat. La nivel maritim, avem grupuri de portavioane, submarine şi un număr semnificativ de nave de luptă în mod persistent. De asemenea, vom consolida apărarea cibernetică şi vom intensifica exerciţiile, concentrându-ne pe apărare colectivă şi interoperabilitate. Mă aştept să decidem detaliile la viitorul summit de la Madrid, în iunie”, a subliniat Jens Stoltenberg.

Peste 1 milion de pastile de iodură de potasiu, primite de DSP Timiș. Peste 27 de milioane de comprimate distribuite la nivel național

0

Direcția de Sănătate Publică Timiș a recepționat și depozitat, joi, 1.036.000 de comprimate cu iod.

Pastilele au fost distribuite de către Ministerul Sănătății. Ministrul Alexandru Rafila a anunțat că 27 de milioane de comprimate de iodură de potasiu au ajuns deja la direcțiile de sănătate publică, iar ultima cantitate este în curs de livrare.

Medicamentele se administrează doar în caz de contaminare radioactivă, după o schemă prestabilită de medici.

„Iodura de potasiu nu trebuie utilizată în mod profilactic, deoarece poate provoca o serie de afecțiuni și efecte secundare”, avertizează reprezentanții DSP Timiș.

Politehnica se pregăteşte de un show desăvârşit la inaugurarea noului Giuleşti. Meci de „old boys” contra lui Lucescu şi alte surprize

0

Politehnica are pauză în Liga 2, dar se pregăteşte de meciul special din weekend. Alb-violeţii deschid noul stadion al Rapidului, dar pe lângă evenimentul serii dintre formaţiile de seniori, gazdele au pregătit un întreg show la care timişorenii participă şi ei din plin.

Sâmbătă, 26 martie, încă de la ora 15.00 va începe evenimentul inaugurării. Astfel, primii care vor juca un meci propriu-zis pe noua arenă din Giuleşti vor fi în fapt juniorii sub 16 ani ale celor două cluburi. Pentru acest fapt elevii lui Cristi Gălan vor juca în campionat, play-off-ul Ligii Elitelor, mai repede, vineri la Bistriţa cu Transilvania.

Pe la ora 18.00 vor intra în scenă echipele de „old boys” ale celor două cluburi. Rapid îi are pe Dănuţ Coman, Raţ, Vlădoiu sau Pancu, dar şi bănăţenii vin pregătiţi, cu Paul Codrea, Dan Alexa, Romică Buia sau Gigel Bucur. Echipa alb-vişinie va fi supervizată de… Mircea Lucescu, în timp ce Imi Dembroschi va conduce trupa de pe Bega.

Desigur cele două echipe se întâlnesc în „main-event”, la 20.30, când Rapidul, aflat în Liga I, sub comanda lui Adrian Mutu, dau piept cu alb-violeţii lui Nicu Croitoru din „B”. Alb-vişiniii au plecat şi în cantonament pentru a pregăti acest duel precum un meci oficial de anvergură. Ultimele două jocuri vor fi şi transmise pe Digisport 1.

„Suntem fericiţi că ne-au invitat să jucăm cu ei. O să fie o atmosferă frumoasă. O să fie şi galeria noastră şi a lor, o galerie înfrăţită. Sunt două galerii care fac atmosferă la fiecare joc. Sper să joc, pentru că la meciul cu Sibiul am avut nasul fracturat. Încă nu ştiu dacă o să pot juca 100%, dar îmi doresc foarte mult, chiar şi cu nasul rupt, pentru că atmosferă cum o să fie sâmbătă nu cred că se mai întâlneşte pe un stadion din România. Au un stadion frumos. Sper să vină cât mai mulţi din Timişoara şi să se audă galeria noastră, galeria Rapidului…”, a spus Ioan Mera, căpitanul Politehnicii.

În tribune sunt aşteptaţi şi suporterii viola în număr mare, ei având un sector dedicat într-una din noile peluze. Bilelele s-au cam epuizat pentru gazde, în timp ce timişorenii vor avea tichete în primul rând pentru poliştii din oraş care vor face deplasarea. Acestea urmând să fie vândute în shop. Înscrieri pentru deplasare se fac la numărul .

Pe lângă show-ul celor două galerii, vor exista numeroase momente artistice, pe placul microbiştilor. Subcarpaţi, Rappa şi Felicia Filip se numără printre cei care vor încânta publicul. Noul sadion e pe aceeaşi locaţie cu cel vechi, are 14.000 de locuri şi a costat aproape 70 milioane euro.

Tranzacție importantă la Timișoara. Dedeman a cumpărat o suprafață mare de teren în nordul orașului

0

Retailerul de bricolaj Dedeman a achiziționat de curând, de la Ţiriac Imobiliare, un teren în suprafață de 14,5 hectare în nordul Timișoarei, lângă viitorul magazin Ikea, într-o tranzacție intermediată de compania de consultanță imobiliară Colliers.

Astfel, Dedeman își consolidează poziția în orașul din vestul țării, unde mai deține încă două magazine. „Dedeman a cumpărat unul dintre cele mai bune terenuri din Timișoara, din punctul de vedere al potențialului imobiliar. Zona Dumbrăvița crește constant de câțiva ani, iar această tendință va continua odată cu deschiderea magazinului Ikea și a direcției de expansiune a dezvoltărilor rezidențiale. În aceste condiții, viitorul proiect – indiferent de configurația ce va fi decisă de noul proprietar – are toate șansele să devină un magnet pentru întreaga regiune de Nord-Vest a țării”, a explicat Sinziana Oprea, Director Land Agency în cadrul Colliers România.

Anul trecut, piața tranzacțiilor cu terenuri pentru proiecte imobiliare (rezidențiale, de retail, birouri, hoteluri, cu excepția celor din agricultură și industriale) a înregistrat cea mai ridicată valoare din 2007 până în prezent. Volumul total al tranzacțiilor a depășit 800 de milioane de euro, în creștere de peste două ori și jumătate față de volumul estimat la 310 milioane euro în 2020, arată raportul anual Colliers pentru 2021.

Bucureștiul și zonele limitrofe au reprezentat aproximativ 75% din volumul nominal de tranzacții, estimează consultanții Colliers, explicând totodată că există numeroase tranzacții mari pentru proiecte mixte, unde nu este stabilită cu certitudine ponderea alocată de dezvoltatori diverselor sectoare. Dezvoltatorii de retail (inclusiv retailerii pe cont propriu) și cei de rezidențial au fost extrem de activi, terenurile destinate proiectelor de acest tip reprezentând aproximativ 90% din total.

După București, consultanții companiei citate au observat un interes sporit al dezvoltatorilor pentru o serie de orașe mari, cum sunt Timișoara, Brașov, Constanța, Cluj-Napoca, Craiova, Galați, Brăila, Oradea, Sibiu, dar și pentru anumite orașe cu o populație mai mică, precum Vaslui, Tulcea, Giurgiu sau Călărași.

Trup neînsuflețit, scos de pompieri din râul Mureș

0

Misiune mai puțin plăcută, astăzi, pentru pompierii arădeni. Un apel la 112 a semnalat prezența unui cadavru în râul Mureș, mai multe echipaje de urgență deplasându-se la fața locului.

„Un urma unui apel la numărul de urgenta 112 care anunța descoperirea unei persoane înecate în râul Mureș, Detașamentul de pompieri Arad, cu cinci Subofițeri, un echipaj de căutare și salvare, un echipaj descarcerare ușoară, s-a deplasat in municipiul Arad, zona Malul Mureșului. În momentul sosirii forțelor de intervenție, corpul neînsuflețit al unei persoane (posibil bărbat) a fost descoperit in raul Mureș (zona Bottega-Maranata). Cadavrul a fost extras din râu, la mal”, a transmis ISU Arad.

Polițiștii au deschis o anchetă pentru a afla cine este victima și cum s-a produs tragedia.

Străzile sparte în urma schimbării rețelelor Colterm, reabilitate. Timișorenii, rugați să nu parcheze în anumite zone

0

În Timișoara, au fost realizate lucrări de înlocuire a rețelelor de termoficare pe 16 kilometri și se lucrează în continuare.

Prin proiectul de retehnologizare a sistemului centralizat de termoficare din oraș, la care lucrările au început anul trecut, se înlocuiesc 9 kilometri rețele termice primare (de transport) și 20 kilometri lungime rețele termice secundare (de distribuție).

Pentru a reface zonele afectate de lucrările finalizate, a început de astăzi asfaltarea străzii Traian Lalescu, pe porțiunea cuprinsă între Biblioteca Universității și intrarea în curtea Facultății de Mecanică.

Poliția Locală și firma executantă asigură măsurile necesare eliberării carosabilului pe porțiunea pe care se lucrează.

De asemenea, se vor spăla străzile din zona afectată de lucrările de termoficare, în 28 martie, între orele 8 și 12 fiind programate: strada Nicolae Labiș (între străzile Octavian Goga și Intrarea Călin Nemeș), străzile Octavian Goga, Constantin Noica și Cornel Grofșoreanu (între străzile Nicolae Labiș și Constantin Noica).

Locatarii din zonă sunt rugați să nu parcheze în aceste zone, în acest interval orar, pentru ca acțiunea de spălare să fie eficientă.

„Primăria Timișoara mizează pe înțelegerea și sprijinul timișorenilor pentru aceste acțiuni de aducere a carosabilului la o stare prin care să fie asigurate condiții optime de trafic și de curățenie. Acțiunile vor continua și în perioada următoare”, au transmis reprezentanții instituției.

Sunete proaspete sub iederă: UndertheIvy revine cu o petrecere alături de invitatul special Crihan

0

Amatorii de sound-uri electronice vor avea parte la sfârșitul acestei săptămâni de un eveniment de neratat care marchează revenirea în fața publicului a brandului UnderTheIvy. Sub genericul Fresh Sounds, amatorii de party vor avea parte de un regal electronic alături de invitatul special Crihan.

Crihan s-a născut și a crescut în Târgu Mureș și a cochetat cu producția muzicală și DJ-ingul încă din 2004, dar adevărata sa consacrare a avut loc în 2009, când s-a mutat la București, unde a început să evolueze în teritorii mai experimentale. Primele sale piese au apărut în 2015 la case de discuri precum Naural și Ultrastretch, iar printre artiștii alături de care a evoluat de-a lungul anilor se numără Petre Inspirescu, Raresh, Rhadoo, Sammy Dee, Valentino Kanzyiani sau Maayan Nidam.

Anul trecut, Crihan a fost invitat să susțină o serie de evenimente printre care s-au numărat Fabrika Fest.10 (primul festival de minimal electronic music din Africa), Noapté à l’Ambassade de Roumanie din Paris sau Stop Thinking pres. UVAR Showcase (Budapesta).

Suportul local al evenimentului este asigurat de două figuri cunoscute din scena locală de profil, Chriss Zahary și Mere. Evenimentul Fresh Sounds va avea loc duminică 27 martie de la ora 14 la Faber.

Reîncep evenimentele din proiectul „Serile patrimoniului”, întrerupte de pandemie. Tema primei întâlniri: „Seniorii războiului în lumea dacică”

0

Direcția Județeană pentru Cultură Timiș reia unul dintre proiectele sale de succes: „Serile patrimoniului”, care a fost întrerupt pe durata pandemiei. Prima întâlnire din acest an va avea loc joi, 31 martie, începând cu ora 18:00, în sala Studio a Casei Artelor de pe strada Augustin Pacha din Timișoara.

„După o pauză mult prea lungă cauzată de pandemie, ne bucurăm să reluăm acest proiect care se bucură încă de la debutul său, de interesul publicului. Ne propunem ca noua serie de evenimente să fie pe cât de interesantă, pe atât de tentantă. Atât pentru specialiști, cât și pentru publicul larg. Ca o noutate… de acum înainte vom transmite fiecare întâlnire și live, pe pagina de facebook a Direcției Județene Pentru Cultură Timiș. Facem acest lucru pentru că sunt foarte mulți cei care ar dori să participe la evenimentele noastre, dar nu pot fi prezenți fizic” – precizează Victor Bunoiu, coordonator al proiectului „Serile patrimoniului”.

Tema întâlnirii din 31 martie este „Seniorii războiului în lumea dacică”, subiect prezentat de dr. Cătălin Borangic. „Adesea citim despre daci și Dacia texte și lucrări lipsite de nuanțe, îngrijorător de pline de stereotipii rostogolite atât de mult, încât au devenit ele însele modele fizice și morale. Este însă tot mai evident că istoria Daciei era mult mai dinamică și mai plină de culoare (…) este timpul să dărâmăm clișee și imagini greșite sau răuvoitoare. Putem face asta împărțind ceea ce știm fiecare despre regii, despre aristocrații, războinicii, preoții, zeii, cetățile, armatele și armele lor. Despre lumea lor, în definitiv. Așa cum a fost.” – este de părere dr. Cătălin Borangic.

Înscrierile pentru participarea la acest eveniment se fac pe adresa de email arheologie@culturatimis.ro, până în 29 martie, ora 16:00, iar evenimentul va fi transmis și live, pe pagina de Facebook Casa Artelor – Directia Judeteana pentru Cultura Timis. În interiorul Casei Artelor este recomandată purtarea măștii de protecție.

Funk, pop și disco cu arome de soul și blues: concert de neratat cu clujenii de la Funkorporation la Timișoara

0
Foto: Facebook Funkorporation

Trupa clujeană Funkorporation va susține un concert extraordinar la Timișoara, în cadrul căruia muzicienii care activează din 2011 vor aduce în orașul nostru o seară plină de vibrații pozitive.

Formația își descrie stilul ca fiind un amalgam de genuri îmbibat cu groove-uri funky și un amestec de funk, pop și disco cu arome de soul și blues. iar la capitolul influențe artiștii amintesc nume ca Alice Russel, Moby, Faithless, Kimbra, Besh o Drom, Goran Bregovic, Massive Attack, Gabin, Parov Stelar, Lenny Kravitz, Dub Fx, Koop, Taraf de Haidouks, Buddy Guy, Stevie Wonder, Morcheeba sau Irie Maffia. Formaţia a câştigat concursul de talente Médiabefutó și a cântat în deschiderea unor concerte cu Heaven Street Seven, PASO, Şuie Paparude, Byron sau Moonlight Breakfast. La sfârșitul anului 2019 formația a lansat albumul Kronikl, iar anul trecut grupul a fost nominalizat la Hemi Music Awards.

Trupa este formată din Székely Erika, Sárkány Szilárd, Sándor László, Balla Szabolcs, Tommy Túrós, Szakács Zalán și Bajusz Gábor. Concertul formației din Timișoara va avea loc joi 1 aprilie de la ora 19 la Manufactura, iar biletele de intrare costă 25 lei.

Familie de refugiați ucraineni, jefuită la Timișoara

1

O familie de ucraineni care și-au părăsit țara din cauza războiului a ajuns la Timișoara, unde refugiații au rămas fără o parte din bunuri și o sumă de bani, sustrase din mașina parcată pe o stradă din oraș.

„La data de 21 martie, la nivelul Secției 1 Urbană Timișoara a fost depusă o sesizare, cu privire la faptul că unei familii de ucraineni i-ar fi fost sustrase o sumă de bani și mai multe bunuri, din autoturismul parcat pe strada Sfântul Ioan din municipiul Timișoara, de către persoane necunoscute. În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat, cercetările fiind continuate în vederea identificării autorilor și luarea măsurilor legale care se impun”, a transmis IPJ Timiș.

Rata de infectare cu coronavirus continuă să crească ușor în Timiș. A scăzut însă numărul focarelor

0

Prefectura Timiș a anunțat că, în ultimele 24 de ore, în județ au fost confirmate 305 cazuri noi de infectare cu virusul SARS-CoV2, care provoacă boala COVID-19, din 1.425 teste efectuate (din care 718 teste rapide). Din totalul persoanelor identificate pozitiv în ultimele 24 ore la nivelul județului Timiș, 49 au vârsta sub 18 ani.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, este în Timiș de 4,38 (față de 4,37 ieri, 4,34 marți și 4,32 luni). Rata de infectare înregistrează astfel a patra zi consecutivă de creștere.

În această dimineață, în spitalele din județ erau internate 134 de persoane confirmate sau suspecte cu COVID 19, dintre care 27 la Terapie Intensivă. În ultimele 24 de ore nu a fost raportat niciun deces survenit în urma complicațiilor provocate de coronavirus, ceea ce înseamnă că bilanțul pe Timiș rămâne la 2.017 de morți, de la începutul pandemiei.

DSP Timiș a anunțat astăzi că șase focare sunt active și se află în supraveghere epidemiologică, între care trei secții ale Spitalului Județean Timișoara, după cum urmează:

SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 3 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 7 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CĂMIN PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE JIMBOLIA – 23 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 6 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CENTRUL EDUCATIV BUZIAȘ – 6 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CENTRUL DE RECUPERARE ȘI REABILITATE NEUROPSIHIATRICĂ PENTRU COPII TIMIȘOARA – 5 cazuri confirmate – Focar în supraveghere.

Consilierul Radu Țoancă (PSD): „Noua organigramă a Primăriei are deja zilele numărate. Record trist al incompetenței administrative”

2

Consilierul municipal Radu Țoancă a transmis, joi, că, după cum anticipa, noua organigramă a administrației Fritz are toate șansele să fie anulată înainte de a produce vreun efect concret în funcționarea Primăriei Timișoara.

„Complet analfabetă din punct de vedere administrativ – deși a trecut un an si jumătate de când conduce orașul – administrația Fritz a reușit performanța de a-și regiza votarea organigramei într-un film în două acte hilare care au aruncat ședințele Consiliului Local în derizoriu și haos, coborând standardul acestora la un nivel infantil de grădiniță. La ședința din 15 martie, pe o hotărâre care reconfigura o parte a organigramei, au votat persoane care nu aveau statut de consilieri locali (⁉️) fiind însumate 28 de voturi din totalul de 27 de consilieri municipali, ceea ce a dus, evident, la anularea normativului.

A doua zi după această ședință de toată jena s-a convocat deîndată un nou plen pentru organigramă, deși era evident pentru toată lumea că reorganizarea aparatului primăriei nu era un caz de forță majoră sau o situație excepțională, așa cum sunt definite aceste excepții de Codul Administrativ”, a transmis consilierul local.

Radu Țoancă arată că organigrama comunei Săcălaz a fost respinsă prin sentință definitivă de Tribunalul Timiș, iar unul dintre motivele anulării proiectului de hotărâre a fost tocmai faptul că a fost votat într-o ședință deîndată care a încălcat prevederile Codului Administrativ.

„De ce s-a grăbit Dominic Fritz să încalce din nou grosolan legea și să își saboteze propria organigramă nu cred că poate înțelege nimeni din afara bulei useriste care trăiește într-o lume desprinsă de realitatea înconjurătoare. Și uite așa Primăria Timișoarei va mai bifa un record al prostiei si incompetenței administrative și va funcționa cu trei organigrame paralele ilegale, dar perseverența și încăpățânarea „oamenilor noi“ în a se compromite și a se face de râs până la capăt va produce cu siguranța peste șase luni (cât este termenul legal) a patra organigramă, pe care deja o așteptăm cu nerăbdare!”, a mai precizat Țoancă.

Radu Țoancă s-a abținut la votarea organigramei, însă colega sa, Andra Bloțiu, a votat pentru alături de consilieri din USR și PNL.

Între patru și șapte lei ora de parcare, tarif progresiv pe unele străzi din zona centrală a Timișoarei

0

Viziunea administrației USR, de a avea o zonă centrală mai liberă prin aplicarea tarifului progresiv parțial în Zona Verde, va fi pusă în practică începând cu data de 31 martie. Atunci va intra în vigoare noul Regulament de parcare al TimPark, aprobat de Consiliul Local Timișoara.

Potrivit reprezentanților TimPark, o parte din locurile de parcare din Zona Verde vor avea tarif progresiv.

Astfel, prima oră va costa patru lei, a doua cinci lei, a treia șase lei și de la patra oră încolo șapte lei. Pe unele străzi și piețe, taxarea se va putea face doar pe tarif orar, nu și prin abonament.

„Astfel, persoanele vor parca pe termen scurt, își vor rezolva problemele punctuale și apoi vor elibera locul pentru următorul cetățean. Ca urmare, în aceste zone vom avea mai puține autovehicule parcate pentru întreaga zi și implicit va fi mai ușor de găsit un loc de parcare liber”, au precizat, joi, reprezentanții TimPark.

Străzile și piețele cu tarif progresiv sunt următoarele: Piața Huniade, str. Nikolaus Lenau, str. Ion C. Brătianu, str. Carol Telbisz, bd. Republicii, str. Proclamația de la Timișoara și Piața Sfântul Gheorghe.

„Puteți, de asemenea, să consultați panourile Timpark în momentul în care parcați, pentru a fi siguri dacă veți avea nevoie să achitați parcarea pe un tarif progresiv”, recomandă reprezentanții societății.

Parcarea în Zona Verde (0) prin voucher sau online (prin aplicație) costă 4 lei/oră, iar plata prin SMS este 0,75 euro+TVA.

Zona Verde dispune de 757 de locuri de parcare, având orar de funcționare luni-vineri între orele 08.00-20.00 cu taxă, orele 20.00-08.00 gratuit, sâmbăta între orele 08.00-17.00 cu taxă, după orele 17.00 fără taxă, iar duminica și în sărbătorile legale gratuit.

Pentru parcările cu tarif progresiv din Zona Verde, plata prin SMS costă utilizatorul parcării 0,75 euro+TVA pentru prima oră, 0,95 euro+TVA pentru a doua oră, 1,10 euro+TVA pentru a treia oră și 1,30 euro+TVA începând cu ora a patra.

Foto: arhivă

38 de migranţi, ascunşi într-un TIR şi două dube, au încercat să iasă ilegal din România

0

Polițiștii de frontieră de la Punctul de Trecere Nădlac II, judeţul Arad, au verificat miercuri seara, pe sensul de ieşire din ţară, doi cetățeni români, de 33 și 42 de ani, aflați la volanul a două autoutilitare înmatriculate în România.

În urma efectuării controlului amănunţit, poliţiştii au identificat două spaţii special amenajate între compartimentul pentru marfă și bancheta din spate a habitaclului destinat persoanelor.

În interiorul celor două compartimente au fost descoperiţi ascunşi șaisprezece cetăţeni din Sri Lanka, cu vârste cuprinse între 22 și 51 de ani, care au intrat legal în ţară în baza documentelor personale.

Câteva minute mai târziu, la același punct de trecere a frontierei, s-a prezentat pentru a ieși din țară un cetățean român aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în Italia, însoțit de un cetățean din Sri Lanka.

În urma verificărilor, în interiorul acestuia au fost descoperite bagajele și documentele de identitate ale persoanelor ascunse în cele două dube.

Joi dimineața, tot la Nădlac II, polițiștii au verificat un TIR înmatriculat în România, fără încărcătură, condus de un cetățean român, în vârstă de 38 de ani.

Poliţiştii de frontieră au descoperit, ascunse în partea din față a semiremorcii, într-un loc special amenajat, printr-un perete dublu, douăzeci și două de persoane. La cercetări, s-a stabilit că persoanele în cauză sunt cincisprezece cetățeni din Turcia, șase din Siria și unul din Irak, cu vârste cuprinse între 18 și 35 de ani.

Polițiștii de frontieră fac cercetări pentru nerespectare regimului juridic al frontierei de stat de către persoanele depistate ascunse, iar șoferii sunt cercetați pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de migranţi.

Primarul Timișoarei anunță că vrea să se lupte cu firmele care aruncă ilegal deșeuri

0

În ultimele zece zile, Poliția Locală Timișoara a amendat șapte șantiere cu 30.000 lei pentru proasta gestiune a deșeurilor și pentru murdărirea domeniului public.

Primarul Dominic Fritz promite introducerea în Consiliul Local Timișoara a unor reguli mai stricte, privind deșeurile din construcții, adică să fie clar pentru toată lumea care este traseul deșeurilor din momentul preluării până la cel al predării lor și constructorii să aibă contracte cu firme autorizate în gestionarea deșeurilor.

Edilul a postat un filmuleț pe pagina sa de Facebook și a transmis că: „aici s-au făcut bani pe spatele sănătății noastre. Tot terenul pe care îl vedeți în filmare era plin de gunoaie în urmă cu câteva zile. Un focar de infecție.

Cazul l-am prezentat public acum două săptămâni: o groapă de gunoi clandestină descoperită în zona Mehala – Ovidiu Balea, unde o firmă a transportat ilegal sute de tone de deșeuri din construcții de la diverse șantiere din oraș.

Firma a încasat o amendă-record de 130.000 lei și a primit 15 zile timp să ecologizeze terenul pe cheltuială proprie și să predea deșeurile către o firmă autorizată în gestionarea lor. La finalul termenului, Poliția Locală va verifica din nou dacă terenul este integral salubrizat”.

Potrivit lui Dominic Fritz, oricine deține deșeuri are obligația să le predea unei firme autorizate, și nu oricărei firme de transport care vine la șantier sau acasă, le încarcă și apoi le aruncă pe un teren viran în oraș.

Orice firmă care preia deșeuri trebuie să aibă o autorizație și trebuie să arate că are unde să depună aceste deșeuri. „Este o practică ce trebuie să se oprească și transmit un semnal foarte clar tuturor celor care comit astfel de ilegalități că s-a terminat cu aceste lucruri. Vom amenda, ne vom folosi de toate pârghiile de care dispunem prin Poliția Locală pentru ca astfel de lucruri să nu se mai întâmple în Timișoara. Sper ca și Garda de Mediu să se trezească”, a mai precizat primarul orașului.

Medicii de la Spitalul „Victor Babeș” din Timișoara cer mai mulți bani pentru a intensifica lupta împotriva TBC

0

Principalele semne care ar trebui să ne facă să ne gândim la tuberculoză pulmonară sunt: tuse cu spută mai mult de trei săptămâni; subfebrilități sau febră fără o cauză cunoscută; frisoane; transpirații excesive, mai ales noaptea; dureri în regiunea cutiei toracice; dispnee (respirație dificilă) la efort fizic; posibil și hemoptizie (spută cu sânge eliminată prin tuse); pierderea poftei de mâncare; astenie permanentă, oboseală și scădere în greutate.

Tema Zilei Mondiale de Luptă Împotriva Tuberculozei în acest an este: „Investiți pentru a pune capăt TB. Salvați vieți”. Mesajul are ca scop conștientizarea necesității de a investi mai multe resurse financiare pentru a intensifica lupta împotriva tuberculozei, și asta în condițiile în care pandemia de COVID-19 a pus în pericol progresul Strategiei „End TB” și asigurarea accesului echitabil la prevenire și îngrijire.

Deși eforturile conjugate la nivel mondial pentru combaterea tuberculozei au salvat aproximativ 66 de milioane de vieți din anul 2000 până în prezent, aceasta rămâne una dintre mai răspândite boli letale. În fiecare zi peste 4.000 de persoane mor din cauza acestei maladii.

„În România, Ministerul Sănătăţii consideră tuberculoza o problemă majoră de sănătate publică şi, drept urmare, activităţile de combatere a acesteia, prevăzute în Programul Naţional de Prevenire, Supraveghere și Control al Tuberculozei (PNPSCT) – diagnosticul şi tratamentul bolnavilor de tuberculoză, controlul contacţilor acestora, tratamentul preventiv, activităţile de informare, educare, comunicare – sunt gratuite. Asta în conformitate cu recomandările Organizației Mondiale a Sănătății. Controlul Tuberculozei este o problemă globală de sănătate publică, iar atingerea ţintelor la nivel național presupune abordul multisectorial, aducând laolaltă instituțiile statului – Ministerul Sănătății, PNPSCT, organizații știintifice, organizaţii internaționale, dar și organizaţii nonguvernamentale”, spune dr. Adriana Socaci, medic pneumolog, coordonator tehnic județean PNPSCT.

Pentru atingerea scopului final, și anume eliminarea tuberculozei ca problemă de sănătate publică până în anul 2050 se impune implicarea întregii societăți, începând cu Guvernul României și instituțiile abilitate ale statului până la organizații nonguvernamentale, societatea civilă, transmit medicii de la Babeș.

24 martie 1882 este ziua în care doctorul Robert Koch a anunțat că a descoperit bacteria care provoacă tuberculoza. Rezultatul obținut în acea zi a deschis calea cercetărilor pentru diagnosticarea și tratarea bolii considerată, până la acel moment, ca fiind una incurabilă.

24 martie ar trebui să fie nu doar momentul care a însemnat o cotitură importantă în medicină, ci și un semnal de alarmă cu privire la consecințele produse de această boală în domeniul sănătății publice, a impactului acesteia în plan social și economic, dar în același timp și un imbold pentru încurajarea eforturilor în vederea eliminării epidemiei de tuberculoză.

 

Rectorul Politehnicii din Timișoara: „Autoritățile din România ar trebui să înceapă o campanie de atragere a investitorilor care s-au retras din Rusia”

0

Numeroase companii au anunțat că se retrag din spațiul ex-sovietic, după declanșarea războiului din Ucraina.

Cea mai afectată industrie este automotive, unde mai multe companii producătoare de mașini și-au restrâns activitatea.

Criza de componente se va amplifica în perioada următoare, iar România poate fi un punct important pe harta investițiilor dacă mediul guvernamental arată deschidere și maturitate economică.

„Autoritățile din România ar trebui să înceapă o campanie de atragere a investitorilor care s-au retras din Rusia, în urma războiului. Țara noastră ocupă o poziție strategică foarte bună, încă stăm bine în ceea ce privește costurile, însă ne trebuie o strategie coerentă centrată pe nevoile investitorilor”, a declarat Florin Drăgan, rectorul Universității Politehnica Timișoara.

Acesta a stat de vorbă cu reprezentanții unor companii multinaționale pentru a afla cum poate România să atragă investitorii dornici să deschidă piețe noi sau să extindă producția în țara noastră pentru a compensa pierderile cauzate de conflictului militar.

„La ora actuală spațiul ex-sovietic nu mai este tentant pentru majoritatea multinaționalelor prezente acolo din cauza riscului investiției. Statul român trebuie să aibă o strategie de revigorare a industriei prin atragerea acestor investitori care caută o piață mai sigură. Pe plan mondial asistam deja la o criză a diverselor componente electronice, iar problemele se vor amplifica din cauza războiului. Situația este similară în domeniul automotive.

Mai mulți producători de mașini din Europa și-au restrâns activitatea sau au diminuat producția unor modele pentru a se concentra doar pe segmentele unde au cea mai mare marjă de câștig. Toate acestea se întâmplă pentru că aveau investiții importante în Rusia sau lucrau cu furnizori aflați în zona de conflict și acum nu mai pot primi componente importante pentru producția unui automobil”, a declarat Florin Drăgan, rectorul Universității Politehnica Timișoara.

În domeniul automotive, România are deja o experiență foarte bună, iar majoritatea firmelor prezente aici aveau planuri de extindere înaintea conflictului militar. Această experiență reprezintă un avantaj în atragerea unor noi investiții ale companiilor din acest domeniu.

Din discuțiile avute cu managerii de top ai companiilor multinaționale, rectorul Universității Politehnica Timișoara a identificat trei direcții pe care statul român ar trebui să le urmeze: deschidere și reducerea birocrației, crearea unor parcuri industriale compacte, precum și investiții în cercetare și testare, în parteneriat cu universitățile.

„Au fost cazuri în care anumiți investitori au dorit o dezvoltare la nivel regional și uneori au bătut la uși închise și s-au lovit de o birocrație stufoasă. De altfel, în prezent avem parcuri industriale însă majoritatea sunt mici și oferă doar spațiu. În Timișoara, de exemplu, investitorii majori sunt împărțiți în toate zonele orașului pentru că nu a existat o strategie coerentă și comună de dezvoltare.

Se simte nevoia creării unor parcuri de dimensiuni mari, care să aducă în același loc majoritatea fabricilor și cărora să li se ofere servicii comune și să coexiste în urma unei strategii bine puse la punct. Avem deja modelul Oradea care funcționează foarte bine și ar putea fi implementat în mai multe zone ale țării. De asemenea, multe fabrici își testează diverse produse în Ungaria sau alte țări pentru că la noi nu au infrastructura necesară”, a continuat Florin Drăgan.

Atragerea acestor companii va crește concurența de pe piața resursei umane. În prezent, rata șomajului este una extrem de mică, iar fabricile mari deja sunt implicate într-un proces amplu de digitalizare.

„România stă foarte bine în continuare în ceea ce privește costurile, avem oameni foarte bine pregătiți, iar zona de vest este foarte bine poziționată în ceea ce privește accesul la infrastructură. Investițiile statului în infrastructura altor regiuni pot aduce mai mult ca oricând alte investiții externe. Marele dezavantaj este că în România a crescut prețul energiei mai mult decât în orice țară, iar aceste companii sunt mari consumatoare de gaz și electricitate. Ele au nevoie de o stabilitate a prețurilor pentru că fug deja de pe o piață periculoasă, iar predictibilitatea este mereu un avantaj”, a încheiat rectorul Universității Politehnica Timișoara, Florin Drăgan.

Profesor din vestul țării, cercetat pentru hărțuire. Este acuzat că a trimis unei eleve 16 mesaje cu tentă sexuală

0

Un profesor de sport de la un liceul din oraşul arădean Pecica este cercetat pentru hărţuirea unei eleve de 16 ani, căreia i-ar fi trimis în ultimele zile mesaje cu tentă sexuală, o cercetare disciplinară fiind începută şi la nivelul şcolii.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, Claudia Iuga, a declarat joi, pentru Agerpres, că poliţiştii din Pecica au fost sesizaţi de familia elevei despre presupusul comportament al profesorului de sport, care este şi arbitru de fotbal, fiind întocmit un dosar de cercetare penală pentru hărţuire.

Surse din cadrul Liceului „Gheorghe Lazăr” Pecica au declarat, pentru sursa citată că profesorul are 42 de ani, este necăsătorit şi este suplinitor de un an. El nu preda şi la clasa elevei respective, căreia i-ar fi trimis mesajele prin intermediul unor reţele de socializare. Dascălul i-ar fi cerut fetei fotografii nud şi ar fi invitat-o într-o seară la o întâlnire.

Adolescenta şi-a anunţat familia, care a apelat la ajutorul poliţiştilor.

Şeful Inspectoratului Şcolar Judeţean Arad, Marius Gondor, a declarat, pentru Agerpres, că a cerut conducerii şcolii constituirea unei comisii de cercetare disciplinară, iar azi vor avea loc audierile. Se poate merge până la desfacerea contractului de muncă.

Zeci de şcoli şi liceee din Timiș nu respectă normele de securitatea la incendiu. Lista completă a acestora

0

Potrivit ISU Timiș, 79 de unităţi şcolare din Timiş nu respectă prevederile legale în vigoare în ceea ce privește securitatea la incendiu.

ISU Timiş a transmis lista Inspectoratului Școlar Județean Timiș cu precizarea că a înaintat tuturor unităților de învățământ rugămintea de a face demersurile necesare în vederea identificării soluțiilor de remediere.

Unităţile sunt grupate în funcţie de deficienţele constatate.

Astfel, funcționează fără autorizație de securitate la incendiu: Colegiul Național C.D. Loga, Liceul Teologic Penticostal „Logos”, Liceul Tehnologic Electrotimiș, Colegiul Național Bănățean (două clădiri), Liceul Tehnologic de Agricultură și Silvicultură „Casa Verde”, Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” (două clădiri),  Liceul Teoretic „W. Shakespeare”, Grădinița cu Program Prelungit nr. 26, Grădinița cu Program Prelungit nr. 36,  Grădinița cu Program Prelungit nr. 37, Liceul Teologic Baptist,  Asociația DIN-DIN Timișoara, Școala Primară CFR (Școala Gimnazială „Dimitrie Leonida”), Școala Gimnazială nr. 30 (două clădiri), Liceul Waldorf (trei clădiri), Liceul Teoretic „Vlad Țepeș”, Liceul Teoretic „Grigore Moisil”, S.C. Madacuzman S.R.L. Timișoara,  Clubul de Copii Clopoțica S.R.L, Liceul Teoretic „Harul” Lugoj, Grădinița Ysakiny Lugoj, Liceul Teoretic Recaș – Grădinița cu Program Prelungit Recaș, Școala Gimnazială nr. 2 „Nestor Oprean” Sânnicolau Mare, Școala Gimnazială Bârna, Școala Gimnazială Birda, Școala Gimnazială Cenad, Școala Gimnazială Chevereșu Mare, Școala Gimnazială Comloșu Mare, Școala Gimnazială Coșteiu (două clădiri), Școala Gimnazială Denta, Școala Gimnazială Dumbrăvița (cinci clădiri), Asociația Bergman Timișoara – punct de lucru Dumbrăvița, S.C. Bds- Destiny SRL Dumbrăvița, S.C. Amos Children Care SRL Dumbrăvița, Școala Gimnazială Fârdea, Școala Gimnazială Giarmata (trei clădiri), Școala Gimnazială Giera, Liceul Teoretic „David Voniga” Giroc (patru clădiri), Școala Gimnazială Gottlob (două clădiri), Școala Gimnazială Iecea Mare, Liceul Tehnologic „Romulus Paraschivoiu” Lovrin, Școala Gimnazială Mașloc,  Școala Gimnazială Moșnița Nouă (trei clădiri), Grădinița „Felix Kids” Moșnița Nouă, Liceul Tehnologic „Traian Grozăvescu” Nădrag (două clădiri), Școala Gimnazială Parța, Liceul Teoretic Periam, Școala Gimnazială Remetea Mare (două clădiri), Școala Gimnazială Săcălaz (trei clădiri), Școala Gimnazială Știuca,  Școala Gimnazială Tomnatic (două clădiri), Școala Gimnazială Topolovățu Mare (două clădiri), Școala Gimnazială Tormac (trei clădiri), Școala Gimnazială Sudriaș (două clădiri), Școala Gimnazială Uivar și Școala Gimnazială Variaș.

Neasigurarea condițiilor de evacuare a persoanelor în cazul procedurii situațiilor de urgență se regăsește la Grădinița cu Program Prelungit nr. 37 Timișoara.

Nu se asigură echiparea cu instalație de detectare, semnalizare și alarmare a incendiilor la Școala Gimnazială Denta.

Nu funcționează instalația de detectare, semnalizare și alarmare a incendiilor la Liceul Lenau (două clădiri), Liceul Teoretic „Vlad Țepeș”, Liceul Waldorf, Liceul Teoretic „Harul” Lugoj, Școala Gimnazială Birda, Școala Gimnazială Cenad, Școala Gimnazială Chevereșu Mare, Școala Gimnazială Dumbrăvița, Liceul Teoretic „David Voniga” Giroc, Liceul Teoretic Periam,  Școala Gimnazială Remetea Mare, Școala Gimnazială Săcălaz și Școala Gimnazială Topolovățu Mare.

De asemenea, instalația de detectare, semnalizare și alarmare la incendiu nu este verificată cu personal atestat la Școala Gimnazială Gottlob, Școala Gimnazială Remetea Mare și la Școala Gimnazială Săcălaz.

Instalațiile de hidranți exterior/interior a incendiilor nu sunt menținute în stare de funcționare sau nu funcționează la parametrii proiectați la Colegiul Tehnic „Emanuil Ungureanu”,  Liceul Tehnologic „Casa Verde”, Liceul Lenau, Liceul Teoretic „David Voniga” Giroc și Liceul Tehnologic „Romulus Paraschivoiu” Lovrin.

Apa Aur’a ajunge în Emiratele Arabe Unite. Contractul a fost semnat la Expoziția Mondială EXPO 2020

0

 

Aur’a, singura apă din România premiată la Bruxelles de Institutul Internațional pentru Gust și Calitate cu trei stele de aur, va fi exportată în Emiratele Arabe Unite.

Contractul cu EAU a fost semnat pe 23 martie, în Pavilionul României din cadrul Expoziției Mondiale EXPO 2020, găzduită de Dubai. „Deloc întâmplător, contractul cu Emiratele Arabe Unite s-a semnat la EXPO 2020, unde tema cu care s-a prezentat țara noastră a fost H2RO, obiectivul fiind punerea în valoare a apelor din România. A fost un drum
lung până să ajungem în acest punct, o muncă asiduă pentru a respecta legislația din Emiratele Arabe Unite vis-a-vis de calitate și siguranță alimentară. Am trecut printr-un proces complex de audit, implicând vizite ale unor autorități din Emirate care să verifice și să valideze toate certificatele anterioare pe care le-a obținut Aur’a. În cele din urmă, apa va avea inscripționată pe etichetă certificarea finală primită din partea Emiratelor, fără de care produsul nostru nu poate fi exportat și comercializat”, declară Horațiu Rada, președintele Aur’a Mineral Water.

În Dubai, apa românească va fi consumată în cele mai selecte restaurante și hoteluri, inclusiv în Burj K’halifa. Aur’a este deja prezentă în SUA, Franța, Marea Britanie, Israel, Elveția, Austria, Tenerife.