Pagina 14

Dublă lansare de carte: Ștefan Dandu prezintă textele sale pentru „muzichii” timișorene

0
Ștefan Dandu Foto: Johnny Bitea

Amatorii de cultură și muzică sunt așteptați la o dublă lansare de carte cu Ștefan Dandu, evenimentul urmând să se desfășoare marți, 29 martie, de la ora 17, la Casa Artelor din Timișoara. Cu această ocazie cei interesați vor avea parte de lansarea cărților „Regele Șopârlă“ în prezentarea lui Ilie Chelariu și „Texte pentru muzichii timișorene“, care va fi prezentată de Mimo Obradov.

„Acum 40 de ani am fost conectat la formația Univers prin intermediul regretatului Nae Tarnoczi. Am ajuns să-l cunosc pe Arpad Kajtar, care pe vremea aceea era angajatul Teatrului Maghiar, împreună cu band-ul. Trebuiau să cânte, să aducă bani instituției, cum era pe vremea aceea. La un moment dat mi-a zis că trebuie să facem o chestie rapidă. L-am întrebat cât de rapidă și mi-a zis: în șapte zile. Drept urmare, în șapte zile s-au creat 11 piese. Nae nu a reușit să învețe acele 11 piese, în schimb Gheorghe Moșoarcă le-a învățat. Și a cântat fără să le citească de pe hârtie, căci Arpi Kajtar spunea că la el în formație nu se cântă cu stativ, ăla e pentru începători“, și-a amintit Ștefan Dandu cu ocazia lansării albumului formației timișorene Univers, pe textele sale, care a avut loc în 2019 la Reflektor Venue.

Ștefan Dandu este o figură binecunoscută în rândul melomanilor din Timişoara şi nu numai, mai ales datorită versurilor pe care le-a scris de-a lungul anilor pentru formaţii ca Locatarii, Pro Musica sau Kempes.

Cu cinci ani în urmă, Ştefan Dandu a lansat cartea „Crochiuri crocante“, în cadrul unui eveniment care a beneficiat de un recital susţinut de Marius Iacovania şi Traian Neagu şi de proiecţia filmului „Recviem pentru Efemeride“ de Gheorghe Şfaiţer, în care apar printre alţii Dixie Krauser, Tavi Iepan, Alexander Buju Ternovics, Gabriel Kelemen, Camil Mihăiescu, Ioan Jebelean, Ion Epure, Liviu Apetrei, Radu Cristuinea, Corneliu Scwartz Calboreanu, Lucian Nagy, Adelina Mihăiescu, Gina Vladuţă, Frederike Seithel, Mariana Nagy, Mariana Krauser, Simona Cristuinea, Dan Murărescu, Dan Avramescu, Radu Asanache şi Borco Ilin.

După douăzeci de ani, două trupe bănățene s-au reunit într-un proiect rock: E.D. pregătește albumul de debut

0

După o pauză de aproape 20 de ani, trupele Eternal Dark și Mercator din Bocșa, Caraș-Severin s-au reunit la sfârșitul anului trecut, astfel, rezultând  E.D., un proiect muzical  ce abordează  după mărturisirile proprii stilul „Depressive Death Metal“. Proiectul îi are în componență pe Andrei Bivolan (vocal ex Eternal Dark), Cosmina Albu (clape ex Mercator), Cosmin Albu (chitară ex Eternal Dark) și Sorin Ghiniță (tobe ex Mercator) și a lansat până acum câteva melodii, cel mai recent single fiind „Singurătate“.

„Ne-am reîntâlnit în august 2021. Am depănat amintiri frumoase și am început să visam din nou. Două luni mai târziu aveam deja prima noastră piesă. Suntem conectați la tot ce se întâmplă în România. Într-o țară în care lucrurile nu merg «așa cum ar trebui», guvernată de superficialitate, ipocrizie și parvenetism, prin ceea ce creăm, încercăm și credem că și reușim să transpunem percepția noastră despre societatea de azi. Tocmai pentru a reuși să transmitem cât mai nealterat mesajul nostru, am ales ca piesele noastre să fie în limba română. Fiecare dintre noi are niște preferințe muzicale, evident în permanentă expansiune. Ca și planuri de viitor vrem să finalizăm albumul Gânduri». Avem deja scoase «Vino moarte», «Gânduri negre», «Vlad și Amar» și zilele trecute am lansat piesa «Singurate»“, spun membrii acestui proiect.

Fără minuni noi: SCM Politehnica a pierdut cu Minaur Baia Mare

0
Foto: SCM Politehnica / Facebook

SCM Politehnica a cedat astăzi pe teren propriu cu Minaur Baia Mare. Alb-violeţii nu au repetat figura din duelul cu Steaua din urmă cu câteva zile şi rămân in subsolul clasamentului după 30-36 cu maramureşenii.

Calificaţi in penultimul act al European Cup, oaspeţii au avut de furcă in duelul cu bănăţenii până spre final. A fost 17-17 după prima repriză. Baia Mare s-a desprins abia după minutul 50! Pentru alb-violeţi, Marius Sadoveac a fost iarăşi in mare formă de şut. Eliminarea lui a afectat evident derularea partidei in ultimul sfert de oră.

SCM Poli a rămas şi după acest joc pe antepenultima poziţie, a 12-a, cu 16 puncte. Duminică, 3 aprilie, alb-violeţii au meci la Bacău, echipa aflată cu doar o treaptă mai sus.

SCM Politehnica (marcatori): Sadoveac 12 goluri, Năstăsie 4, Fenici 4, Cristescu 3, Csog 2, Trif 1, Moldovan 1, Bote 1, Dumitrescu 1, Citu 1.

O nouă zi fără decese legate de COVID-19, însă rata de infectare continuă să crească în Timiș

0

Prefectura Timiș a anunțat că, în ultimele 24 de ore, în județ au fost confirmate 241 cazuri noi de infectare cu virusul SARS-CoV2, care provoacă boala COVID-19, din 1.423 teste efectuate (din care 807 teste rapide). Din totalul persoanelor identificate pozitiv în ultimele 24 ore la nivelul județului Timiș, 26 au vârsta sub 18 ani.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, este în Timiș de 4,56 (față de 4,49 ieri și 4,38 joi), aceasta fiind a șasea zi consecutivă de creștere a ratei de infectare în județ.

În această dimineață, în spitalele din județ erau internate 127 de persoane confirmate sau suspecte cu COVID 19, dintre care 23 la Terapie Intensivă. În ultimele 24 de ore nu a fost raportat niciun deces survenit în urma complicațiilor provocate de coronavirus, ceea ce înseamnă că bilanțul pe Timiș rămâne la 2.020 de morți, de la începutul pandemiei.

DSP Timiș a anunțat astăzi că patru focare sunt active și se află în supraveghere epidemiologică, între care două secții ale Spitalului Județean Timișoara, după cum urmează:

SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 6 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CENTRUL DE RECUPERARE ȘI REABILITATE NEUROPSIHIATRICĂ PENTRU COPII TIMIȘOARA – 5 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 5 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CENTRU REZIDENȚIAL PRIVAT PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE TIMIȘOARA – 11 cazuri confirmate – Focar în supraveghere.

Coproducție Timișoara – Veszprém, la Teatrul Maghiar, de Ziua Mondială a Teatrului. O parte din încasări, donate pentru refugiați

0

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” celebrează Ziua Mondială a Teatrului cu  o premieră care aduce laolaltă două orașe ce vor fi, în același an, capitale culturale ale Europei. Spectacolul Bánk, montat de tânărul regizor Markó Róbert, este o coproducție Timișoara – Veszprém și va avea premiera duminică, 27 martie  2022, de la ora 19:00, în  sala mare a Teatrului Maghiar „Csiky Gergely”. La fel ca mii de alți spectatori din întreaga lume, publicul premierei va asculta, înaintea spectacolului, mesajul pentru Ziua Mondială a Teatrului, transmis în acest an de Peter Sellars, regizor de operă și teatru din SUA.

Ineditul proiect teatral, a treia coproducție din actuala stagiune, repovestește scenic cea mai faimoasă dramă națională a dramaturgiei și a culturii maghiare, „Banul Bánk”, de Katona József, aceste parteneriat fiind parte a programului instituției pentru pregătirea Capitalei Culturale Europene. Partenerii teatrului timișorean în proiectul „Bánk” sunt  două teatre din din orașul maghiar Veszprém, care va deține tot în anul 2023  titlul de Capitală Culturală a Europei: teatrul de păpuși „Kabóca” și teatrul „Petőfi”.

De la publicarea sa, în 1819, şi până astăzi, ”Banul Bánk” al scriitorului Katona József s-a impus în cultura europeană teatrală ca unul din marile texte ale dramaturgiei maghiare, o dramă cu puternic filon istoric, ale cărei personaje de legendă au provocat imaginația regizorilor și au generat montări în teatru, operă și film. Palpitanta poveste a banului Bánk și a soției sale Melinda se desfășoară la sfârşitul anului 1213, într-un context istoric tulbure, învolburat de rebeliuni, drame pasionale şi intrigi politice. Povestea medievală se desfășoară în atmosfera curții rămase fără rege, unde colcăie trădări, pasiuni, ambiții, jocuri periculoase de putere. Piesa originală, un text greu cu un limbaj arhaic aparte, a fost adaptată și rescrisă de dramaturgul Szabó Borbála care, împreună cu regizorul Markó Róbert și echipa de actori din cele trei instituții, au reușit să construiască un spectacol intens, interesant, plin de umor, cu un mesaj percutant, în orice  secol, epocă sau  regim politic. Distribuția este alcătuită din actorii Balázs Attila, Éder Enikő, Miller Patrik, Sebestyén Hunor,  Taba Dorottya Lucia, Aszalos Géza, Molnos András Csaba, Bandi András Zsolt, Csörögi Gábor, Benkő Zsuzsanna, Berta Csongor și Tokai Andrea. Echipa de creație a regizorului Markó Róbert este întregită de Árvai György (décor), Szűcs Edit (costume), Markó-Valentyik Anna (coregrafie), Nagy Orsolya (dramaturgie), Cseri Hanna (muzică).

A doua reprezentație se va desfășura în 28 martie 2022, de la ora 19:00, iar încasările din biletele acestei reprezentații vor fi donate Uniunii Ucrainenilor din România, pentru a-i ajuta pe refugiații de război din Ucraina. Biletele sunt disponibile pe portalul Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely | Biletmaster și la agenția teatrului maghiar. La fel ca celelalte spectacole alea teatrului maghiar, și acesta  este tradus în limba română.

PNL Timiș: „Facem apel la colegii din USR Timiș să renunțe la practicile de promovare a persoanelor cu dosare penale, a celor cu cazier”

0

Un nou atac în „alianța” din administrația locală. Reprezentanții PNL Timiș au transmis, sâmbătă, că au atras atenția în mod repetat asupra intenției USR Timiș de a acapara abuziv consilii de administrație și de a-și plasa protejații în funcții pentru care nu au nici pregătire și nici experiență.

„Deși înregistrează eșec după eșec, USR Timiș refuză să învețe administrație curată în interesul cetățenilor și continuă să facă rău Timișoarei prin decizii păguboase, deseori în afara legii. Primăria Timișoara este blocată din cauza celei mai proaste organigrame a tuturor timpurilor, strict din ambiția deșănțată a lui Dominic Fritz de a-și înșuruba pe funcții publice oameni din anturaj care n-au nicio legătură cu competența sau profesionalismul în administrație”, susțin liberalii timișoreni.

Potrivit celor din PNL, chiar la începutul mandatului, USR a vrut să reformeze Coltermul cu „un penal condamnat”, Bogdan Nanu, iar după ce „a închis școli și a nenorocit spitale” din cauza frigului, Coltermul a fost abandonat în mâinile lui Cristi Amza, un incompetent depășit de situație care susține neplata certificatelor verzi.

„PNL Timiș a prevenit opinia publică cu privire la planul useriștilor pentru Societatea de Transport Public Timișoara însă useriștii au devenit nepăsători nu doar față de cetățeni, ci chiar față de mass-media. În ciuda avertismentului nostru public, USR Timiș și-a «promovat» în Consiliul de Administrație două persoane cu cazier fiscal, adică doi cetățeni dovediți că au săvârșit fapte care contravin disciplinei financiare. Încă o dată, USR Timiș a trimis lupul să păzească oile. Facem apel la colegii din USR Timiș să renunțe la practicile de promovare a persoanelor cu dosare penale, a celor cu cazier, și, dacă le mai rămân oameni în echipă după acest triaj, ideal ar fi să renunțe și la incompetenți”, au mai transmis, sâmbătă, reprezentanții PNL Timiș.

Liberalii fac referire la președintele USR Sânmihaiu Român, Cosmin Buzan, și la avocatul Paul Finta.

Licitația pentru reabilitarea termică a blocurilor, relansată de Primăria Timișoara

0

Zilele acestea, Primăria Timișoara reia procedurile de achiziție publică pentru reabilitarea termică a primelor două imobile din totalul celor 60 de blocuri rămase de executat, în cadrul Programului Operațional Regional 2014 – 2020.

Este vorba despre imobilul situat pe strada Arieș nr. 20, cu 120 de apartamente, construit în anul 1978, respectiv cel de pe Splaiul Nicolae Titulescu nr. 10A, cu 72 de apartamente, construcție datând din anul 1970.

Valoarea estimată a lucrărilor de execuție este de 2,4 milioane de lei pentru primul bloc de locuințe, respectiv 1,4 milioane lei pentru cel de-al doilea fără TVA.

Acest lucru este posibil ca urmare a finalizării procedurii de revizuire a documentației tehnico-economice și a indicatorilor tehnico economici – faza PT, în sensul modificării soluției tehnice din panouri de tip sandwich în vată minerală, precum și actualizării devizelor, conform cu noile prețuri practicate pe piața materialelor de construcții.

Astfel, în scopul creșterii eficienței energetice a celor două imobile sunt prevăzute mai multe tipuri de lucrări, respectiv: înlocuirea tâmplăriei exterioare existente, inclusiv a celei corespunzătoare accesului în bloc, cu tâmplărie termoizolantă, iar tâmplăria trebuie dotată cu dispozitive/fante/grile pentru aerisire și evitarea apariției condensului; închiderea balcoanelor cu tâmplărie termoizolantă, inclusiv termoizolarea termică a parapeților sau înlocuirea acestora cu panel PVC; termo-hidroizolarea planșeului peste ultimul nivel; izolarea termică a planșeului peste subsol și lucrări conexe de tipul: reparații, trotuar perimetral, finisaje etc.

Primăria Timișoara a semnat 18 contracte de finanțare europeană prin POR 2014-2020, în care sunt cuprinse 68 de blocuri, termenul maxim de implementare fiind 31 decembrie 2023.

În prezent, se află în curs de finalizare procedura de revizuire a documentațiilor tehnico-economice pentru alte 20 de blocuri, urmând ca cele 38 rămase să parcurgă aceeași procedură.

Reabilitarea termică a blocurilor a fost un subiect „fierbinte” în fosta administrație.

Contoare Smart cu citire prin satelit, montate de Aquatim

0

Începând de luni, 28 martie, Aquatim va monta peste 800 de contoare digitale Smart la toți clienții din cartierul timișorean Plopi.

Aceste contoare sunt dotate cu un modul Smart, conectat la o rețea wi-fi, care permite citirea și comunicarea automatizată a valorii indexului. Citirea se va face lunar, fără a mai fi nevoie de accesul operatorului la contorul de apă, iar indexul se va transmite automat în sistem.

Noile contoare vor oferi operatorului de apă nu doar informații despre index, ci și despre datele de identificare ale acestora, locația lor, consumator, detalii de facturare. În plus, pot detecta presiunea și debitul apei, un consum atipic – indicator al unor posibile pierderi în rețea și curgerea inversă.

De asemenea, noua tehnologie poate furniza date pentru creșterea randamentului producției pe baza informațiilor despre consum zilnic, corelată cu condițiile de mediu și sezon.

Spre deosebire de contoarele cu transmisie radio digitale clasice, această tehnologie are capacitatea de a comunica date la distanțe mari, iar durata minimă estimată a bateriei este de zece ani.

Montarea contoarelor Smart, în cartierul Plopi, va fi efectuată de echipe din cadrul Aquatim și va dura circa o lună. Clienții vor fi notificați din timp cu privire la data stabilită pentru montaj, în vederea asigurării accesului echipelor în căminele de apometru.

Abonații care dețin proprietăți nelocuite sunt rugați să apeleze numărul de telefon 0740279029 pentru a programa vizita unei echipe la adresele respective. Pe viitor, această tehnologie inovativă de citire a contoarelor va fi implementată la toți consumatorii din Timișoara.

Ora Pământului, sărbătorită prin cântec de copii, în Piața Unirii din Timișoara

0

ora pamantului

Sâmbătă, de la ora 20:30, în Piața Unirii din Timișoara va fi organizat evenimentul Ora Pământului.

Manifestarea este organizată în toată țara prin Programul Național Cantus, iar copii vor cânta și se vor bucura împreună, fără a apela la alte resurse de energie cu excepția propriei lor stări de bine.

Acțiunea se dorește a fi un manifest muzical prin care să ne exprimăm aprecierea și recunoștința pentru natură.

În județul Timiș, corurile reunite din Cantus Mundi vor cânta pentru cei care vor fi prezenți la eveniment în Piața Unirii.

Participă mai multe școli din Timișoara și din județ. Vor fi momente muzicale, dans și o expoziție de pictură pe care o pregătesc elevii de la Palatul Copiilor.

Copiii din corul reunit sunt de la Școala Gimnazială nr.2, nr.25, Liceul Ortodox din Timișoara, Liceul Teoretic din Giroc și de la Liceul Teoretic din Ciacova. Dirijorii care pregătesc copiii sunt: Adina Botezatu, Tanța Elena, Sidia Stănculescu, Răzvan Grosu și Daniel Milencovici.

Ripensia a remizat alb cu Lipova după plecarea lui Florin Fabian. Călin Mada, optimist la finele testului cu divizionara C

0
Foto: Ripensia UVT / Facebook

Ripensia a făcut un joc modest in pauza de la partidele oficiale. Roş-galbenii au făcut 0-0 cu Şoimii Lipova, altădată o candidată la promovare din Liga 3 in Liga 2, sens care ar fi dorit invers de către conducerea clubului timişorean din vară.

Fără prea multă vlagă după anunţul conducerii legat de posibilitatea de a incepe sezonul următor mai jos, in ciuda situaţiei sportive „lejere”, jucătorii noului „principal” Călin Mada nu au reuşit să marcheze pe arena „Banatul”, din Sânnicolau Mic (Arad).

Fridrich a fost totuşi aproape de gol, dar printr-o execuţie de la mare distanţă, care a lovit transversala.

Ripensia: Rus – Sturzu, Rogac, Lalić, Fridrich – Stoi, Călin – Piftor, Ene, Mihart – Golda (prima repriză); Dobre – Țieranu, Rogac, Fridrich, M. Mircea – Stoi, V. Macrițchii – Stoica, Mitrov, Ivančević – Matiș. Antrenor: Călin Mada.

„A fost un joc de pregătire, rezultatul de 0-0 e echitabil. Sperăm ca pentru următorul meci să ne atingem obiectivul, chiar dacă azi nu am dat gol. Este un şoc, vă daţi seama, acum noi incercăm să fie cât mai uşor pentru jucători, să treacă peste această schimbare… până la meciul de la Giurgiu. Ii ţinem motivaţi, sperăm să aducem un rezultat bun şi poate se vor schimba mai multe… Vom juca cu Lipova in Liga 2, vă spun eu, acolo”, a spus Călin Mada, antrenorul Ripensiei.

Pentru ripensişti urmează duelul din deplasare cu Astra Giurgiu, sâmbăta viitoare, de la ora 11.00. Timişorenii sunt pe 3 in grupa B de play-out, cu 25 de puncte.

România trece în acest weekend la ora de vară. Ceasurile se dau cu o oră înainte

0

Românii vor trece, în noaptea de sâmbătă spre duminică, la ora de vară, astfel că toate ceasurile vor fi date cu o oră înainte. În singura zi din an cu 23 de ore vom dormi mai puțin, pentru că ora 3:00 devine ora 4:00.

În fiecare an, în ultima duminică a lunii martie, românii îşi dau ceasul cu o oră înainte, pentru că România trece la ora de vară. Astfel, pe lângă faptul că dormim mai puțin, ziua de 27 martie va avea doar 23 de ore, în loc de 24 de ore.

CFR Călători anunță că trecerea la ora de vară nu modifică mersul trenurilor în vigoare, circulaţia se va efectua conform orarului prevăzut în mersul trenurilor.

Trenurile operate de CFR Călători vor circula după ora actuală (de iarnă) până în noaptea de 26/27 martie. la ora 3.00, care va deveni ora 4.00. După ora 4.00, trenurile vor pleca la orele din mersul de tren în vigoare, respectând ora oficială de vară.

Trenurile operate de CFR Călători aflate în circulație după ora 3:00, care devine ora 4:00, își vor continua mersul până la stația de destinație, iar în cazul în care orele de plecare ale acestor trenuri se suprapun cu orele normale de plecare în intervalul orar 4:00 – 5:00, trenurile vor pleca în ordinea rangului.

În România, ora de vară a fost introdusă pentru prima dată în 1932. Din 1943, practica trecerii la ora de vară a fost suspendată și a fost reintrodusă în România începând cu 1979. În 1996, ţinând cont de avantajele decalării orarului cu o oră vara, pentru a profita la maximum de orele de lumină, acest orar a fost prelungit în Europa cu încă o lună.

Din 1997, ora de vară începe în România în ultima duminică din martie şi se încheie în ultima duminică din octombrie, la fel ca în toate ţările europene.

În 2019, Parlamentul European a votat în favoarea unei propuneri de renunţare la obligativitatea trecerii la ora de vară la nivelul Uniunii Europene, însă, potrivit propunerii, fiecare stat membru va avea dreptul să decidă dacă va păstra actualul sistem sau va renunţa la schimbarea orei.

Ora de vară a fost prima dată propusă de un entomolog din Noua Zeelandă, George Vernon Hudson, în 1895. 110 ţări din întreaga lume folosesc astăzi acest mecanism. În Europa, Islanda este singura ţară care nu foloseşte ora de vară. Rusia a început să aplice acest sistem din 1981, însă a renunţat după 20 de ani, pe motiv că nu vrea să streseze cetăţenii.

Sute de coșuri de gunoi din oțel zincat vor fi montate pe străzile din Timișoara

0

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a semnat contractul de furnizare cu societatea desemnată câștigătoare a licitației publice.

Societatea Urbio Palagio SRL va avea la dispoziție 45 de zile pentru livrarea celor 500 de coșuri de gunoi stradal suspendate, termen de la care va începe montarea lor. Acestea vor fi amplasate pe întreg teritoriul orașului, cu deosebire în zonele în care a fost constatată lipsa recipientelor de colectare a gunoiului stradal, respectiv pe arterele principale de circulație, în piețele publice și în stațiile mijloacelor de transport în comun.

Coșurile de gunoi sunt ignifuge, au o capacitate a recipientului de 50 de litri, sunt realizate din tablă de oțel galvanizată la cald, care le conferă rezistență crescută la factorii de mediu și vandalism.

De asemenea, în zona inferioară sunt prevăzute cu un mecanism pentru golire rapidă, fiind dotate și cu sistem de prindere atât pe perete, cât și pe stâlp.

Valoarea contractului este de 310.000 de lei (fără TVA), iar fiecare coș va avea o garanție de 24 de luni, în condiții normale de utilizare.

În imaginile cu titlu de prezentare sunt cele verzi, dar în Timișoara se vor livra în nuanța de otel zincat, conform specificațiilor din licitație.

RĂZBOI ÎN UCRAINA, ziua 31. Evaluările SUA confirmă intenţia Rusiei de a concentra trupele în estul Ucrainei UPDATE 5 Explozii puternice în apropierea orașului Lviv din vestul Ucrainei

0

UPDATE 5 Autoritățile din regiunea Lviv din vestul Ucrainei au raportat sâmbătă trei explozii puternice în apropierea orașului, potrivit Reuters.

Autoritățile au recomandat populației să se adăpostească.

„Au avut loc trei explozii puternice lângă Lviv din direcția Kryvchytsy, acum există o avertizare de raid aerian, așa că păstrați-vă calmul și adăpostiți-vă”, a anunțat guvernatorul regional Maksym Kozytskyy într-o postare online, referindu-se la o zonă de la periferia orașului.

Mai mulți martori citați de Reuters au spus că văzut un fum negru care se ridica din partea de nord-est a orașului.

UPDATE 4 Kremlinul a evocat din nou ideea utilizării armelor nucleare în războiul cu Ucraina, notează publicația britanică „The Guardian”. Dmitri Medvedev, fostul președinte rus care este acum vicepreședinte al Consiliului de Securitate al țării, a declarat că Moscova ar putea ataca astfel un inamic care ar folosi doar arme convenționale, dar ministrul apărării, Șoigu a afirmat că „pregătirea” nucleară este o prioritate.

Medvedev a spus că doctrina nucleară a Moscovei nu prevede ca statul inamic să fie cel care folosește mai întâi astfel de arme.

Declarațiile de sâmbătă l-au determinat pe președintele Ucrainei, Volodimyr Zelenski, să avertizeze, în cadrul unei apariții prin legătură video la Forumul Doha din Qatar, că Moscova reprezintă o amenințare directă pentru lume.

„Rusia se laudă în mod deliberat că poate distruge cu arme nucleare, nu doar o anumită țară, ci întreaga planetă”, a declarat Zelenski.

Putin a introdus în discuție amenințarea nucleară la începutul războiului, avertizând că intervenția occidentală va culege „consecințe pe care nu le-ați văzut niciodată”.

Oficialii occidentali au apreciat că amenințările ar putea fi doar o încercare de a distrage atenția de la eșecul forțelor lui Putin de a asigura o ocupare rapidă a capitalei ucrainene, Kiev, și de a face progrese în alte zone cheie ale țării.

UPDATE 3 Autoritățile din orașul Kiev au luat decizia să instituie din nou starea de asediu în oraș. Asta înseamnă că locuitorii rămași în oraș vor fi obligați să stea în case până luni.

Starea de asediu a fost instituită de autoritățile ucrainene. Primarul orașului Kiev, fostul campion mondial la box Vitali Klitschko, a făcut anunțul sîmbătă.

Ca urmare, începând de sâmbătă, la ora locală 20:00, locuitorii vor fi obligați să rămână în case. Restricția va fi în vigoare până luni, la ora 7:00.

UPDATE 2 Rusia desfăşoară exerciţii militare pe insulele Kurile, revendicate de Tokyo, au relatat sâmbătă media nipone, la câteva zile după ce Moscova a abandonat negocierile de pace cu Japonia din cauza sancţiunilor impuse de aceasta ca urmare a invaziei ruse din Ucraina, relatează Reuters.

Districtul militar de est al Rusiei a anunţat vineri, potrivit Interfax, că la aceste exerciţii iau parte peste 3000 de trupe şi echipamente, fără a preciza unde anume în arhipelagul Kurilelor au loc.

Media japoneze afirmă în schimb că este vorba chiar de un teritoriu care a revenit Uniunii Sovietice după încheierea celui de-al doilea război mondial şi care este revendicat de Japonia.

Arhipelagul Kurilelor, aflat în dispută de decenii, este situat între peninsula rusă Kamceatka şi principala insulă nordică a Japoniei, Hokkaido. Tokyo revendică următoarele insule: Etorofu (Iturup în rusă), Kunashiri (sau Kunashir), Shikotan şi grupul Habomai pe linia care desparte Marea Ohotsk şi Oceanul Indian.

Japonia şi Rusia nu au semnat un tratat de pace după al doilea război mondial din cauza diferendului legat de aceste insule, iar luni Rusia a anunţat că abandonează negocierile de pace, argumentând cu „poziţia neamicală” a Tokyo în contextul conflictului în Ucraina. Marţi, Japonia a protestat „ferm” faţă de decizia Rusiei.

Interfax a menţionat că la exerciţiile din Kurile iau parte şi „unităţi ale forţelor aeriene ce desfăşoară măsuri de detectare, identificare şi distrugere a aeronavelor unui presupus inamic care a lansat un atac aerian”.

UPDATE 1 Este „o prostie” să crezi că sancțiunile occidentale împotriva întreprinderilor rusești ar putea avea vreun efect asupra guvernului de la Moscova, a declarat fostul președinte rus și adjunctul șefului Consiliului de Securitate, Dmitri Medvedev, potrivit Sky News.

Sancțiunile nu vor face decât să consolideze societatea rusă și nu vor provoca nemulțumirea populației față de autorități, a declarat Medvedev într-un interviu acordat agenției ruse de presă RIA.

Occidentul a impus o serie de sancțiuni Rusiei în urma invaziei din Ucraina, unele vizând în mod special oameni de afaceri miliardari despre care se crede că sunt apropiați de președintele Vladimir Putin.

„Să ne întrebăm: poate vreunul dintre acești mari oameni de afaceri să aibă chiar și cel mai mic cuantum de influență asupra poziției conducerii țării? Vă spun deschis: nu, în niciun caz”, a declarat dl Medvedev.

Fostul președinte a mai declarat că sondajele de opinie arată că trei sferturi dintre ruși susțin decizia Kremlinului de a desfășura o operațiune militară în Ucraina și chiar mai mulți îl susțin pe Vladimir Putin.

Evaluările Administraţiei Joseph Biden confirmă intenţia Rusiei de a începe să concentreze operaţiunile militare în regiunea separatistă Donbas, situată în estul Ucrainei, afirmă un oficial din cadrul Departamentului Apărării de la Washington citat de agenţia Reuters.

Potrivit oficialului american, datele de pe teren par a fi în concordanţă cu anunţul Administraţiei de la Moscova. „Prioritizează zona de est, iar informaţiile noastre par să confirme acest lucru”, a declarat un oficial de rang înalt din cadrul Pentagonului, sub protecţia anonimatului.

Oficialul american avertizează însă că, potrivit datelor obţinute de serviciile secrete americane, forţele militare ruse devin mai agresive în regiunea Donbas. „În mod evident, această zonă este o prioritate pentru trupele ruse”, a subliniat oficialul citat.

Anterior, un alt oficial de la Washington a avertizat, conform postului de televiziune Sky News, că noua strategie a Administraţiei Vladimir Putin ar putea afecta poziţia Ucrainei în negocieri şi pe plan militar. Dacă armata rusă nu va mai avea ca prioritate ocuparea Kievului, îşi va consolida poziţiile în Donbas, iar trupele ucrainene din această zonă riscă să devină izolate de restul forţelor militare din ţară. În plus, Moscova ar putea utiliza în negocieri aceste avantaje tactice, a atras atenţia oficialul american, sub protecţia anonimatului.

Un oficial militar rus a anunţat, vineri după-amiază, că Administraţia Vladimir Putin analizează posibilitatea limitării operaţiunilor militare doar la regiunile separatiste Lugansk şi Doneţk, ceea ce ar însemna o reducere a amplorii ofensivei militare în Ucraina. Serghei Rudskoi, şeful Direcţiei operaţionale din cadrul Statului Major al armatei ruse, a declarat, potrivit agenţiilor de presă ruse, citate de Sky News şi BBC News, că prima etapă a operaţiunii militare în Ucraina este aproape finalizată, astfel că acum „principalul obiectiv” este „eliberarea” regiunii Donbas, care include Lugansk şi Doneţk. „Principalele obiective ale primei etape operaţionale au fost în general atinse. Potenţialul combatant al forţelor armate ucrainene a fost redus considerabil, ceea ce face posibilă concentrarea eforturilor principale pe atingerea principalului obiectiv, eliberarea Donbasului”, a afirmat oficialul militar rus.

Potrivit datelor prezentate de Ministerul Apărării de la Moscova, insurgenţii separatişti susţinuţi de armata rusă deţin în prezent controlul asupra a 93% din suprafaţa districtului Lugansk şi asupra a 54% din districtul Doneţk. Cele două zone formează regiunea extinsă Donbas.

La începutul intervenţiei militare, preşedintele Vladimir Putin anunţase că obiectivele erau „demilitarizarea” şi „denazificarea” Ucrainei. Declaraţiile făcute vineri de Serghei Rudskoi sugerează o schimbare a strategiei Administraţia de la Moscova şi un posibil plan de reducere a amplorii ofensivei militare în Ucraina.

„Rusia recunoaşte că nu poate continua operaţiunile militare pe mai multe axe în mod simultan”, a explicat un oficial occidental, sub protecţia anonimatului, conform BBC News. Un funcţionar diplomatic occidental activ în Moscova a afirmat, pentru agenţia Reuters, că anunţurile Rusiei sunt motivate de raţiuni de imagine pe plan intern şi internaţional şi, probabil, anticipează reducerea ofensivei militare în Ucraina.

Cinci copii, cu vârste între doi și opt ani, operați pe inimă la Institutul de Cardiologie. Intervențiile, reluate după o pauză de aproape 20 de ani la Timișoara

0

Bunavestire aduce vești grozave de la Institutul de Cardiologie din Timișoara.

Potrivit medicului Marian Gașpar, joi și vineri, au fost efectuate cinci operații pe cord, la copii, cu vârste între doi ani și opt ani, diagnosticați cu malformații cardiace simple, defect septal interatrial sau defect septal interventricular.

Astfel de intervenții nu s-au mai făcut la Timișoara de aproape 20 de ani.

„Operațiile au decurs bine, copiii fiind extubați și stabili, urmând să fie transferați pe secție”, a precizat mediul Marian Gașpar.

Echipele chirurgicale au fost conduse de prof. dr. Tammam Youssef, dr. Bassam – medic senior anestezist, formate din chirurgii tineri de la Institutul de Cardiologie: as. univ. dr. Laurențiu Brăescu, as. univ. dr. Andrei Grigorescu, as. univ. dr. Ana Lascu, medicii anesteziști dr. Andra Maghiar, dr. Florina Țeicu- Bartic, sub conducerea prof. dr. Petru Deutsch.

Toți copiii au fost investigați de către asist. univ. dr. Adi Lăcătușu, cardiolog pediatru.

Reluarea operațiilor pe inimă la copii a fost posibilă la Secția Chirurgie Cardiacă Pediatrică datorită reabilitării și dotării unității, o mare implicare având Mitropolitul Banatului, ÎPS Ioan Selejan.

Secția beneficiază acum de 12 locuri cu patru paturi de Terapie Intensivă, două săli de operație, echipate cu aparatură nouă: pompe de circulație extracorporeală, mese operatorii, lămpi operatorii, aparate de anestezie, truse de instrumente și performanță.

Pe baza structurii de personal medical, aprobată de Ministerul Sănătății, din 2019, au fost angajați medici chirurgi, medici anesteziști, cardiologi pediatri, asistente medicale și personal auxiliar.

Echipa de la Institutul de Cardiologie a participat din 2019, prin programul dintre Ministerul Sănătății și Clinica San Donato din Milano la toate misiunile chirurgicale ale echipei de la Spitalul Marie Curie din București, condusă de prof. dr. Tammam Youssef. Medicii și asistentele medicale au fost la specializare la Milano și Târgu Mureș.

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului, proiect de peste 1 milion de euro, cu parteneri sârbi

0

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului „Regele Mihai I” din Timișoara a accesat, alături de un partener din Serbia fonduri în valoare de 1,1 milioane de euro pentru proiectul „Cross-border network for education and research of natural resources’’ – NeteRNR-RORS 279.

Partener este Agenția Regională Banatul de Sud din Pancevo.

Profesorul și prodecanul de la Facultatea de Agricultură a USAMVBT, Florin Crista, care este și manager de proiect, a precizat, vineri, că inițiativa este una importantă pentru Banatul nostru și cel sârbesc întrucât prezintă date importante despre poluarea solului și a apelor.

Obiectivul principal al proiectului este crearea de rețele transfrontaliere pentru educarea și monitorizarea poluării mediului (metale grele, pesticide, erbicide, insecticide). Datele colectate vor fi utilizate pentru educația studenților, fermierilor și membrilor a organismelor și autorităților competente și a publicului larg despre protecția mediului și utilizarea durabilă a resurselor naturale, în special terenuri agricole și apă.

„Ne interesează cum poluăm apa și solul cu metale grele, erbicide. Probele de sol au fost luate de la trei adâncimi diferite din 56 de locuri. Probele de apă au fost recoltate din 27 de locații de apă: lac, baltă, râuri, pârâuri, cișmele, stație de tratare a patei și o fântână de unde se adapă oile. Avem poluare naturală și antropică, făcută de noi. Ne interesează cum să reducem cantitățile de pesticide, probele le-am recoltat în 15 luni, pentru a surprinde toate anotimpurile, din diverse locuri, precum Stațiunea didactică a USAMVBT, Dudeștii Noi, Becicherecu Mic, Biled, Checea, Deta, Gherman, Jamu Mare, Voiteg, Tormac, Chevereșu Mare și Dumbrăvița etc. În general, nu avem depășiri mari la metale grele astfel ca primăria din localitate sau Garda de Mediu să intervină. Vrem să facem un sistem de monitorizare al celor 56 de locații de unde am luat probe. Vom mai face seminarii de informare cu studenții și întâlniri cu primarii”, a declarat profesorul Florin Crista, managerul proiectului cu fonduri transfrontaliere.

„Știm foarte bine că avem poluarea cu metale grele, fermierul merge cu erbicidarea în orb, acum tona de îngrășământ este 5.000 de lei și prețul va crește. Dacă fermierul va aplica doze variabile de îngrășământ atunci va face agricultură de precizie pentru că presupune analize de sol pentru a vedea dacă sunt metale grele. Foarte puțini fermieri mari fac analize de sol nu pentru că nu și-ar permite, ci pentru că nu-i interesează”, a mai precizat, vineri, profesorul și prodecanul de la Facultatea de Agricultură a USAMVBT, Florin Crista.

Potrivit acestuia, în solul din Banat nu sunt cantități peste normal de metale grele.

„Studiul este o premieră în zonă la nivel instituțional. Probele au fost analizate în laboratoarele USAMVBT”, a mai adăugat Crista.

Banane și două feluri de înghețată, retrase din magazine

0

Un lanț de magazine a retras de la vânzare un lot de banane din cauza reziduurilor de pesticide. Un alt magazin a retras de pe rafturi două feluri de înghețată, din cauza prezenței oxidului de etilenă.

„Vă informăm ca urmare a depășirii valorilor admise de reziduuri de pesticide (CLORPIRIFOS) Yellow Fresh Fruits SRL a inițiat retragerea de la comercializare și rechemarea de la clienți a articolului menționat mai jos. Motivul rechemării: depășire a valorilor admise de reziduuri de pesticide (CLORPIRIFOS)”, informează ANSVSA.

Este vorba despre banane din Ecuador, lot 1101.

Produsele au fost vândute din 13 până pe 17 martie.

„Se recomandă persoanelor care dețin produse din lotul descris mai sus, comercializate în perioada 13.03.2022 – 17.03.2022, să nu le consume, ci să le distrugă sau să le returneze în magazinele Kaufland până pe data de 01.04.2022, urmând să le fie restituită contravaloarea lor (în baza bonului fiscal)”, arată aceeași sursă.

De asemenea, Mars a rechemat voluntar din România produsele de înghețată Twix și Bounty, din cauza prezenței oxidului de etilenă într-un ingredient produs de unul dintre furnizori, la niveluri mai mari decât cele permise de legislația UE.

Anunțul vizează loturile 022E1DOE01, 022F2DOE01 și 022F3DOE01 din înghețata Twix și loturile 025C1DOE02, 025D1DOE02, 025E1DOE02 și 025E3DOE02 din înghețata Bounty.

Cei care vor rambursarea banilor trebuie să trimită poza ambalajului fiecărui produs, împreună cu numele și prenumele, numărul de telefon, adresa de e-mail și adresa poștală pe adresa companiei.

Amendă uriașă pentru firma vinovată de formarea gropii clandestine de gunoi în zona Ovidiu Balea din Timișoara

0

Polițiștii locali au făcut verificări, atât zilele trecute, cât și în cursul zilei de vineri pe str. Ovidiu Balea, unde, în urmă cu două săptămâni, a fost descoperită o groapă amenajată în scopul depozitării și îngropării deșeurilor.

Atunci a fost aplicată o sancțiune de 40.000 de lei unui dezvoltator imobiliar ale cărui deșeuri au fost transportate neatorizat pe terenul respectiv.

La verificările ulterioare, firma care a transportat deșeurile și care deține terenul a fost sancționată cu două amenzi în valoare de 70.000 și 60.000 de lei.

„Totodată, s-a dispus ca măsură complementară ecologizarea terenului și prezentarea documentelor justificative din care să rezulte trasabilitatea deșeurilor obținute în urma activităților de ecologizare, în termen de 15 zile. La termenul de azi, s-a constatat că doar o parte din deșeuri a fost ridicată și predată unor agenți economici autorizați. O cantitate însemnată a rămas în locația respectivă, motiv pentru care s-a aplicat o nouă sancțiune în valoare de 50.000 lei, conform OUG 195/2005 privind protecţia mediului”, au transmis reprezentanții Poliției Locale Timișoara.

Verificările vor continua și zilele următoare pentru a se stabili dacă deșeurile vor fi ridicate în totalitate.

Peste 100 de pachete, pregătite de elevii școlii din Giroc pentru refugiații din Ucraina

0

115 pachete cu produse de igienă vor ajunge la copiii refugiați din Ucraina grație elevilor din două clase de la Liceul Teoretic „David Voniga” din comuna Giroc.

„După ce au văzut la televizor necazul prin care trec copiii de vârsta lor, elevii mei m-au întrebat cum pot să îi ajute pe refugiați. Am luat legătura cu Uniunea Ucrainenilor și oamenii de acolo ne-au comunicat de ce ar fi nevoie. Așa se face că, împreună cu clasa la care este dirigintă colega mea, doamna profesor Marieta Secoșan,  am reușit să strângem peste 100 de pachete conținând produse de igienă pentru fete, băieți și bebeluși”, spune Luminița Ivan, dirigintă clasa a VIII-a A.

„Poate că gestul în sine pare o picătură într-un ocean. Dar, dincolo de partea materială, este vorba despre o lecție de bunătate și compasiune pe care copiii nu încetează să ne-o dea. O lecție pe care acum, mai mult decât oricând, ar trebui să o repetăm mai des și noi, oamenii mari”, a precizat Marieta Secoșan, dirigintă clasa a VII-a A.

Elevii din clasele implicate în acest proiect (a VII-a A și a VIII-a A) nu sunt la primul proiect umanitar. În iarnă, ei au strâns și dăruit pachete cu rechizite și dulciuri pentru copiii defavorizați de la școala din Lenauheim.

A fost desemnată firma care va construi un nou terminal pentru pasageri la Aeroportul Timișoara, în valoare de aproape 90 de milioane de lei

0

Aeroportul Internațional „Traian Vuia” din Timișoara va avea anul viitor un nou terminal pentru pasageri.

„Astăzi a fost desemnat câștigătorul licitației pentru proiectarea și construcția terminalului de plecări curse externe. După semnarea contractului, constructorul român trebuie să finalizeze lucrările până la data de 31 decembrie 2023. Finanțat din fonduri europene nerambursabile, de la bugetul de stat și din veniturile proprii ale aeroportului, contractul a fost atribuit la o valoare de 88,99 de milioane de lei”, a transmis, vineri, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.

Noul terminal va avea o suprafață construită de 12.000 mp, șase filtre de securitate, 18 ghișee check-in și șase porți de scanare automată a documentelor.

Construcția va completa terminalul de Sosiri Curse Externe, care este deja în exploatare din luna iulie 2021.

Oferta câștigătoare este cea depusă de SC CONCELEX SRL din București.

În continuare este în procedură licitația pentru achiziționarea serviciilor de dirigenție de șantier pentru supervizarea lucrărilor de construcție la noul terminal. Valoarea estimată a contractului este de 600.000 lei fără TVA, iar patru firme interesate și-au depus ofertele până ieri. Desemnarea se va face cel târziu până la data 26 aprilie 2022.

„Buba dintre urechi”, noul videoclip al proiectului muzical Semafor, filmat la Timișoara

0

Noul proiect muzical Semafor, pus la cale de Tiberius Maczek, Cosmin Lupan (Magic Sounds) și Sorin Bocerean, a lansat videoclipul piesei „Buba dintre urechi“, regia acestuia fiind realizată de Ovidiu Dodo Moldovan (ARTonic Productions) .

„Piesa s-a născut din necesitatea criticării societății ce acordă o importanță deosebită banului, fără de care nu poate exista în forma ei actuală, formă din care facem și noi parte, «semaforii», vrem nu vrem. «Banii ne ia mințile» ar vrea să spună textul și videoclipul, acesta din urmă cuprinzând o sumă de simboluri ce, credem, nu pot fi receptate în totalitate neapărat la prima vizionare; așa că, atenție și la detalii! Ovidiu Dodo Moldovan, «vinovatul» pentru această producție video, a înțeles foarte bine ideea textului scris de Tibi Maczek, iar în urma dezbaterilor, care nu au fost neapărat simple, cei doi au căzut de-acord asupra scenariului și a ieșit ceea ce vedem. Chiar dacă, pe-alocuri, ideea e redată extrem, mai puțin obișnuit pe plaiurile mioritice, textul și videoclipul reprezintă ceva deosebit, formând o unitate distinctă în peisaj, pe suportul muzical pe care noi îl încadrăm într-un DJ Pop/Elektro-pop. În scurt timp vom începe din nou lucrul în studio. Se fac piese noi și se refac piese imprimate anul trecut, cursul pentru viitor fiind unul firesc oricărui proiect muzical. Avem încrederea că proiectul își va găsi locul în peisaj, după o perioadă ce a fost una intensă de căutări, de dezbateri, de alegeri și renunțări”, spune Sorin Bocerean.

Arădeanul Cosmin Lupan, a lansat în ultimii ani o serie de înregistrări cu artiști din categoria celor aflăți în preferințele publicului larg sau muzicieni din categoria underground, printre aceștia numărându-se Iris, Direcția 5, Talisman, ABRA, Pacifica, Voltaj, B-ton, Hi-Q, Laguna, Calandrino, Laura Stoica, Ioan Gyuri Pascu sau Teo Peter. Sorin Bocerean a devenit cunoscut mai ales datorită faptului că a fost impresarul uneia dintre cele mai cunoscute trupe de dance din țara noastră, Genius. Fostul basist al formației timișorene Foileton a început să cocheteze cu activitatea de impresariat artistic imediat după Revoluția din 1989, fiind pentru câțiva ani impresarul formației Cargo. După fenomenalul succes înregistrat ca manager al trupei Genius, Sorin Bocerean a mai colaborat și cu alți artiști, iar anul trecut a pus bazele proiectului Semafor.