Pagina 13

RĂZBOI ÎN UCRAINA, ziua 33 Lavrov anunță că nu e momentul pentru o întâlnire Putin – Zelensky UPDATE 8 Depozit de petrol din nord-vestul Ucrainei, lovit de rachete

0

UPDATE 8 Un depozit de petrol din regiunea Rivne, nord-vestul Ucrainei, a fost lovit de rachete, potrivit guvernatorului acesteia. Într-o înregistrare video online, guvernatorul Vitaliy Koval a declarat că serviciile de urgență se află la fața locului, dar nu a oferit mai multe detalii.

Orașul Rivne, capitala regiunii cu același nume, se află la aproximativ 160 de kilometri nord-est de Lviv, notează Sky News. Nu au fost raportate victime până acum.

UPDATE 7  Noi detalii ale presupusei otrăviri a miliardarului rus Roma Abramovic sunt scoase la iveală. Conform unui unui oficial american, citat de Reuters, serviciile de informații sugerează că Abramovici și negociatorii de pace ucraineni s-au îmbolnăvit din cauza unui factor de mediu și nu a otrăvirii.

Declarația vine după ce Wall Street Journal și Bellingcat au raportat că Abramovici și negociatorii au suferit simptome de presupusă otrăvire la începutul acestei luni, după o întâlnire la Kiev.

Oficialul american a declarat pentru Reuters: „Serviciile de informații sugerează în mare măsură că a fost vorba de factori de mediu”, adăugând: „Nu otrăvire”.

UPDATE 6 Administraţia Volodimir Zelenski nu va accepta pierderi teritoriale în negocierile cu Rusia, a afirmat, luni seară, Serhii Marcenko, ministrul ucrainean de Finanţe, citat de postul de televiziune CNN.

„Noi nu vom accepta nicio pierdere pentru ţara noastră. Vom lupta împotriva oricărui scenariu de acest tip. Nici măcar nu pot menţiona că putem trăi fără o parte a teritoriului nostru, deoarece este vorba despre economia Ucrainei, despre poporul nostru, despre activităţi logistice. Spre exemplu, Portul Odesa este blocat în acest moment, deci trebuie să găsim alte modalităţi de a transporta mărfuri spre Europa şi spre alte zone”, a afirmat Serhii Marcenko.

UPDATE 5 Ministrul de externe rus, Serghei Lavrov, a anunţat luni că este în pregătire un decret prezidenţial vizând restricţionarea accesului pe teritoriul Rusiei pentru cetăţenii unor state responsabile de acţiuni ”inamicale”, în plin val de sancţiuni contra Moscovei în urma ofensivei sale în Ucraina, transmite AFP.

”Un proiect de decret prezidenţial este în pregătire pentru introducerea de măsuri de represalii în ce priveşte vizele, în legătură cu acţiunile inamicale ale mai multor guverne străine”, a afirmat Lavrov cu ocazia unei reuniuni a partidului aflat la putere, Rusia Unită.

Proiectul prevede ”o serie întreagă de restricţii” pentru intrarea în Rusia, a indicat ministrul, fără a preciza ce ţări şi ce fel de persoane vor fi supuse acestor măsuri.

UPDATE 4 Patronul Chelsea FC, Roman Abramovici, împreună cu negociatori de pace ucraineni, ar suferi de simptomele unei presupuse otrăviri.

Un articol din Wall Street Journal sugerează că oligarhul Roman Abramovici ar putea suferi de simptomele unei presupuse otrăviri.

Potrivit ziarului, simptomele au apărut în urma unei întâlniri la Kiev la începutul acestei luni.

Anunțul, citat de Sky News, dar neverificat, arată că Abramovici a călătorit frecvent între Moscova și capitala ucraineană în timpul negocierilor pentru pace.

În vârstă de 55 de ani, aflat sub o serie de sancțiuni din cauza legăturilor sale cu Vladimir Putin, Roman Abramovici ar fi fost implicat în sprijinirea negocierilor.

UPDATE 3 O nouă sesiune de negocieri între delegaţiile Rusiei şi Ucrainei ar putea avea loc marţi, anunţă Kremlinul, dar ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, consideră că o întâlnire a preşedintelui Vladimir Putin cu omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, ar fi „contraproductivă”.

Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Preşedinţiei Rusiei, a anunţat luni că delegaţia Rusiei se va deplasa în Turcia, unde marţi ar putea avea loc negocieri cu reprezentanţii Ucrainei. „Discuţiile faţă în faţă sunt mai concentrate şi mai consistente. În mod regretabil, nu putem spune că au existat realizări semnificative sau succese până acum”, a afirmat Dmitri Peskov, citat de BBC News.

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a anunţat duminică seară, la peste o lună de la începerea conflictului, că Ucraina este pregătită să discute despre un eventual statut de neutralitate militară, subliniind însă că un asemenea statut va trebui aprobat prin referendum şi că Ucraina va trebui să primească garanţii de securitate de la părţi terţe.

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a declarat luni că o eventuală întâlnire a preşedinţilor Vladimir Putin şi Volodimir Zelenski ar fi „contraproductivă”. „Preşedintele Vladimir Putin a spus că nu ar refuza niciodată o întâlnire cu Zelenski, dar este necesar ca această întâlnire să fie bine pregătită. Conflictul din Ucraina s-a agravat în ultimii ani, s-au acumulat multe probleme. Eu cred că o astfel de întâlnire ar fi contraproductivă”, a subliniat Serghei Lavrov, citat de cotidianul Le Monde.

UPDATE 2  Volodimir Zelenski i-a trimis lui Vladimir Putin un bilet scris de mână prin intermediul lui Roman Abramovici, în care îi spune președintelui rus poziția Ucrainei în ceea ce privește condițiile de pace. Putin a avut o reacție violentă: „Spune-i că îi voi învinge”, a spus el.

Roman Abramovici i-a dat lui Putin un bilet scris de mână de Zelenski în care acesta i-a transmis condițiile Ucrainei în încercarea de a pune capăt războiului, relatează Daily Mail.

Proprietarul clubului FC Chelsea a zburat cu avionul între Istanbul, Moscova și Kiev pentru a transmite mesajele între Vladimir Putin și Volodimir Zelenski.

Când i-a înmânat biletul lui Putin biletul trimis de președintele ucrainean, președintele rus ar fi izbucnit în furie.

Potrivit Times, președintele rus i-a spus oligarhului să îi transmită lui Zelenski: „Spune-i că îi voi învinge”.

Acesta s-a întors la Istanbul și a intrat în legătură cu politicianul ucrainean Rustem Umerov, despre care se spune că acționează ca negociator al Kievului.

UPDATE 1 La o zi după ce afirmase că Vladimir Putin „nu poate rămâne la putere”, preşedintele Statelor Unite, Joe Biden, a declarat duminică presei că nu doreşte o schimbare de regim în Rusia, transmite dpa.

La ieşirea de la slujba de la biserica din Washington unde mersese, înainte de a urca în maşină, Biden a fost întrebat de un reporter din grupul care îl urmărea dacă vrea ca „Putin să fie răsturnat”. Răspunsul a fost „nu”.

Sâmbătă, Biden susţinuse că preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, „nu poate rămâne la putere” – o declaraţie care a fost interpretată ca o schimbare de direcţie a politicii externe americane.

Știrea inițială

Trupele ucrainene au lansat cu succes contraatacuri în jurul oraşului Harkov din estul ţării, potrivit şefului militar regional, transmitere luni dpa. Oleg Sinegubov a informat pe Telegram că trupele ruse au fost respinse duminică din mai multe localităţi. „Îi conducem pe ocupanţi înapoi în direcţia graniţei (ruse)”, a spus el.

El a spus că o clădire rezidenţială a fost lovită în timpul atacurilor aeriene ruse asupra satului Oskil din regiunea Izium şi patru membri ai unei familii au fost ucişi. Informaţia nu a putut fi verificat independent.

Atacuri aeriene ruseşti au vizat mai multe oraşe ucrainene duminică seara, potrivit informaţiilor apărute în presa ucraineană.

Capitala Kiev şi oraşele Luzk, Rivne şi Harkov s-au numărat printre cele despre care se afirmă că au fost zguduite de mai multe explozii puternice. Un depozit de combustibil din Luzk, în nord-vestul Ucrainei, a fost lovit duminică seara.

Alarmele de raid aerian au sunat mai devreme în cursul zilei de duminică în toate regiunile.

Conducerea ucraineană a acuzat armata rusă de „tactici inumane”, precum „blocarea parţială sau totală a coridoarelor umanitare, blocarea oraşelor asediate”, a scris duminică seară pe Twitter consilierul prezidenţial Mihailo Podoliak.

Rusia continuă, de asemenea,”atacuri totale cu rachete” împotriva oraşelor ucrainene, iar oraşul-port Mariupol este lovit de bombardamente de saturaţie, a spus el. „(Rusia) nu mai are limbă, umanism, civilizaţie”, a scris Podoliak.”Doar rachete, bombe şi încercări de a şterge (Ucraina) de pe faţa pământului”.

Chestiunea neutralităţii Ucrainei, unul dintre punctele centrale ale negocierilor cu Rusia pentru a pune capăt războiului declanşat în urma invaziei ruse, este ”studiată în profunzime”, a declarat preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski într-un interviu acordat duminică unor mass-media ruse independente, în care a menţionat printre altele că doreşte să coopteze şi ţările vecine, inclusiv România, într-un acord cu Rusia privind protejarea limbilor minorităţilor.

Unul dintre elementele negocierilor priveşte ”garanţiile de securitate şi neutralitate, statutul denuclearizat al Statului nostru”, a spus Zelenski în interviu, potrivit agenţiilor AFP şi EFE. ”Suntem pregătiţi să-l acceptăm. Acest punct al negocierilor (…) este în discuţie, este studiat în profunzime”, a indicat el.

”Dar nu vreau să fie încă o hârtie în stilul memorandumurilor de la Budapesta”, a ţinut Zelenski să adauge, făcând referire la acordurile prin care Ucraina s-a angajat în 1994 să renunţe la armele nucleare moştenite de la fosta URSS în schimbul unor garanţii de securitate din partea Statelor Unite, Marii Britanii şi Rusiei.

Preşedintele ucrainean a insistat şi în acest interviu asupra unei întâlniri între el şi preşedintele rus Vladimir Putin, pe care l-a acuzat că tergiversează negocierile. Kremlinul a refuzat însă orice astfel de întâlnire în lipsa unui acord la negocierile aflate în desfăşurare.

Zelenski a susţinut că Rusia trebuie mai întâi să-şi retragă trupele din Ucraina înainte ca aceasta să semneze orice document asupra neaderării la NATO şi asupra garanţiilor de securitate. ”Avem nevoie de un acord cu preşedintele Putin. Garanţii nu vor semna nimic dacă sunt trupe” ruse în Ucraina, a spus el, garanţii fiind statele din partea cărora Kievul doreşte garanţii de securitate, printre acestea fiind SUA, Marea Britanie şi Turcia.

Totuşi, a atenţionat preşedintele ucrainean, semnarea unui eventual acord cu Rusia va impune revizuirea Constituţiei Ucrainei, proces care ar putea dura circa un an, întrucât va fi nevoie de un referendum, de ratificarea înţelegerilor în parlamentul de la Kiev şi în cele ale statelor garante.

Cât despre cererea Rusiei ca Ucraina să recunoască peninsula Crimeea ca parte a Rusiei şi independenţa republicilor autoproclamate Doneţk şi Lugansk, Zelenski a spus că această chestiune ”trebuie abordată şi soluţionată”.

El a confirmat că sunt discutate şi alte puncte aflate pe masa negocierilor, precum protejarea limbii ruse în Ucraina, menţionând că şi acestea necesită compromisuri. Potrivit lui Zelenski, un asemenea compromis ar putea fi o formulă de ”respect reciproc faţă de limbile cetăţenilor din ţările vecine”. ”Vreau să-l semnez cu toate ţările vecine. Sunt interesat de Rusia, Ungaria, Polonia, România. Avem multe minorităţi, naţionalităţi şi acest acord ar trebui să fie suficient pentru a respecta anumite limbi în ţara noastră”, a semnalat preşedintele ucrainean.

În ce priveşte ”denazificarea” şi ”demilitarizarea” Ucrainei, alte solicitări ale Rusiei, Zelenski a spus că refuză orice discuţie în aceşti termeni.

Şeful statului ucrainean a mai menţionat că nu agreează ideea Poloniei de trimitere a unui contingent de menţinere a păcii în Ucraina, întrucât efectul acestui demers ar fi un conflict îngheţat în Ucraina.

Interviul a fost acordat postului de televiziune Dojd, website-ului Meduza (ambele fiind anti-Kremlin şi au fost blocate în Rusia după declanşarea războiului în Ucraina) şi cotidianului Kommersant. Agenţia Federală pentru Supravegherea Comunicaţiilor din Rusia, Roskomnadzor, a cerut mass-media ruse să nu publice interviul cu Zelenski, avertizându-le că, în caz contrar, vor fi sancţionate.

Delegaţiile rusă şi ucraineană care negociază un posibil acord de pace după agresiunea Rusiei asupra Ucrainei se vor întâlni începând de luni în Turcia, la Istanbul, pentru o nouă rundă de tratative preconizată să dureze trei zile.

Rusia cere în principal stabilirea unui statut de neutralitate pentru Ucraina, ”demilitarizarea” şi ”denazificarea” acesteia (o referire la unităţile de extremă dreaptă integrate în armata ucraineană, precum batalionul Azov), un statut oficial pentru limba rusă, recunoaşterea suveranităţii Rusiei asupra Crimeii anexate şi dreptul la autodeterminare al provinciilor separatiste proruse din Donbas. Ucraina a manifestat până în prezent o disponibilitate de compromis în privinţa unui statut de neutralitate, cu garanţii de securitate solide din partea Occidentului, nu însă şi în privinţa integrităţii sale teritoriale.

O localitate din Timiș rămâne fără apă

0

Luni, 28 martie, între orele 8 și 16, în localitatea Bodo se va întrerupe furnizarea apei pentru lucrări de spălare și igienizarea rețelei de distribuție și a rezervorului de înmagazinare.

Lucrările de spălare urmăresc să asigure o calitate corespunzătoare a apei potabile și sunt o parte a activității desfășurate de Aquatim în cadrul mentenanței preventive a rețelelor de distribuție.

La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure. Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, Aquatim le recomandă clienților să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă și să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pentru perioada anunțată.

„Leii” nu se opresc. SCM Timişoara a ajuns la opt victorii consecutive după ce a bătut şi Galaţiul

0
Foto: SCM Timisoara / Facebook

SCM Timişoara a reuşit o nouă victorie notabilă. Deşi Galaţiul e o formaţie din subsolul Ligii Naţionale, moldovenii au mai pus probleme bănăţenilor ca a doua favorită. Seara aceasta a fost totuşi a gazdelor, care au revenit pe tabelă şi au ajuns, prin repriza „extra”, la opt succese la rând: 78-74.

Primul sfert s-a termina 18-18. Al doilea a aparţinut clar oaspeţilor, care au avut +15 la pauză (32-47). Mai mult, Galaţiul s-a dus la +19 in minutul 22. Dar chiar şi aşa „leii” au avut replică şi au câştigat ultimul sfert, decisivă fiind triţa lui Gajic, după ce la capătul sfertului 4 tabela indica egalitate (68-68).

Javon Masters, de la oaspeţi, a fost coşgeterul partiei, cu 21 de puncte. Timişorenii l-au avut pe Darrion Strong in postura de cel mai bun marcator – 20 de puncte. Ceilalţi realizatori ai alb-violeţilor au fost: Gajic 15 pt., Lilov 8, E. Petrescu 9, Komatina 4, Talton II 11, Mirkovic 5, Olah 4, Schipor 2.

„Leii” au acum 15 victorii şi rămân de multă vreme cu doar opt eşecuri, fiind acum pe 5 in LNB.

SCM Timişoara urmează un duel mai dificil, chiar de clasament, „afară” la SCM U Craiova, sâmbătă, 2 aprilie.

Un bătrân din Timiș a murit după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări FOTO

0

Un apel la 112 a mobilizat mai multe echipaje de urgență ale ISU Timiș pe strada Bocșei din Lugoj, unde o casă și garajul anexat au luat foc.

„S-a dispus alertarea Detașamentului de Pompieri Lugoj și trimiterea la locul intervenției a următoarelor forțe și mijloace: o autospecială de primă intervenție și comandă A350, două autospeciale cu apa și spuma AT5003 și AT 7000, o autosanitară SMURD tip B și un efectiv cu un ofițer și opt subofițeri. La sosirea echipajelor la locul intervenției, incendiul se manifesta generalizat la nivelul acoperișului precum și în interiorul imobilului și garajului”, a transmis ISU Timiș.

Din păcate, după lichidarea incendiului, pe timpul operațiunilor de îndepărtare a efectelor negative asupra instalațiilor și construcțiilor, a fost descoperită o victimă de sex masculin, carbonizată aproximativ 79 ani.

„În momentul de față se efectuează cercetări la fața locului de către echipajul criminalistic din cadrul IPJ Timiș precum și cercetarea cauzelor de incendiu”, a mai transmis ISU Timiș.

Sursa foto: ISU Timiș

Noile ateliere pentru decoruri ale Teatrului Național din Timișoara vor putea produce inclusiv pentru țările învecinate

0

Teatrul Național din Timișoara sărbătorește Ziua Mondială a Teatrului cu noi investiții, unele proiecte ale teatrului timișorean în infrastructura culturală fiind finanțate de Ministerul Culturii.

Sala 2 a teatrului național, care funcționează de paispezece ani, a fost deja transformată dintr-o ruină într-un spațiu de joc modern, cu finanțare obținută de la minister, devenind un remarcabil spațiu cultural al orașului.

Un alt proiect-pilot important al teatrului este înființarea atelierelor fabricii de decoruri, care se construiesc în cartierul Freidorf, fiind concepute ca o linie de producție și asamblare cu o capacitate de producție de trei decoruri concomitent. Dotarea atelierelor cu echipamente profesionale reprezintă începutul unei industrii meșteșugărești noi – industria meșteșugarului de teatru. După dotarea cu echipamentele necesare, atelierele fabricii de teatru va avea capacitatea de a produce, și în afara necesarului propriu, decoruri de teatru atât pentru piața locală și națională, cât și pentru teatre din țările învecinate, și vor avea un rol benefic și pentru viitoarea capitală culturală.

Foto: Adrian Pîclișan

Tragedie pe o șosea din Timiș. O familie întreagă a murit într-un accident FOTO/UPDATE: A murit și șoferița vinovată

1

Un grav accident de circulație a avut loc, duminică, în jurul orei 18, pe DJ 591. Trei persoane au decedat.

Potrivit IPJ Timiș, o femeie în vârstă de 32 de ani conducea un autoturism pe DJ 591 A dinspre Săcălaz spre Sânmihaiu Român, iar la un moment dat a intrat în coliziune cu un autoturism, care se deplasa regulamentar din sensul opus de mers, condus de un bărbat în vârstă de 38 de ani.

În urma impactului, conducătorul auto, soția acestuia în vârstă 28 de ani și o fetiță de un an și trei luni au decedat, iar celălalt copil al familiei, un băiat de șapte ani, a fost rănit și transportat la spital.

Din a doua mașină, o femeie și un copil de zece ani au ajuns la spital cu politraumatisme, dar conștienți.

Polițiștii efectuează cercetări într-un dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă.

UPDATE: IPJ Timiș a transmis că a decedat și conducătoarea auto în vârstă de 32 de ani, responsabilă de producerea accidentului.

Spectacole cu vedete consacrate ale teatrului românesc, pe scenă la Timișoara

0

Două piese de mare succes din dramaturgia românească vor putea fi văzute, curând, și de publicul timișorean, pe scena operei române.

Primul spectacol este „Gaițele” de Alexandru Kirițescu, pus în scenă de Gelu Colceag, care va avea două reprezentații în data de 4 aprilie, de la orele 17:00 și 20:00. Spectacolul aduce pe scenă vedete consacrate ale teatrului românesc, precum  Maia Morgenstern, Carmen Tănase, Virginia Rogin și Adriana Trandafir, alături de Manuela Hărăbor, Gabriel Fătu, Tudor Istodor sau Ion Ionuț Ciocia, care dau naștere personajelor memorabile din „viesparul” lui Kirițescu. Moravurile unei lumi tarate, întruchipate de personaje puternic conturate, sunt puse în lumină cu un ton unor uneori amar, alteori ironic, dar mereu debordant, dând acestei satire sociale un accent comic prin replicile savuroase, căci așa cum mărturisea autorul piesei, „m-am străduit, cu adevăr și mânie, să demasc lumea putredă ce mi se dezvăluise în toată hâda ei goliciune”.

Biletele se pot procura pe Ticketstore.ro, BLT.ro și la agenția operei timișorene.

Horațiu Mălăele, Răzvan Vasilescu și Mihai Constantin revin la Timișoara cu cea de-a șasea reprezentație a îndrăgitei comedii a lui Victor Ion Popa, „Take, Ianke și Cadîr”, care va avea loc în 26 aprilie, de la ora 20:30. Este piesa în care autorul a reunit trei tipologii umane, românul Take, evreul Ianke și turcul Cadîr, trei negustori și povestea lor de viață. Alături de cei trei interpreți principali, din distribuție mai fac parte Dana Dogaru, Adrian Ciobanu, Maria Veronica Vârlan și Matei Constantin. Mesajul piesei este acela că, indiferent de rasă sau religie, oamenii pot trăi în bună înțelegere, acceptând atât asemănările cât și deosebirile care există între oameni.

Biletele sunt disponibile la casieria teatrului național, sau pe platforma poftimcultura.ro și iabilet.ro.

Un spectator de la un raliu a murit lovit de un Lamborghini scăpat de sub control după trecerea liniei de sosire

0

Un tânăr care a fost lovit duminică de o mașină în timp ce urmărea un concurs de raliu în Brașov a murit, a anunțat IPJ Brașov.

„Cadrele medicale au declarat decesul victimei”, au transmis polițiștii brașoveni.

Aceștia susțin că este vorba de un tânăr de 19 ani. Anterior, ISU Brașov anunțase că victima are 21 de ani și este în stop cardio-respirator, iar echipajele medicale îi aplicau manevre de resuscitare.

Biroul de presă al organizatorului competiţiei – Promo Racing powered by WRT-Parts & TELL Security Systems – anunţă, pe Facebook, că şoferul maşinii răsturnate conducea un Lamborghini Huracan şi a pierdut controlul volanului după linia de sosire, ieşind în decor, în timpul desfăşurării manşelor de calificare. „Impactul a fost atât de puternic, încât modelul italian a sărit peste o rigolă de pe marginea drumului, iar în timpul rostogolirii repetate, a lovit un cetăţean aflat pe margine, în câmpul de alături. Conducătorul auto este în stare de şoc dar conştient, organizatorul a intervenit în cel mai scurt timp posibil, cu modulele de descarcerare şi ambulanţă aflate la faţa locului, medicii de la faţa locului solicitând ajutor şi din partea ISU SMURD BRAŞOV.

Poliția Brașov a informat că un pilot, care participa duminică la concursul automobilistic organizat pe strada Timișul Sec din Brașov, a părăsit partea carosabilă, s-a răsturnat în afara acesteia și a accidentat un spectator.

Pilotul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0. Polițiștii efectuează cercetări pentru a stabili cauzele si împrejurările în care a avut loc incidentul.

Sursa foto: autorally.ro

Agenţia pentru Protecţia Mediului Timiș face apel la timișeni și instituții să combată ambrozia

0

Agenţia pentru Protecţia Mediului Timiș informează cetăţenii şi autorităţile administraţiei publice locale din județ despre necesitatea combaterii abroziei, cunoscută ca iarba pârloagelor.

„Facem acest demers deoarece cele mai eficiente lucrări de combatere a ambroziei se realizează primăvara. În acest sens, la începutul lunii martie am informat toate primăriile din județul Timiș privind necesitatea realizării de lucrări periodice pentru prevenirea/combaterea și distrugerea buruienii ambrozia pe toată perioada de vegetație a acesteia”, a transmis Georgeta Ţîţan, consilier Relaţii Publice la Agenţia pentru Protecţia Mediului Timiş.

Ambrozia este o plantă anuală, perenă, prezentă în grădini, în culturile de cereale şi de floarea-soarelui, respectiv în zonele lăsate în paragină cum sunt cele de pe marginea drumurilor şi a căilor ferate. De asemenea, ambrozia se mai găsește în apropierea dărâmăturilor pe şantierele de construcţii, în zone unde s-a depozitat pământ excavat, respectiv pe terenurile lipsite de vegetaţie şi prost întreţinute.

Perioada de polenizare începe la sfârşitul lunii iunie, cu un vârf al concentraţiei de polen în aer în a doua jumătate a lunii august şi se întinde până în octombrie. Pe durata zilei, polenul de ambrozie se ridică în aer de la răsăritul soarelui, concentraţia atinge maximul zilei la amiază, minimul fiind după ploaie şi noaptea.

Potrivit Georgetei Ţîţan, consilier Relaţii Publice la Agenţia pentru Protecţia Mediului Timiş, cele mai bune rezultate se pot obține prin cosirea manuală sau prin folosirea diferitelor echipamente mecanice de tuns iarba. Cositul mecanic sau manual trebuie efectuat cât mai aproape de suprafața solului în vederea distrugerii tuturor ramificațiilor care pornesc din tulpina principală. Se recomandă cositul repetat de două – trei ori pe an, obligatoriu de realizat înaintea fructificării plantei.

Lucrările de combatere se repetă în fiecare an până la eradicarea completă a buruienii. Distrugerea se poate face prin aplicarea unor lucrări de discuit, grăpat sau prin folosirea unor cositori mecanice atunci când buruiana este răspândită în interiorul tarlalelor/solelor agricole. Când buruiana este răspândită pe suprafețe mai mari se pot aplica erbicide, după caz, începând de primăvara devreme când buruiana are 10 – 15 cm.

„În conformitate cu prevederile art. 1 alin. (1) – (3) din Legea nr. 62/2018 privind combaterea buruienii ambrozia, distrugerea acestei buruieni se face de către toți proprietarii sau deținătorii de terenuri, administratorii drumurilor publice, căilor ferate, cursurilor de apă, lacurilor, sistemelor de irigații și ai bazinelor piscicole, precum și beneficiarii lucrărilor de construcții, unde au fost identificate focare de infestare. Aceștia au obligația ca, după distrugerea buruienii, să informeze în scris autoritatea administrației publice locale pe raza căruia se află terenul infestat, în vederea verificării aplicării lucrărilor de combatere. Potrivit prevederilor art. 3 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 707/2018 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 62/2018 privind combaterea buruienii ambrozia, responsabilitatea identificării terenurilor infestate cu buruiana ambrozia revine autorităților administrației publice locale (primăriilor comunale, orășenești și municipale) care trebuie să verifice anual terenurile de pe raza administrativ-teritorială a acestora, astfel încât lucrările de combatere să fie efectuate până la data de 30 iunie a fiecărui an. În cazul reapariției focarelor de infestare se recomandă efectuarea repetată a lucrărilor de combatere pe întreaga perioadă a anului, evitându-se astfel apariția inflorescențelor”, a mai precizat Georgeta Ţîţan, consilier Relaţii Publice la Agenţia pentru Protecţia Mediului Timiş.

Sancțiunile se vor aplica pentru proprietarii/deținătorii/administratorii/beneficiarii de terenuri care nu respectă prevederile legale, astfel, persoanele fizice se sancționează cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, iar persoanele juridice cu amenzi de la 10.000 lei la 20.000 lei, conform art. 3, alin. (2) din Legea nr. 62/2018 privind combaterea buruienii ambrozia.

O săptămână de creștere constantă a ratei de infectare cu coronavirus în Timiș

0

Prefectura Timiș a anunțat că, în ultimele 24 de ore, în județ au fost confirmate 148 cazuri noi de infectare cu virusul SARS-CoV2, care provoacă boala COVID-19, din 889 teste efectuate (din care 512 teste rapide). Din totalul persoanelor identificate pozitiv în ultimele 24 ore la nivelul județului Timiș, 20 au vârsta sub 18 ani.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, este în Timiș de 4,63 (față de 4,56 ieri și 4,49 vineri), aceasta fiind a șaptea zi consecutivă de creștere a ratei de infectare în județ.

În această dimineață, în spitalele din județ erau internate 128 de persoane confirmate sau suspecte cu COVID 19, dintre care 24 la Terapie Intensivă. În ultimele 24 de ore a fost raportat un singur deces survenit în urma complicațiilor provocate de coronavirus, ceea ce înseamnă că bilanțul pe Timiș ajunge la 2.021 de morți, de la începutul pandemiei.

DSP Timiș a anunțat astăzi că opt focare sunt active și se află în supraveghere epidemiologică, între care cinci secții ale Spitalului Județean Timișoara, după cum urmează:

SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 6 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CENTRUL DE RECUPERARE ȘI REABILITATE NEUROPSIHIATRICĂ PENTRU COPII TIMIȘOARA – 5 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
SPITALUL JUDEȚEAN „Pius Brînzeu” TIMIȘOARA – 5 cazuri confirmate – Focar în supraveghere;
CENTRU REZIDENȚIAL PRIVAT PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE TIMIȘOARA – 11 cazuri confirmate – Focar în supraveghere.

Autoritățile precizează faptul că în cazul focarelor din unitățile de învățământ este vorba despre una sau mai multe clase afectate, nu de întreaga unitate.

Lucrări pe mai multe străzi din Timişoara în zilele următoare

0

Primăria Timișoara a anunțat că în perioada 28 martie – 1 aprilie vor fi realizate o serie de noi lucrări care vizează siguranța rutieră, pe mai multe străzi din oraş.

Luni, 28 martie, se vor executa lucrări de remontare a limitatoarelor de viteză pe străzile: Plavoșin, Mircea cel Bătrân și Macilor. Se vor executa lucrări de marcaje trecere pentru pietoni pe Calea Aradului.

Marți, 29 martie, vor fi executate lucrări de remontare a limitatoarelor de viteză pe străzile: Vuk Karadjik, Grigore Alexandrescu, Bogdăneștilor, Marginii. Se vor executa lucrări de marcaje trecere pentru pietoni pe str Mureș și Renașterii.

Miercuri, 30 martie, se executa lucrări de remontare a limitatoarelor de viteză pe străzile Vălișoara, Orăștie, Lorena și Dimitrie Gusti. De asemenea, se vor executa lucrări de marcaje de trecere pentru pietoni pe strada Mureș.

Joi, 31 martie, vor fi executate lucrări de remontare a limitatoarelor de viteză pe străzile: Basarabia, Bucovinei, C.A. Rosetti, Ciocârliei și Mesteacăn. Se vor executa marcaje de trecere pentru pietoni pe strada Baader.

Vineri, 1 aprilie, sunt prevăzute lucrări de remontare a limitatoarelor de viteză pe străzile: Glad, Hebe și Macedonski. Se vor executa marcaje de trecere pentru pietoni pe Splaiul Tudor Vladimirescu, bd.16 Decembrie și str. Ostrogovici.

„În caz de vreme nefavorabilă, nu se vor executa unele lucrări așa cum sunt ele propuse în planul zilnic de lucrări. În caz de evenimente rutiere, lucrările de reparații și înlăturare a daunelor vor fi prioritare fața de planul zilnic propus. În cazul primirii unor avize de lucrări cu caracter de urgențe acestea vor fi, de asemenea, prioritare față de planul zilnic propus”, au transmis reprezentanții municipalității.

Sute de timișoreni rămân, luni, fără apă

0

Luni, 28 martie, în intervalul orar 9-17, Aquatim va executa o conectare de conducte în cadrul proiectului „Reabilitarea liniilor de tramvai și modernizarea tramelor stradale în Timișoara, Traseu 5, Calea Bogdăneștilor”.

Pe durata lucrărilor se va opri apa pe Calea Bogdăneștilor (porțiunea dintre străzile Războieni și Cassian Munteanu) și la careul de blocuri de pe Calea Bogdăneștilor nr. 181.

La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure. Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, li se recomandă clienților să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă și să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pentru perioada anunțată.

Semnal de alarmă pentru protejarea vestigiilor culturale, după ce o biserică veche de aproape 300 de ani a fost distrusă FOTO

0

La jumătatea lunii martie, vechea biserică de lemn din satul Vidra, comuna Vârfurile, un monument istoric de importanță regională datat la începutul secolului al XVIII-lea, a fost distrusă de un incendiu provocat de un foc aprins pentru arderea unor resturi de vegetație uscată, fără respectarea măsurilor de precauție necesare.

Incendiul scăpat de sub control s-a extins, iar Inspectoratul de Poliție Județean Arad a comunicat că se caută vinovații pentru provocarea incendiului, celor responsabili urmând să li se întocmească dosar penal. Potrivit legii privind protejarea monumentelor istorice, distrugerea parțială sau totală a acestora constituie infracțiuni și se sancționează conform legii.

Distrusă înainte de a fi salvată

Bisericuța, cu hramul „Sfinții Cosma și Damian”, construită între anii 1724-1738 conform unor însemnări făcute pe filele unei Cazanii a lui Varlaam, și pictată la jumătatea secolului al XIX-lea, era considerată una din cele mai vechi și reprezentative lăcașe de cult din județul Arad, iar dispariția ei nu este o întâmplare singulară.

Starea în care se afla era destul de proastă după ce a fost părăsită o dată cu construirea noii biserici, valoarea de patrimoniu a lăcașului de cult fiind mult diminuată. Bisericuța urma să fie pusă în siguranță în acest an de ”Ambulanța pentru monumente” prin asociația arădeană Vernacular, care a inventariat anul trecut bisericile de lemn din județ în cadrul unui proiect-pilot.

Un semnal de alarmă pentru protejarea vestigiilor culturale

Cei de la „Ambulanța pentru monumente” care se străduiesc să salveze, să mențină în bună stare sau să restaureze vechi monumente aflate într-o stare precară, sunt coordonați de Eugen Vaida, care susține, pe bună dreptate, că trebuie păstrate toate caracteristicile originale ale acestora, fără intervenții moderne, căci „un monument este precum o carte, trebuie să știi să o citești ca să-i înțelegi cultura”.

În România se păstrează încă în jur de 1.400 de astfel de vechi lăcașuri de cult, și distrugerea bisericuței din Vidra ar trebui să fie un semnal de alarmă care să determine atât autoritățile cât și comunitățile să arate mai multă grijă pentru protejarea acestor mici bijuterii arhitectonice.

În opinia sa, cele mai mari probleme le ridică monumentele care s-au prăbușit ori sunt pe cale să se dărâme, iar dacă acestea se află pe lista monumentelor istorice, potrivit legislației în vigoare, intervențiile de restaurare sunt extrem de complicate. Nici meșteri care să știe să folosească tehnicile și materialele de altădată nu prea mai sunt, astfel încât „Ambulanța pentru monumente” trebuie să se mulțumească doar cu punerea în siguranță a monumentelor, pentru a le salva de la pieire, până când va exista posibilitatea restaurării lor.

Proiecte de salvare în acest an

Asociația Vernacular și-a propus ca în acest an să facă intervențiile necesare pentru salvarea a două bisericuțe de lemn din județul Arad, pentru care are nevoie însă de ajutorul voluntarilor. Prima este cea din Troaș, nu departe de Săvârșin, unde intervențiile de salvare sunt programate pentru perioada 19 iunie-10 iulie. Bisericuța din Troaș, aflată pe lista monumentelor istorice, este cea mai veche biserică de lemn de pe valea Mureșului inferior, ridicată probabil de un meșter local, al cărui nume, Matei, și anul 1782 sunt gravate cu litere chirilice pe un colț al mesei din altar. A fost pictată în anul 1812 de zugravul Nicolae din Lupșa Mare, cum reiese dintr-o altă inscripție cu litere chirilice, pictura fiind păstrată doar parțial.

Localnicii şi-au construit în anul 1941 o biserică nouă, din cărămidă iar în bisericuţa de lemn nu se mai oficiază slujbe, dar părintele Teodor Dacian Ilica, preotul care slujeşte la Troaş, îşi doreşte ca biserica să fie redeschisă, să-şi recapete menirea religioasă şi să devină un punct de atracţie turistică. Intervenții de salvare vor mai fi făcute între 14 august și 4 septembrie la biserica de lemn din satul arădean Ciuntești, comuna Craiva, aflat în depresiunea Hășmașului, care este atestată documentar din anul 1725 și se află, la rândul ei, pe lista monumentelor istorice. Bisericuța a fost ridicată pe un deal din mijlocul satului și, spre deosebire de alte biserici din zonă, la construirea ei s-au folosit bârne rotunde și scurte, tăiate cu toporul.

Biserica, în prezent tencuită, a fost inițial lipită cu pământ, iar pictura din interior a fost făcută în anul 1861 de zugravul bihorean Ioan Lăpușanu, așa cum reiese dintr-o inscripție cu litere chirilice, parțial păstrată. Sunt monumente caracteristice artei bisericești rurale de tradiție bizantină, dintr-o lungă epocă istorică, care, împreună cu satele arhaice, vorbesc despre o lume dispărută, dar care merită păstrate și puse în valoare, chiar dacă, în multe locuri, ele și-au pierdut semnificația pentru comunitățile locale.

Surse foto: biserici-inlemnite.ro, facebook.com/vernaculararad/, wikipedia.org

Ultimele zile cu parcare gratuită în Timișoara, mai puțin în zona centrală. Care sunt noile prețuri practicate de TimPark

3

Reprezentanții Serviciului TimPark reamintesc că plata prin intermediul telefoniei mobile pentru Zona Roșie, Galbenă și Albastră se va putea face odată ce intră în vigoare noul regulament de parcare, adică din 31 martie. Până joi, parcarea este gratuită pentru șoferi în cele trei zone tarifare.

Până atunci, tarifarea orară este aplicabilă doar pentru Zona Verde, la tariful de pe vechiul regulament – 4 lei/ora.

În noul Regulament TimPark, care intră în vigoare în ultima zi din martie, Timișoara este împărțită în zona verde, roșie, galbenă și albastră.

Pentru Zona Verde – centrală – nu se vor vinde abonamente. Parcarea în Zona Verde (0) prin voucher sau online (prin aplicație) costă 4 lei/oră, iar plata prin SMS este 0,75 euro+TVA. Zona Verde dispune de 757 de locuri de parcare și orar de funcționare luni-vineri între orele 08.00-20.00 cu taxă, orele 20.00-08.00 gratuit, sâmbăta între orele 08.00-17.00 cu taxă, după orele 17.00 fără taxă, iar duminica și în sărbătorile legale gratuit.

Pentru parcările cu tarif progresiv din Zona Verde (Piața Huniade, str. Nikolaus Lenau, str. Ion C. Brătianu, str. Carol Telbisz, bd. Republicii, str. Proclamația de la Timișoara și Piața Sfântul Gheorghe), tariful parcării prin voucher sau online (prin aplicație) este de 4 lei pentru prima oră, 5 lei pentru a doua oră, 6 lei pentru cea de-a treia oră, respectiv 7 lei începând cu a patra oră, iar plata prin SMS costă utilizatorul parcării 0,75 euro+TVA pentru prima oră, 0,95 euro+TVA pentru a doua oră, 1,10 euro+TVA pentru a treia oră și 1,30 euro+TVA începând cu ora a patra.

În Zona Roșie (I), parcarea va costa 2 lei/oră, TVA inclus, pentru utilizatorii de vouchere sau online (prin aplicație), 0,50 euro+TVA pentru utilizatorii de SMS și prețul unui abonament lunar este de 42 lei, iar cel anual de 453,60 lei, TVA inclus.

Zona Roșie (I) beneficiază de 2.669 de locuri de parcare și orar de funcționare luni-vineri orele 08.00-20.00 cu taxă, orele 20.00-08.00, sâmbăta, duminica și în sărbătorile legale gratuit.

Pentru Zona Galbenă (II), tariful de plată al parcării este 1,5 lei/oră, TVA inclus, pentru utilizatorii de vouchere sau online (prin aplicație), 0,35 euro+TVA pentru utilizatorii de SMS și prețul unui abonament lunar este de 33,60 lei, iar anual de 362,88 lei, TVA inclus.

Zona Galbenă (II) are cele mai multe locuri de parcare, 9.444, și orar de funcționare luni-vineri între orele 08.00-20.00 cu taxă, orele 20.00-08.00, sâmbăta, duminica și în sărbătorile legale gratuit.

În Zona Albastră (III), tariful de plată al parcării este 1 leu/oră, TVA inclus, pentru utilizatorii de vouchere sau online (prin aplicație), 0,25 euro + TVA pentru utilizatorii de SMS. Prețul unui abonament lunar este de 25,20 lei, iar cel anual de 272,16 lei, TVA inclus.

Zona Albastră (III) are 7.310 locuri de parcare și orar de funcționare luni – vineri orele 08:00 – 20:00 cu taxă, orele 20:00 – 08:00, iar sâmbăta, duminica și în sărbătorile legale parcarea aici este gratuită.

Abonamentul „Rezident” se va emite doar persoanelor fizice care au domiciliul în Timișoara, respectiv fac dovada că dețin în proprietate autovehiculul pentru care solicită acest abonament.

Costurile unui abonament Rezident sunt: 110 lei/an (TVA inclus) pentru rezidenții din zona Roșie; 90 lei/an (TVA inclus) pentru rezidenții din zona Galbenă și 70 lei/an (TVA inclus) pentru rezidenții din zona Albastră.

Mai multe detalii despre regulamentul de parcare și prețurile practicate de TimPark găsiți AICI.

„Oameni. De vânzare”, un spectacol încărcat de istorie, la Teatrul German din Timișoara

0

Teatrul German de Stat Timișoara pregătește o nouă premieră, „Oameni. De vânzare”, un spectacol despre comerțul cu etnici germani din perioada comunistă, scris și regizat de Carmen Lidia Vidu, a cărui premieră va avea loc în 14 aprilie, începând cu ora 19:30.

În primul acord confidențial încheiat între România și Republica Federală Germană în 1969, reprezentanților Securității, care negociau în numele dictatorului Nicolae Ceaușescu, li s-a promis o recompensă pentru fiecare membru al minorității germane care era lăsat să plece din țară: 1.700 de mărci pentru persoanele din categoria A, care nu se încadrau în nicio categorie, 5.000 de mărci pentru persoanele din categoria B, care aveau o pregătire profesională, și 10.000 de mărci pentru persoanele din categoria C, cu studii superioare. Până la sfârșitul anului 1989, aproximativ 220.000 de germani au părăsit țara, iar prețul cerut a crescut sau a fost ,,ajustat” constant. În timp ce propaganda oficială avertiza asupra ,,abisurilor” lumii libere, statul comunist român a organizat cel mai mare trafic de persoane din secolul al XX-lea. În plus, după căderea comunismului, a urmat exodul în masă al tuturor etnicilor germani care mai trăiau în România.

Comunitățile, rămase fără etnici germani, au trăit o adevărată dramă, iar pierderea economică și socială pentru țara noastră este uriașă – este viziunea teatrului asupra acestui episod rușinos, care dorește să participe la clarificarea trecutului recent. S-au purtat discuții cu dr. Heinz Günther Hüsch, fostul negociator de la Bonn, unii dintre negociatorii români au încetat din viață, însă televiziunea publică germană ARD a pus la dispoziția teatrului înregistrarea unui interviu cu Stelian Octavian Andronic, fost colonel de Securitate. În timp ce regizoarea și autoarea piesei, Carmen Lidia Vidu, cerceta arhivele Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS), TGST a intervievat câteva din persoanele pentru care plecarea rămâne o tragedie personală. „Cu spectacolul «Oameni. De vânzare», dorim să îndreptăm privirile, în special pe cele ale generațiilor tinere, înspre ideologia inumană și cinică a comunismului” afirmă realizatorii acestuia.

„Timp de 2 ani m-am documentat, am călătorit, am realizat interviuri, am citit dosare, am văzut filme de propagandă. Mi-am propus o temă dificilă: să fac spectacol din istorie. Dosarele de urmărire individuale arată la ce chinuri au fost supuși cei care își doreau emigrarea: au fost intimidați, supravegheați acasă și la serviciu, scoși de la locurile lor de muncă. Securitatea a încălcat drepturile omului, între care și dreptul persoanei la liberă circulație. Nu de puține ori, proprietarii au fost păcăliți să-și cedeze casele ofițerilor sub acoperire, prin false acte de vânzare. Sub comunism, România a fost un stat terorist care și-a luat ostatici propriii cetățeni. Poți salva într-adevăr omul tratându-l ca pe o marfă? Cum ne raportăm la istorie? Negociezi sau nu cu un dictator? Sunt întrebările spectacolului. După multe căutări, mi-am numit spectacolul OAMENI. DE VÂNZARE fiindcă e un titlu care te face să te întrebi – Care e prețul tău?, Câți bani dai tu pe viața ta?”, e mărturisirea făcută de Carmen Lidia Vidu despre geneza acestui spectacol.

Carmen Lidia Vidu

Carmen Lidia Vidu este câștigătoare a unui premiu GOPO în 2015 și a unui premiu UNITER pentru regie în 2020 pentru spectacolul „Jurnal de România”. 1989. Este a doua colaborare a teatrului german cu Carmen Lidia Vidu, după „Jurnal de România. Timișoara”, în 2018, un spectacol care a avut mare succes la public și a fost selecționat în numeroase festivaluri naționale și internaționale.

Din distribuție fac parte actorii Ioana Iacob, Oana Vidoni, Daniela Török, Alexandru Mihăescu, Harald Weisz și Robert Bogdanov-Schein, iar în apariții video, Heinz Günther Hüsch, Stelian Octavian Andronic, Johann Schaas, Germina Nagâț, Mădălin Hodor, Hanni Hüsch și Cornel Hüsch.

Biletele se pot achiziționa pe https://bit.ly/3JwFNfX.

RĂZBOI ÎN UCRAINA, ziua 32. Contraatac al forţelor ucrainiene, armata a recucerit localităţi în apropiere de Mariupol UPDATE 6 Cifre oficiale ONU: peste 1.100 de civili au murit în Ucraina în timpul războiului. Numărul real ar putea fi mult mai mare

0

UPDATE 6 Bilanțul civililor ucraineni a ajuns la 1.119 morți, anunță ONU. Aproximativ o sută dintre victime sunt copii.

Biroul ONU pentru drepturile omului a anunțat că au fost uciși 1.119 civili și 1.790 de răniți de când Rusia și-a început atacul asupra Ucrainei.

Aproximativ 15 fete și 32 de băieți, precum și alți 52 de copii despre care nu există foarte multe informații, se numără printre morți, a precizat ONU într-un comunicat. Statistica vizează perioada cuprinsă între momentul începerii războiului, pe 24 februarie, și miezul nopții, pe 26 martie.

ONU mai spune că este de așteptat ca numărul real al victimelor să fie mult mai mare, rapoartele fiind întârziate în unele regiuni în care se desfășoară ostilități intense. De asemenea, numeroase rapoarte necesită o confirmare.

Organizația Națiunilor Unite a precizat că oamenii au fost răniți sau au murit în special în jurul orașului asediat Mariupol, precum și în Volnovakha în regiunea Donețk, Izium în regiunea Harkov, Popasna și Rubizhne în regiunea Luhansk și Trostianets în regiunea Sumî.

UPDATE 5 O nouă serie de negocieri între Rusia și Ucraina va începe luni. Reprezentanții celor două țări au decis să se întâlnească în Turcia. Până în prezent, discuțiile au avut loc în Belarus.

Delegațiile Ucrainei și Rusiei se vor întâlni față în față. Negociatorii din Ucraina și Rusia vor purta discuții de pace în Turcia.

Discuțiile vor ține până miercuri, au anunțat surse oficiale citate de presa internațională.

Negociatorul ucrainean David Arakhamia a confirmat informația pe rețelele de socializare. Ucraina a descris discuțiile anterioare cu Rusia, ca fiind „foarte dificile”.

UPDATE 4 Papa Francisc a declarat că amenințarea unui conflict global generat de invazia Rusiei în Ucraina ar trebui să îi convingă pe toți că a venit timpul ca omenirea să abolească războiul înainte ca acesta să „abolească” omenirea.

Papa s-a adresat duminică miilor de oameni aflați în Piața Sfântul Petru pentru binecuvântarea sa de duminică.

„A trecut mai mult de o lună de la invazia Ucrainei, de la începutul acestui război crud și fără sens, care, ca orice război, este o înfrângere pentru toată lumea, pentru noi toți. Trebuie să renegăm războiul, un loc al morții unde tații și mamele își îngroapă copiii, unde bărbații își ucid frații fără să-i vadă, unde cei puternici decid și cei săraci mor”, a spus papa, potrivit Sky News.

El a adăugat că războiul din Ucraina distruge viitorul țării, citând o statistică potrivit căreia jumătate dintre copiii din această țară au fost nevoiți să fugă din țară.

„Aceasta este bestialitatea războiului, ceva barbar și sacrilegiu”, a spus el, îndemnându-și ascultătorii să nu considere războiul ca fiind inevitabil sau ceva cu care să se obișnuiască.

„Dacă vom ieși din acest (război) la fel ca înainte, vom fi cu toții într-un fel vinovați. Confruntată cu pericolul autodistrugerii, omenirea trebuie să înțeleagă că a sosit timpul să abolească războiul, să îl anuleze din istoria omului înainte ca el să îl anuleze pe om din istorie”, a continuat el.

Papa Francisc a vorbit de mai multe ori despre un posibil conflict nuclear de la începutul invaziei, în urmă cu mai bine de o lună.

„Îi rog pe toți politicienii implicați să reflecteze asupra acestui lucru”, a spus el, adăugând: Ajunge! Opriți-vă! Lăsați armele să tacă. Negociați serios pentru pace”.

UPDATE 3 Guvernul german, pe care invazia rusă în Ucraina l-a convins că trebuie să investească în apărare, preconizează să achiziţioneze un sistem de apărare antirachetă israelian, informează duminică ziarul german Bild, preluat de AFP.

Decizia nu a fost încă luată în mod oficial, însă Partidul Social-Democrat al cancelarului federal Olaf Scholz, principala formaţiune a coaliţiei aflate la putere în Germania, o susţine, precizează acest cel mai citit cotidian german.

„Trebuie să ne apărăm mai bine împotriva ameninţării ruse. Pentru aceasta avem nevoie rapid de un scut antirachetă la scara Germaniei”, explică în Bild raportorul Bundestagului pentru bugetul de apărare, Andreas Schwarz.

„Sistemul israelian Arrow 3 este o bună soluţie”, a adăugat el cu privire la acest dispozitiv antirachetă israelian destinat să contracareze rachetele cu rază de acţiune lungă.

Potrivit Bild, sistemul, inspirat din „Iron Dome” (Domul de Fier) israelian, ar costa circa 2 miliarde de euro şi ar putea fi operaţional din 2025, din trei situri în Germania.

Scutul ar fi suficient de puternic pentru a acoperi şi Polonia, România şi republicile baltice.

„Vom putea întinde Domul de Fier deasupra ţărilor vecine. Vom juca astfel un rol-cheie pentru securitatea Europei”, a subliniat Schwarz.

După ani în care a subinvestit în apărare, Germania a întreprins la sfârşitul lui februarie o schimbare istorică, din cauza invaziei ruse asupra Ucrainei, care a avut efectul unei unde de şoc.

Olaf Scholz a anunţat pe 27 februarie, la câteva zile după declanşarea invaziei ruse, o finanţare excepţională de 100 de miliarde de euro pentru modernizarea armatei şi obiectivul de a depăşi 2% din PIB pentru cheltuielile militare.

UPDATE 2 Declaraţiile preşedintelui american Joe Biden conform cărora „criminalul de război” Vladimir Putin „nu poate rămâne la putere” în Rusia au continuat duminică să genereze reacţii furioase la Moscova, informează dpa.

Senatorul rus Konstantin Kosaciov, preşedintele Comitetului pentru afaceri externe din camera superioară a Parlamentului Rusiei, a declarat că Biden a făcut cu o „regularitate înspăimântătoare” afirmaţii care sunt mare grave decât crimele. Au existat timpuri când cuvântul unui preşedinte al SUA avea greutate, însă acele timpuri au trecut, a adăugat Kosaciov.

În timpul discursului său înflăcărat susţinut sâmbătă seara în faţa unei mulţimi de oameni la Varşovia, Biden a spus: „Pentru numele lui Dumnezeu, acest om nu poate rămâne la putere”.

UPDATE Ucraina și Rusia au convenit asupra a două coridoare umanitare duminică pentru evacuarea civililor, inclusiv de la Mariupol, informează Sky News.

Ucraina și Rusia au convenit asupra a două coridoare umanitare duminică pentru evacuarea civililor din zonele de pe linia frontului.

Coridoarele vor porni din regiunile Luhansk și Donețk și vor include și persoane care părăsesc Mariupol.

Vicepremierul Iryna Vereshchuk a anunțat că va fi permisă inclusiv plecarea cu mașini private din orașul Mariupol, situat în sudul țării.

Un contraatac al forţelor ucrainene la 103 kilometri nord-vest de Mariupol a dus la recucerirea a două sate de la forţele ruse, potrivit administraţiei militare regionale Zaporijie, relatează CNN.

„Batalionul de apărare teritorială din Melitopol, împreună cu alte unităţi ale forţelor de apărare din Zaporijie, au eliberat cu succes satele Poltavka şi Malynivka, la est de Huliaipole, de la ocupanţii ruşi”, a anunțat administraţia pe canalul ei Telegram în cursul nopţii de sâmbătă spre duminică.

Datele senzoriale prin satelit ale Sistemului de informaţii despre incendii de la NASA au oferit dovezi suplimentare şi o confirmare că în cele două sate au avut loc lupte intense.

Datele au arătat că zeci de explozii au avut loc în cele două sate în ultimele 14 ore.

Şi în Est, armata ucraniană a realizat progrese. Un contraatac ucrainean care a început vineri la est de oraşul Harkov a dus la recucerirea mai multor sate, potrivit administratorului regional.

Politehnica a făcut parte din show-ul fabulos dedicat inaugurării noului stadion al Rapidului FOTO

0

Politehnica Timişoara s-a bucurat să fie oaspetele de onoare al „fraţilor” de la Rapid Bucureşti. Arena cochetă din Giuleşti a găzduit mai multe momente speciale sâmbătă, în ziua inaugurării. Deşi bănăţenii au cedat până la urmă în „main event”, scor 0-1, pe final, festivalul alb-vişiniu-violet a fost desăvârşit de la un capăt la celălalt.

Sărbătoarea a început pe gazon cu un meci U16, iar elevii lui Cristi Gălan au făcut o figură frumoasă. După ce Lucas Drăghia a deschis scorul, Denis Boariu a egalat din lovitură liberă şi s-a încheiat 1-1!

A urmat meciul de „old boys” Rapid – Poli şi Gigel Bucur era cât pe ce să „fure” show-ul. Atacantul „de buzunar” a reuşit o foarfecă, nu a marcat, dar apoi „a luat la mână” toată defensiva giuleşteană şi a făcut 1-0 pentru oaspeţi. Rapid a revenit şi a câştigat cu 2-1 prin reuşitele lui Raţ şi Pancu.

Meciul vedetă le-a opus pe echipele de seniori actuale. Poli s-a ţinut bine şi pe final Marzouk a adus victoria Rapidului după un lob în poarta goală. Duelul a părut prelungit pentru ca seara să iasă perfectă pentru gazde. Dar nimeni nu s-a supărat.

Atmosfera a fost asigurată desigur de celebra galerie a Giuleştiului, dinspre care a răsunat des celebrul imn „Glasul roţilor de tren”, mai bine decât i-a ieşit lui Andrei Păunescu, din cauza unei probleme de sunet. Galeria polistă a contribuit şi ea la show, cu arsenalul clasic. Nu au fost probleme la imnul României, interpretat de Felicia Filip, cât şi la show-ul altor artişti sau spectacolele de lumină şi lasere.

Rapid: Drăghia – Demici, Săpunaru, Dandea, Goge – Albu, Drăgan – Sefer, Ioniţă II, Hlistei, Ad. Bălan. Au mai jucat: Mărgărit, Ungureanu – Stahl, An. Ioniţă, Marzouk, Morais, Carnat, Alami, D. Grigore, Al. Gheorghe. Antrenor: Adrian Mutu.

Politehnica: Păduraru (41, Devenish-Meares; 66, Murariu) – Sofran (66, Plumbuitu), Scutaru (cpt.; 79, Huminic), Bocşan (41, Mera), Pamfile (66, Oanea) – D. Radu (79, D. Olariu), Lazăr (79, Bakoş), Ignea (66, Iamandache), Vukoje (66, Bîrnoi) – Gerbi (41, Rogosic), Ursu (66, Sîntean). Antrenor: Nicolae Croitoru.

„Suntem bucuroşi că am fost invitaţi în primul rând, am avut posibilitatea să participăm la un aşa eveniment. A fost un joc între două echipe cu o istorie extraordinară şi care au foarte multe lucruri în comun. În primul rând nişte suporteri extraordinari şi nu greşesc când spun că sunt două echipe, care, în momentele grele, au rămas în viaţă datorită suporterilor. Pe de altă parte cred că a fost şi un test pozitiv pentru jocurile care urmează”, a declarat Nicolae Croitoru, antrenorul principal al Politehnicii.

„Chiar dacă am pierdut, eu cred că e important, ei sunt jucători tineri, a fost un joc disputat în nişte condiţii deosebite şi eu cred că lucrurile acestea nu-i pot ajuta decât să crească”, a precizat tehnicianul despre folosirea intregii „foi”.

Au lipsit Zaluschi (accidentat) şi Doru Andrei, care a reuşit să se califice cu naţionala U19 la turneul final Euro.

Poli reia Liga 2 săptămâna viitoare cu o deplasare la Miercurea Ciuc, in play-out.

Tânără de 19 ani, accidentată la schi, salvată cu elicopterul SMURD

0

O tânără de 19 ani care a suferit un traumatism la coloană, în urma unui accident la schi, produs sâmbătă pe Muntele Mic, a fost salvată cu elicopterul SMURD de la Caransebeș.

Potrivit Inspectoratului General de Aviație al MAI, elicopterul de la Punctul de Operare Aeromedicală Montan Caransebeș a intervenit pentru salvarea unei persoane de 19 ani, care a suferit un traumatism de colonă vertebrală în urma producerii unui accident de schi.

Salvamontiștii au intervenit pentru acordarea primului ajutor și, având în vedere locul producerii accidentului și afecțiunile grave ale tinerei, au cerut sprijinul elicopterului SMURD.

Tânăra a fost transportată astfel la Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș, pentru a beneficia de asistență medicală de specialitate.

În total, sâmbătă, 15 persoane au fost salvate cu ajutorul elicopterelor SMURD la nivel național.

Teribil accident pe o șosea din vestul țării. Două persoane au murit după ce mașina în care se aflau s-a izbit de un copac și a luat foc

0

Grav accident de circulație în această după-amiază, pe DN 69, în zona localității arădene Șagu. O mașină în care se aflau două persoane a ieșit de pe carosabil, s-a izbit puternic de un copac și a luat foc.

Echipajele de urgență deplasate la fața locului nu au mai avut ce să facă pentru victime.

Centrul InfoTrafic din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a informat că traficul este oprit pentru efectuarea intervenției la locul producerii incidentului.

Sursa foto: ISU Arad

Un nou accident grav pe DN 6, un bărbat a murit UPDATE Copii în vârstă de 2 și 3 ani, răniți în accident

0

Grav accident rutier în această după-amiază, pe DN 6, la ieșirea din localitatea cărășeană Topleț spre Orșova, puțin după ora 15:00. Au fost implicate două autoturisme în care se aflau în total cinci persoane, între care doi minori.

La sosirea echipelor de intervenție la fața locului, una dintre persoanele adulte a fost găsită decedată, în afara autoturismului, iar o altă victimă era încarcerată. Au fost transportați la spital doi adulți și doi copii.

În sprijinul echipajelor de intervenție cărășene a intervenit și Detașamentul de Pompieri Orșova din cadrul ISU Mehedinți, cu un echipaj de descarcerare și o ambulanță SMURD. De asemenea, la fața locului s-au deplasat și două ambulanțe SAJ și elicopterul SMURD Caransebeș.

Traficul în zonă este blocat, anunță polițiștii.

UPDATE Conform informațiilor actualizate oferite de ISU Caraș-Severin, accidentul rutier s-a produs între un microbuz și un autoturism. În microbuz se afla doar șoferul, care a refuzat transportul la spital. În autoturism au fost urmatoarele victime: trei copii (un adolescent de 13 ani – transportat la Orsova, ulterior va fi transportat la Drobeta Turnu Severin, doi copii – de 2 ani și 3 ani – transportați la Drobeta Turnu Severin) și o femeie de 33 ani descarcerată de pompieri, transportată la Orșova de către elicopter. Toți răniții erau conștienți și cooperanți. Victima decedată, adult, era în același autoturism.

Foto: Arhivă