Deputatul PD-L Alin Popoviciu, acuzat că şi-a păcălit la bani vecinii de pe stradă
Revolta stă să izbucnească pe strada Berlin din Dumbrăviţa, vecinii fiind nemulţumiţi de ţeapa pe care şi-au luat-o. Cel arătat cu
degetul nu este altcineva decât deputatul PD-L de Timiş, Alin Popoviciu. Unul dintre locatari a povestit sub protecţia anonimatului pentru PRESSALERT.ro care este motivul supărării „toate casele de pe stradă au fost construite de aceiaşi firmă. La capătul străzii a rămas o parcelă pe care nu s-a construit. Anul trecut, Alin Popoviciu, care locuieşte pe stradă cu noi, a venit să ne ceară bani ca să construiască pe terenul rămas liber un parc privat. Era destul de ciudat pentru că peste drum este un parc construit de primărie. A fost o înţelegere cu proprietarul terenului ca să nu ne transfere dreptul de proprietate, dar să putem construi. Alin Popoviciu a venit să ceară bani pentru parc şi el i-a strâns. A luat de la 500 de euro în sus. Ne-am trezit că în loc de parc apare, acum, un teren de tenis. Toţi care stau pe strada asta au bani, dar nu e vorba neapărat de sumă, ci de gest”. Întâmplător, familia Popoviciu este mare amatoare de tenis,
La capătul străzii Berlin, la mică distanţă de casa deputatului PD-L, s-a lucrat la foc continuu în ultimele săptămâni. S-a împrejmuit şi s-a pregătit terenul pentru betonare. Lucrările sunt aproape gata aşa cum se poate observa din fotografie. Vecinii povestesc că lucrările au fost făcute de muncitori care s-au lăudat că „lucrează la o firmă din Fibiş”. Construcţia este una ilegală susţin reprezentanţii Primăriei
Dumbrăviţa. „Nu există o autorizaţie de construcţie pentru parcela respectivă. Vom merge pe teren ca să vedem ce s-a întâmplat şi vom lua măsurile legale”, a declarat Luminiţa Nistoran , inspector de specialitate la Primăria Dumbrăviţa. Contactat telefonic, deputatul Alin Popoviciu a confirmat că a discutat cu vecinii şi cu proprietarul terenului, dar a negat că ar fi luat vreun ban. „Terenul nu e al meu. Proprietarul a zis băi, ce vreţi să fac cu el? Nu vreţi să vă fac un parc, dar puneţi voi banii? N-am solicitat la nimeni nici o sumă de bani, ci doar am avut o discuţie cu mai mulţi de pe stradă cu proprietarul. Am vorbit la telefon cu el şi mi-a spus că vrea să construiască un teren nu numai de tenis, ci şi de badminton”, a susţinut deputatul. Întrebat câţi bani a dat personal pentru amenajare, Popoviciu a întors-o , susţinând „staţi că deocamdată, nu s-a întâmplat nimic. Măcar aţi fost până acolo să vedeţi ce este? El(proprietarul, n.a) o să ne spună la sfârşit ce înseamnă ca şi costuri. Să-mi aduceţi mie vecinul ăla care mi-a dat bani mie. Să vină în faţa mea şi atunci mai dicutăm. Până atunci, nu am ce să discut problema asta că nu am făcut aşa ceva. Discutaţi cu proprietarul terenului”. Contactat, proprietarul parcelei a refuzat să facă orice comentariu.
şedinţe în care s-a discutat strategia social-democraţilor la Consiliul Judeţean Timiş, condus de democrat-liberalul Constantin Ostaficiuc. Surse bine informate au declarat pentru PRESSALERT.ro că în urma votului, noul şef de grup este Emilia Milutinovici, cea care şi-a dat demisia din funcţia de preşedinte a organizaţiei de femei, nemulţumită de reprezentarea acestora în delegaţia care pleca la Bucureşti. Deşi PSD este în opoziţie, Titu Bojin, care este şi vicepreşedinte al PSD Timiş, a fost printre puţinii lideri social-democraţi menţinuţi de PD-L în funcţie, însuşi Ostafociuc explicând rămânerea directorului de la Direcţia Apelor Banat prin faptul că „este cod portocaliu de inundaţii şi nu putem lăsa instituţia fără şefi”.
Auto, valoarea medie anualizat urmând să ajungă la circa 165 de euro, faţă de 135 de euro, cât este acum, anunţă
bătălia pentru şefia PSD, senatorul Ilie Sârbu a făcut, astăzi, o declaraţie bombă tocmai de la Bruxelles. Contactat de PRESSALERT.ro pentru a comenta declaraţiile din ultimele zile ale colegilor săi de partid legate de viitorul preşedinte al social democraţilor timişeni, Sârbu a punctat sec: „Deocamdată sunt preşedintele PSD Timiş. Se agită prea repede unii. Mai avem mult de lucru. Vor fi alegeri la fiecare organizaţie. De săptămâna viitoare, vreau să merg la fiecare comună şi oraş din judeţ pentru a analiza rezultatele de la prezidenţiale. Prima şedinţă va fi la Lugoj. Nu se vor mai organiza alegeri, conform deciziei luate la Comitetul Executiv Naţional unde au fost alegeri între congrese, cum e cazul Timişoarei. După aceea vom ajunge la conferinţa judeţeană unde cei ce doresc pot să-şi depună candidatura. Dacă colegii îmi vor cere să rămân, nu voi trata organizaţia ca pe o amantă. Până la urmă acestei organizaţii îi datorez şi funcţia de preşedinte la consiliul judeţean şi mandatele de senator şi funcţia de ministru. Ce să spun? Că stau de-o parte, că nu-mi pasă şi o să vin la organizaţie doar când e vorba de un mandat de senator. Care ar fi diferenţa între mine şi trădători? Unii îşi imaginează că-s preşedinţi, făcând deja înţelegeri cu unii şi cu alţii”. De altfel, vicepreşedintele PSD Adam Crăciunescu, care este şi vicepreşedinte la consiliul judeţean, a ieşit de mai multe ori în public, anunţând că activul de partid vrea ca Sârbu să rămână şef la PSD Timiş.
să tai salariile la stat, în timp ce-ţi îndeşi în buzunare zecile de mii de euro pe post de bonusuri de la acelaşi stat? Unde înjuri pe la toate colţurile că trebuie să dai şpagă şi când mai umflă organele câte-un corupt ieşi în stradă la miting? Ca să răcneşti că puşcăriabilul e nevinovat şi sigur e făcătură. Cum să nu-ţi doreşti un astfel de loc, unde dai o palmă unui copil şi eşti aplaudat/votat că ai sânge? Cum poate să nu fie ţara asta cea mai potrivită pentru un popor care aruncă banii fără număr noaptea la manelişti şi dimineaţa se duce să plângă că a întârziat ajutorul social? Unde să fie mai potrivit decât aici unde ţi se spune pe faţă de apărătorii cică ai legii că dacă furi mai mult, cu atât sunt şansele mai mici să ajungi la beci? Unde mai jecmăneşti cinci zeci de euro din salariul învăţătoarei ca să nu crape ţărişoara, în timp ce vrăjitoarele dau cu flit fiscului, explicând că n-au de ce să plătească impozite pe milioanele luate de la fraieri pentru că-s ” făcute pe dezlegările făcute de unice care suntem în haru nostru”?
a-şi repara drumurile -doritorii pot cumpăra o gaură pentru 50 de euro, iar autorităţ
Un TIR s-a răsturnat, în urmă cu puţin timp, la intrarea în comuna Şag, aflată la 13 kilometri de Timişoara. Maşina înamtriculată în Ilfov se îndrepta spre Stamora Moraviţa. La intrarea în localitate, şoferul a frânat brusc, surprins probabil de limitarea de viteză. Tir-ul a început să „danseze” pe şosea şi s-a răsturnat într-o parte. Pompierii au sosit de urgenţă la faţa locului şi au început să stropească rezervorul camionului pentru a evita izbucnirea unui incendiu. Conform spuselor şoferului, maşina are nu mai puţin de 600 litri de motorină în tanc. Poliţiştii de la postul din localitate au deviat circulaţia şi acum se aşteaptă sosirea unei macarale pentru ridicarea TIR-ului.
prelua investiţia nemţilor de la Aton Transilvania continuă. Vă reamintim că PRESSALERT.ro a anunţat, în exclusivitate, faptul că procurorii DIICOT Timişoara investighează una dintre cele mai mari acţiuni de fraudare. Cu ajutorul unor bilete la ordin, emise fără nici un suport de administratorul de la Aton care lucra şi pentru una din firmele controlate de controversatul om de afaceri, în valoare de 75 milioane de euro şi printr-o amplă acţiune de “căpuşare” a firmei Aton, firmele lui Mann au încercat să devină peste noapte noii proprietarii. Peste patru milioane de euro au plecat din conturile Aton către firmele controlate de controversatul om de afaceri. Până acum şase dintre apropiaţii lui Mann au fost puşi sub acuzare. De asemenea, surse judiciare au declarat pentru PRESSALERT.ro că au fost instituite secheste asiguratorii pe o serie de bunuri pentru a se putea recupera prejudiciul. În paralel cu ancheta penală, dosarul de executare a firmei Aton Transilvania de către Euromobille urmează să fie rejudecat de Judecătoria Timişoara.
– Duster…da, se pare că e o maşină … – Românească, nu? – Da … cre’ că e românească – Bună, nu? Gardă înaltă, cauciucuri groase … – Mda … – Măăă, ce ţi-e şi cu românii ăştia … ar face orice numai să nu-şi repare drumurile…”.
65 de baxuri de ţigări de contrabandă şi a sute de ceasuri şi parfuri scoate la iveală noi amănunte şocante despre ce s-a întâmplat, de-a lungul timpului, în această instituţie. PRESSALERT.ro a dezvăluit, ieri, în exclusivitate faptul că nu este primul incident de acest fel, anul trecut fiind declanşată o anchetă după ce s-a constatat dispariţia a patru baxuri de ţigări confiscate. Atunci, agentul care răspunde de depozit a încercat să arunce pisica în braţele celor care au adus ţigările, susţinând că ar fi primit baxurile goale, sesizarea fiind făcută la câteva luni de la predarea-primirea mărfurilor confiscate. Această variantă nu a fost confirmată de nici o probă, investigaţia rămânând în coadă de peşte. Surse din rândul anchetatorilor, care cercetează modul în care au dispărut cele 65 de baxuri din sediul Poliţiei de Frontieră, susţin că agentul care răspunde de camera de corpuri delicte a refuzat să colaboreze. Femeia este o fire extrem de dificilă, fiind cunoscută printre colegi din cauza numeroaselor conflicte pe care le-a declanşat, dar şi din cauza internărilor pe care le-ar fi avut în secţii specializate în tratarea „nebuniilor”. Rămâne un mister, de ce agentul a rămas, în aceste condiţii, cu o asemenea responsabilitate. Aceasta este cercetată prealabil de Corpul de control al IGPF aflat la Timişoara pentru a investiga scandaloasa situaţie. Conform unor informaţii, joi după amiază, cu o zi înainte de descoperirea „tunului”, din camera de corpuri delicte ar fi fost încarcate într-o camionetă mai multe bunuri, care au fost predate unei firme.
a conexiunii de date în roaming în UE când factura ajunge la 50 euro, în cazul în care aceştia nu au optat pentru o limita superioară.
ancheta legată de spargerea camerei de corpuri delicte a Poliţiei de Frontieră Timiş există şi o variantă surpriză. „Poate fi un furt, poate fi o înscenare. Sunt mai multe variante pe care se merge în acest dosar. Deocamdată facem cercetări”, a explicat chestorul Buda. Acesta a exclus ca furtul ţigărilor de contrabandă şi a alcoolului confiscat din sediul Poliţiei de Frontieră să fie favorizat şi de faptul că IJPF Timiş a avut o conducere interimară în ultimul timp. „Înscenarea” de care vorbea şeful Poliţiei de Frontieră române ar putea fi legată de forţarea grilajului de la depozitul prădat ca să se acopere implicare unor angajaţi ai Poliţiei de Frontieră. Purtătorul de cuvânt al IGPF, Fabian Bădilă a anunţat că „încă de vineri, Corpul de control al IGPF este la Timişoara. Până acum, zece poliţişti de frontieră – şeful formaţiunii de pază şi nouă agenţi- sunt cercetaţi prealabil pentru neglijenţă în serviciu şi nerespectarea metodologiei de lucru. În următoarele ore se aşteaptă noi reacţii legate de incredibila situaţie de la Poliţia de Frontieră.
ţigări de contrabandă şi alte bunuri confiscate, a anunţat în premieră
pentru camionele de peste 7,5 tone neînmatriculate în Timiş a durat fix cinci minute. Cât a dat jos Augustin Hagiu, preşedintele Federaţiei Operatorilor Români de Transport, cele două indicatoare care interziceau accesul pe Calea Lugojului din Timişoara. „Ne-am asumat acest gest. Aceste plăcuţe sunt instalate după intrarea în Timişoara, dovedind intenţia primăriei de a sancţiona. Cine ne-a dat voie să le dăm jos? Suntem plătitori de taxe şi impozite, iar panoul cu interzis 7,5 tone este ilegal. Conform acestuia, nici măcar autocarele cu turişti nu mai au voie să intre în oraş”, a susţinut Hagiu. Nu de aceiaşi părere a fost şeful Poliţiei Rutiere Timiş, Florin Bolbos care l-a anunţat pe Hagiu că va fi cercetat penal „pentru încălcarea articolului 82 din Codul rutier, care prevede amendă penală sau închisoare de la 6 luni şi 2 ani pentru distrugerea sau degradarea de panourilor de semnalizare”. Sub privirile forţelor de ordine, Hagiu a lăsat cele doua table sprijinite de o maşină a Poliţiei. Nici un TIR nu a blocat vreuna din intrările în Timişoara, jandarmii şi poliţiştii fiind pregătiţi să intervină. Transportatorii ar putea avea o întâlnire cu primarul Gheorghe Ciuhandu pe tema taxei de tranzit. Constantin Ostaficiuc, preşedintele CJ Timiş, în calitate de „simplu cetăţean”, a declarat că „se poate rezolva problema dacă se fac trasee de pe care TIR-urile să nu iasă. Acum este discriminatorie taxa de tranzit. Până la urmă trebuie protejată şi Timişoara şi locuitorii ei”.
internaţional, ideile românilor fiind furate şi puse în practică de alţii, susţine, într-un interviu acordat
de la 1 martie anunţă declanşarea unui război de uzură între transportatori şi reprezentanţii municipalităţii. „Astăzi, am avut o întâlnire cu cei de la prefectura Timiş pe tema taxei. Mâine, ori noi, ori Poliţia Rutieră vom da jos panourile cu interzis accesul camioanelor de peste 7,5 tone. Le considerăm ilegale”, a declarat, astăzi, Augustin Hagiu, preşedintele Federaţiei Operatorilor Români de Transport. Şeful Poliţiei Rutiere, Florin Bolbos, l-a contrazis pe Hagiu, afirmând că „vom vedea ce se va întâmpla cu acele panouri. Până nu vom avea toate documentele, nu vom face nimic”. Anterior, Bolbos a precizat că rutieriştii nu vor aplica nici o amendă şoferilor de TIR care nu plătesc taxa de tranzit până când instanţa nu va da o soluţie finală în procesul dintre Prefectura Timiş şi Primăria Timişoara.
bătălia dură cu leucemia. S-a licitat cu zâmbetul pe buze pentru fiecare obiect. Partitura melodiei Zece, prezentată chiar de Florin Chilian, a stârnit cele mai multe pasiuni. Poate şi pentru că a fost scoasă la mezat după un recital Chilian, pe care Daniel l-a ascultat la telefon. Pentru partitură cei de la clubul Fratelli au scos 3.000 lei. Casca de război a lui Mile Cărpenişan a fost adjudecată de Emil Cristescu pentru 2500 lei, care a mai scos încă 1700 lei pentru un tricou al FC Timişoara cu autografele tuturor jucătorilor. Cei de la Monte Banato din Reşiţa au cumpărat un banner care va sta pe Iulius Mall o lună de zile pentru 2300 lei şi au dat 1800 lei pentru un echipament purtat de Cosmin Contra la unul dintre meciurile Naţionalei. Contra a cumpărat, la rândul său, primul disc de vinil al formaţiei Phoenix, din 1968, scos la licitatţie de bloggerul Doru Sîrb, cu 1000 lei. Şi a primit bonus un autograf de la Moni Bordeianu, primul solist al legendarei formaţii. Alexa s-a ales pentru 400 lei cu o rachetă originală
folosită de Boris Becker. O fotografie cu Traian Băsescu ţinânând în mână o mămăligă, imagine surprinsă de Adrian Pîclişan, a fost cumpărată de deputatul PD-L Marius Dugulescu pentru 300 lei. S-au mai licitat bijuterii, tablouri, colecţii de pixuri, iar bloggerul Ovi Sîrb a cântat cum a ştiut el mai bine. În numai câteva ore pentru salvarea lui Daniel Răduţă s-au strâns 32.000 lei. A fost după cum spunea Chilian „o seară minunată”.




în premieră într-un astfel de litigiu, anunţă Evz.
oficial, cele două partide sunt adversare de moarte. Consilierul PSD Cătălin Tiuch l-a întrebat în timpul dezbaterilor pe preşedintele CJ Timiş, Constantin Ostaficiuc, cum se face că în buget sunt sume acordate pentru aceleaşi lucrări ca şi în anii trecuţi, în exact aceleaşi localităţi, conduse de primari portocalii. Extrem de iritat, Ostaficiuc a sărit ca ars „toate chestiunile astea le-am discutat şi ne-am înţeles. Trebuia să discutaţi cu colegii din grupul PSD să vă informaţi”. Ulterior, întrebat de PRESSALERT.ro cum este posibil să se dea bani în mai mulţi ani pentru aceiaşi lucrare, democrat-liberalul Constantin Ostaficiuc a făcut o declaraţie stupefiantă „nu au făcut lucrările respective şi le dăm din nou bani.Au voie să le folosească pentru alte lucrări pentru că era vorba tot de lucrări de infrastructură. Le-am aprobat şi nu este nici o problemă”. Altfel spus, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş a recunoscut că aprobă deturnarea fondurilor alocate comunelor deoarece schimbarea destinaţiei banilor din buget nu se poate face decât prin rectificare de buget, aprobată tot de plenul consiliului judeţean, nu printr-un document semnat de Executivul CJT. Bugetul propus de Ostaficiuc a fost aprobat şi de pesedişti care nu au mai făcut nici un comentariu pe tema învârtelii cu alocările de bani. În mare armonie, consilierii judeţeni au aprobat bugetul în forma propusă fără a face vreo modificare. Explicaţia pentru votul alături de democrat-liberali a venit de la vicepreşedintele CJ Timiş, Adam Crăciunescu „a fost o înţelegere politică”.

